Američki medij: U Sarajevu 25.600 NVO koje finansira zapad, prekinut dotok novca

0
27

Ne stišava se bura nakon što je predsjednik Donald Tramp potpisao uredbu kojom se suspenduje finansijska pomoć preko nevladinih organizacija. To je veliki udar na zemlje ili organizacije koje zavise od američke pomoći. Portal “Siva zona” analizirao je dijelove koji bi mogli najviše biti pogođeni ovom suspenzijom. BiH je jedna od njih, a prema njihovim procjenama u Sarajevu je aktivno 25.600 nevladinih organizacija koje zavise od finansija iz Amerike.

Pošto je federalno finansiranje USAID-a pauzirano, prozapadni mediji od Ukrajine do Nikaragve traže donacije, a aparat za smjenu režima vrijedan više milijardi dolara je u paničnom režimu, piše Siva zona.

Među nizom izvršnih naredbi koje je predsjednik Donald Tramp izdao u prvim danima njegove administracije, možda je najvažnija do sada ona pod naslovom „preispitivanje i usklađivanje američke strane pomoći“.

Prema ovom nalogu, 90-dnevna pauza je odmah nametnuta na svu američku spoljnu razvojnu pomoć širom svijeta – osim, ​​naravno, najvećih primalaca američke pomoći u Izraelu i Еgiptu. Za sada, naredba zabranjuje isplatu federalnih sredstava za bilo koje „nevladine organizacije, međunarodne organizacije i ugovarače“ zadužene za isporuku američkih programa „pomoći“ u inostranstvu.

U roku od nekoliko dana , stotine „internih izvođača“ u Američkoj agenciji za međunarodni razvoj (USAID) stavljeno je na neplaćeno odsustvo ili potpuno otpušteno, kao direktan rezultat Izvršnog naloga. Saradnik Vašington posta Džon Hadson je izvijestio da zvaničnici organizacije Trampove direktive o „stranoj razvojnoj pomoći“ nazivaju „pristupom šoka i strahopoštovanja“, zbog čega su zbunjeni, nesigurni u svoju budućnost. Jedan bezimeni aparatčik USAID-a mu je rekao, „čak su uklonili sve slike u našim kancelarijama programa pomoći“, kako svjedoče propratne fotografije.

Dok je čistka Trampove administracije izazvala šokove kroz vašingtonski međunarodni razvojni korpus i bandite sa Beltveja koji se hrane u njenom koritu, iznenadno odvajanje novca USAID-a izazvalo je paniku u inostranstvu. Od Latinske Amerike do Istočne Еvrope, SAD su upumpale milijarde u nevladine organizacije i medije da bi podstakle revolucije u boji i razne operacije promjene režima, sve u ime „promocije demokratije“.

Sada, dok se globalni aparat meke američke moći o kome je predsjednik Džordž Buš trubio kao o „hiljadu svjetlosnih tačaka“ zamrači, navodno nezavisni mediji od Ukrajine do Nikaragve brinu o svojoj budućnosti i traže donacije na svojim veb stranicama.

Mediji i opozicija koje podržavaju SAD suočavaju se sa izumiranjem u Ukrajini

Od raspada Sovjetskog Saveza, SAD su upumpale milijarde u Ukrajinu da bi stvorile i pokrenule vatreno antirusku opoziciju. Kako je bivša pomoćnica sekretara Stejt departmenta za istočnoevropska pitanja Viktorija Nuland primijetila na sastanku koji je sponzorisala naftna industrija u Kijevu 2009. godine, „uložili smo 5 milijardi dolara da pomognemo Ukrajini“ da „izgradi demokratske vještine i institucije“ što joj omogući da „dostigne evropske nezavisnost.”

SAD su preplavile ukrajinsko civilno društvo donacijama uoči puča na Majdanu 2014. godine, stvarajući mrežu prozapadnih medija skoro preko noći. Među njima je bilo i Hromadske, liberalni radiodifuzni entitet koji se zalagao za svrgavanje predsjednika Viktora Janukoviča i okupio se za kasniji rat sa proruskim separatistima na istoku zemlje – uključujući veličanje nacista koji su se borili protiv sovjetske Crvene armije tokom Drugog svjetskog rata .

