130 zemljotresa za 5 sati! Izdata hitna upozorenja

0
68

Jedan od najvećih vulkana na Islandu je na ivici erupcije, upozorili su stručnjaci. Bardarbunga – drugi najveći vulkan u zemlji – pogođen je sa oko 130 zemljotresa u roku od samo pet sati.

Ovo je ključni znak da bi erupcija mogla biti neizbježna, saopštila je Islandska meteorološka služba (IMO).

Kao mjera predostrožnosti, upaljen je žuti alarm, što ukazuje na “povećanu seizmičku aktivnost iznad normale”.

Piloti su obaviješteni ovim o potencijalnom prisustvu vulkanskog pepela u atmosferi, koji bi mogao da ugrozi letove aviona.

Bardarbunga se nalazi ispod najveće ledene kape na Islandu (Vatnajokul) u centralnim dijelovima ostrvske zemlje, a posljednji put je eruptirao prije desetak godina, kada je izdato crveno upozorenje za putovanja.

Prethodna erupcija vulkana dogodila se na prelasku iz 2014. u 2015. godinu i emitovala je velike količine sumpor-dioksida i uticala na kvalitet vazduha.

Međutim, bilo je malog efekta na letove izvan neposredne zone erupcije jer vulkan nije izbacivao velike količine vulkanskog pepela.

– Bardarbunga je jedinstvena po tome što je neobično veliki vulkanski sistem, djelimično prekriven glečerom. Uočena seizmička aktivnost je u skladu sa povećanim pritiskom izazvanim akumulacijom magme, koja se pomera još od posljednje erupcije 2015. godine – navodi se u saopštenju IMO.

Strahovi su pojačani u utorak kada je niz zemljotresa zatresao oblast nešto posle 6 sati ujutru po lokalnom vremenu u sjeverozapadnom dijelu kaldere Bardarbunga, saopštio je IMO.

Aktivnost zemljotresa bila je najintenzivnija oko 9 sati ujutru po lokalnom vremenu, nakon čega je počela da opada, iako se zemljotresi i dalje bilježe u toj oblasti.

Najsnažniji potres registrovan je u 8:05 sati i bio je magnitude 5,1 stepeni po Rihteru, sposoban da izazove “manju štetu”, dok je 17 zemljotresa bilo magnitude 3 stepena ili nešto jače od toga.

Aktivnosti zemljotresa se postepeno povećavaju u Bardarbungi tokom posljednjih mjeseci.

U protekle četiri godine, islandski vulkani “Fagradalsfjall” i Sundhnukur dospeli su na naslovnice zbog stalnih erupcija, iako se nalaze dalje na jugozapadu, bliže glavnom gradu Rejkjaviku.

Mnogim od ovih erupcija prethodili su zemljotresi jačine između pet i šest stepeni po Rihteru.

Ostavite komentar