Banjaluka i dalje ne isplaćuje članove biračkih odbora

0
111

Već više od dva mjeseca je prošlo od lokalnih izbora, a u Banjaluka je i dalje dužna novac članovima biračkih odbora jer u budžetu grada nedostaje 90.000 KM. U međuvremenu oglasio se i CIK koji je tražio hitnu reakaciju grada i uplatu, ali odgovora nema. S druge strane oni koji su radili za izbore revoltirani kašnjenjem poručuju da za naredne izbore sigurno neće raditi.

Gradonačelnik Draško Stanivuković se pravdao izmjenom zakona, za koji je znao još u aprilu mjesecu i imao je mogućnost da se obrati višim nivoima vlasti ukoliko nema sredstava, ali ipak to učinio nije, već se držao mantre da je “budžet Banjaluke stabilan i da novca ima za sve”. Samo koji mjesec poslije izbora pokazalo se pravo stanje, pa se nema čak ni 90.000 KM za članove biračkih odbora.

Oni koji su radili za izbore ljuti i ogorčeni jer isplata do danas nema:

“Sramota je da gradonačelnik dobija svoju platu, a oni koji su radili za izbore i verifikovali mu mandat, njih 2.500 neće dobiti ni do Božića i pitanje kad će. Da ga je sramota prvi bi se odrekao svoje plate dok ovi ljudi ne dobiju svoje naknade od 60 KM za zamjenike članova, članovi 110 KM, zamjenici predsjednika 200 KM i predsjednici biračkih odbora 400 KM”, poručuju članovi biračkih odbora.

U međuvremenu, 5. decembra, CIK je poslao obavještenje u kojem se navodi da je „potrebno HITNO preuzeti sve aktivnosti kako bi isplata naknada članovima biračkim odbora u osnovnoj izbornoj jedinici bila završena što je moguće prije”.

„Ukoliko niste u mogućnosti da u budžetu Grada Banja Luka obezbjedite sredstva za isplatu naknada članovima biračkih odbora, obratite se za pomoć višim nivoima vlasti, u skladu sa odredbom člana 1.11 Izbornog zakona BiH, kojom je propisano da su svi nivoi vlasti i zvaničnici u BiH i diplomatsko konzularnim predstavništvima BiH obavezni pomagati organima nadležnim za provođenje izbora“, naveli su u dopisu koji potpisuje predsjednica CIK Irena Hadžiabdić.

Ipak, od isplate ni jedna konvertibilna marka na računu, a gradonačelnik za to vrijeme pravi nerede pred institucijama Srpske zbog preusmjeravanja dijela novca na nerazvijene opštine u Republici Srpskoj.

Podsjećamo, budžet grada Banjaluka bio je 78 miliona KM, dok će u narednom periodu iznositi 81 milion, što je 3 miliona KM više i odnosu na prethodni. Ipak, Stanivuković je i to uspio raskrčmiti i bez novca ostaviti i članove biračkih odbora, a kako stvari u budžetu Banjaluke stoje, Stanivukoviću u kasi jedino ostaje novca za plate radnika.

Ostavite komentar