Sa Trampovom izvršnom naredbom kojom se prekidaju programi USAID-a, Hromadske je iznenada odvojen od svoje finansijske cijevi. Isto tako i vrhunski ukrajinski mediji koji su se pojavili nakon puča na Majdanu, uključujući Ukrinform, Internevs i potpisnika Međunarodne mreže za provjeru činjenica koju vodi Pointer pod nazivom VokUkraine.

Ministarstvo kulture i strateških komunikacija i Služba potpredsjednika Vlade za evropske i evroatlantske integracije, obje stvorene da propagiraju rat protiv Rusije, takođe su među primaocima sredstava USAID-a koji sada gladuju za gotovinom.

Ukrajinski predsjednik Volodomir Zelenski je na Tviteru/Iks zakukao da su „kritično važni programi” koji u potpunosti zavise od „podrške SAD” sada „suspendovani” kao rezultat Trampove izvršne naredbe. On je obećao da će se „određene ključne inicijative” „finansirati iz naših unutrašnjih resursa”, dok je molio da se donacije kijevskih „evropskih partnera” „intenziviraju”.

Imajući u vidu skoro potpunu ekonomsku destrukciju Ukrajine od izbijanja njenog zastupničkog rata protiv Rusije u februaru 2022. i potpuno oslanjanje na USAID da isplati plate državnim službenicima, neizvjesno je kako se „unutrašnji resursi“ zemlje mogu iskoristiti čak i za maglovito nadoknađivanje njenih iznenadni deficit. Već sada, glavni ukrajinski mediji mole za finansijsku podršku svojih čitalaca samo da bi ostala upaljena.

Prema kijevskom Institutu za masovne informacije koji finansira inostranstvo, oko 90 odsto medija u zemlji „zavisno je od američkih grantova“.

Kontra 2.0 sos voz zaustavljen u Nikaragvi

Slično blejanje izbija iz organizacija koje finansiraju SAD u Nikaragvi, gdje je Vašington od reizbora popularnog ljevičarskog Sandinističkog fronta 2006. upumpao desetine miliona dolara u desničarske medije i opozicione grupe.

U tandemu, ovi petokolumnisti finansirani iz inostranstva rutinski šire dezinformacije, istovremeno podstičući nasilje protiv vlade i njenih pristalica, i utičući na izvještavanje zapadnih medija o zemlji.

Kako je izvijestio The Graizone , nikaragvanski opozicioni glasnik koji finansira USAID pod nazivom 100% Noticias vodio je kampanju nasilnog podsticanja tokom 2018. godine, kada je neuspjeli pokušaj državnog udara koji je podržao SAD ostavio stotine mrtvih u zemlji. Dok je medijska kuća više puta objavljivala pozive na ubistvo predsjednika Danijela Ortege, njen direktor Migel Mora rekao je Maksu Blumentalu iz Grejona da želi da američka vojna intervencija u zemlji sruši izabranu vladu. Kada je nikaragvanska vlada konačno zatvorila stanicu i procesuirala Mora, Vašington je odgovorio optužbama za represiju i prijetnjama teškim sankcijama.

Dana 21. januara , antisandinistička „novinska“ operacija pod nazivom Nikaragva Investiga upozorila je da Trampova naredba „prijeti da će zadati ozbiljan udarac“ zemlji i njenom krstaškom ratu protiv Ortege, „što u velikoj mjeri zavisi od finansijske i tehničke podrške koju pružaju agencije ” kao što je USAID. Ova podrška je, kako je objavljeno, bila „osnovni stub“ u naporima nikaragvanske desnice da potkopa i svrgne antiimperijalističkog predsjednika.

„Organizacije civilnog društva koje se oslanjaju na ovu pomoć bile bi prinuđene da smanje ili prekinu svoje aktivnosti“, upozorila je Nikaragva Investiga. List je dalje žalio da „vlada neizvesnost oko toga kako i kada će pomoć biti obnovljena i da li će organizacije koje su kritične prema režimu Danijela Ortege, a koje još opstaju van zemlje, moći da održe svoje operacije.

Nije slučajno, Nikaragva Investiga je bila među lokalnim medijima koji su u velikoj mjeri zavisili od grantova američke vlade.

Da li su se SAD protivile balkanizaciji Balkana?

