Apsurdno je da jezička većina u Crnoj Gori ne može da proglasi jezik službenim

0
67

Potpredsjednik crnogorske Vlade za infrastrukturu i regionalni razvoj Milun Zogović izjavio je danas da bi na osnovu rezultata tri posljednja popisa stanovništva u Crnoj Gori trebalo da započne razgovor i procedura za normiranje srpskog jezika kao službenog.

To bi, ističe Zogović, potvrdilo građanski i evropski karakter Crne Gore, nakon godina tokom kojih je posebno bila diskriminisana srpska nacionalna, vjerska, i jezička zajednica u zemlji.

Podsjetio je da su rezultati popisa iz 2003., 2011. i prošlogodišnjeg pokazali da većina stanovništva u Crnoj Gori govori srpskim jezikom.

– Apsurdno je da u jednoj državi jezička većina, što su pokazali popisi, ne može da proglasi službeni jezik a to se pravda navodnom teškom procedurom za promjenu ustava, jer su bivši vlastodržci pokušali da zabertoniraju sve svoje nakaradne prevare. Uključujući i dio vezan za gonjenje počinioca krivičnih djela, kako bi sebe na duže staze oslobodili odgovornosti – naveo je Zogović gostujući u emisiji Link na TVCG.

Naveo je da postoji mehanizam da se ispravi nepravda, na način što se ne bi tretirao član 13 Ustava koji se tiče službenog jezika i za čiju promjenu su potrebni dvotrećinska poslanička i tropetinska većina na referendumu, već da se doda novi član, koji bi riješio pitanje srpskog kao službenog jezika.

– Mogli bi i da dođemo do formulacije da onaj jezik, kojim po popisu najviše građana govori, bude službeni. Јednostavno, ovdje se govori o potrebi da se kroz širi dijalog dođe do rješenja kojima će se uvažiti ono što je realno i faktično stanje u Crnoj Gori. A realno stanje je da na tri posljednja popisa pokazalo da najviše građana govori srpskim jezikom – rekao je Zogović.

Sada, kako dodaje, navodni ustavobranitelji pričaju kako je nemoguće da se menja ustav i kako on svojim stavovima poziva na nepoštovanje ustava.

– Јa upravo pozivam na poštovanje realnosti i zagovaram dopunu ustava kako bi ovo pitanje bilo adekvatno riješeno – naveo je Zogović.

Dodao je i da ne treba da se pokrene sve to odmah i sad, ali je važno da se o tome što prije razgovara.

– Radi se o diskriminaciji skoro polovine građana Crne Gore. Mislim da ćemo doći do boljih, zdravih odnosa, i otklanjanja diskriminacije a ne do novih podjela – naglasio je Zogović, prenio je portal RTCG.

Ostavite komentar