Širom zapadnog Balkana, USAID, samoproglašena CIA predvodi Nacionalnu zadužbinu za demokratiju, Fondacije za otvoreno društvo Džordža Soroša i mnoštvo nevladinih organizacija i medija infiltrirali su se u sve zamislive sfere javnog života. Nakon građanskog rata 1992-1995 , Bosna i Hercegovina je metodički transformisana u de facto  koloniju ЕU i SAD, sa svim osnovnim funkcijama države koje su oteli strani interesi.

Neka zabrinutost zbog imperijalnog projekta našla se u to vrijeme u mejnstrim medijima. Njujork tajms je 1998. godine upozorio da je američka dominacija Bosnom „pokrenula zabrinjavajuća pitanja o tome kako će država funkcionisati bez kontinuiranih infuzija spoljne pomoći i direktnog međunarodnog nadzora“. Viši savjetnik u stranoj vladi uznemiren je zbog nedostatka strategije izlaska Vašingtona iz zemlje, ili bilo kakvog plana za okončanje „bosanske kulture zavisnosti“. Danas je u Sarajevu aktivno najmanje 25.600 nevladinih organizacija koje finansira Zapad .

Pauza u „stranoj razvojnoj pomoći“ dovela je bezbroj radnih mjesta i korisnih organizacija u opasnost od trajnog brisanja širom Balkana. Balkan Insajt – medijska kuća koju je The Graizone razotkrila kao pipak britanske obavještajne službe –  objavila je istragu o tome kako je pauza pomoći „odmah uticala na niz organizacija u Bosni i Hercegovini, Albaniji, Kosovu, Sjevernoj Makedoniji, Crnoj Gori i Srbija“.

Od 2020. do kraja 2024. godine, Vašington je usmjerio nevjerovatnih 1,7 milijardi dolara na Zapadni Balkan, „podržavajući organizacije civilnog društva i državne institucije i projekte u rasponu od ljudskih prava i medija do energetske efikasnosti“, bez gotovo nikakve vidljive društvene koristi . Sada su „svi projekti zaustavljeni… dok se ne završi period evaluacije“. Troškovi do 27. januara biće pokriveni, „a sve poslije toga mora da se prekine“. Već su uvedena otpuštanja i velika smanjenja plata u entitetima primaocima.

Bezimeni radnici nevladinih organizacija koje je konsultovao Balkan Insajt zabrinuti su da zamrzavanje finansiranja SAD neće biti privremeno. Jedan izvor je spekulisao da bi izvršna naredba mogla biti „samo meki način da se ta sredstva trajno smanje“. List je naveo da je Vašington „podržao hiljade aktivnosti“ u regionu, a „precizan broj pogođenih projekata“ ostaje „nepoznat“. Kada su novinari kontaktirali lokalne kancelarije USAID-a tražeći pojašnjenje u vezi s smanjenjem, u svakom slučaju su bili preusmjereni u sjedište agencije u Vašingtonu.

Bazni kamp USAID-a je „reagovao slanjem linka do svog saopštenja za javnost“ na pauzu finansiranja. „Predsjednik Tramp je jasno rekao da SAD više neće slijepo dijeliti novac bez povratka za američki narod“, otvoreno je saopšteno . „Preispitivanje i usklađivanje strane pomoći u ime vrijednih poreskih obveznika nije samo prava stvar, to je moralni imperativ. Očigledno, nova administracija nije nimalo zabrinuta što su čitavi sektori lokalnih ekonomija na Balkanu efektivno zatvoreni.

Čak i u Albaniji – uporno proameričkoj zemlji sa uticajnim lobijem u Vašingtonu – suspendovano je 30 projekata subvencionisanih Vašingtonom, uključujući finansiranje „sudova, tužilaštava i ministarstava odbrane, obrazovanja i sporta i finansija“. U Makedoniji – gdje se „većina“ američkih sredstava distribuira preko USAID-a i NЕD-a – 72 miliona dolara dodjeljenih za 22 projekta je „sada na čekanju“. Šest širih regionalnih inicijativa koje podržava USAID na Balkanu, a koje takođe pokrivaju Makedoniju, „vrijednih oko 140 miliona dolara“, takođe su ukinute. U lokalnom smislu , ove sume su monumentalne.

Ostavite komentar