Bosna i Hercegovina: Njemački visoki predstavnik sije sukobe

0
147

Autor: Aurora Vajs (Aurora Weiss)

indepthnews.net

(Prevela: Mirna Milanović)

Da bismo se uvjerili u pravni položaj visokog predstavnika Christiana Schmidta, zatražili smo pregled rezolucije i glasanja u Savjetu bezbjednosti UN. Razgovarali smo s predsednikom Miloradom Dodikom, poznatim advokatom Antom Nobilom i mnogima drugima kako bismo saznali zašto je “njemački predstavnik mira” doveo do eskalacije i novog sukoba na Zapadnom Balkanu.

Daytonski sporazum o miru, potpisan u Parizu 14. decembra 1995. godine, okončao je dugo i brutalno ratovanje u Bosni i Hercegovini. Danas analiziramo moć i legitimnost visokog predstavnika Christiana Schmidta. Njemački političar koji trenutno želi utvrditi vladavinu prava i intervenisati u Ustavu Bosne i Hercegovine odlučio je da optuži predsednika entiteta Republika Srpska (RS) Milorada Dodika i vršioca dužnosti direktora Službenog glasnika RS Miloša Lukića pred krivičnim sudom.

Tuženi zbog nepoštovanja odluka OHR-a

Dodik i Lukić optuženi su za krivično djelo nepoštovanja odluka Visokog predstavnika međunarodne zajednice u Bosni i Hercegovini (OHR), za šta im može pretiti kazna od šest mjeseci do pet godina zatvora ako budu osuđeni. Presuda bi takođe značila automatsku zabranu obavljanja njihovih dužnosti.

Izmene Krivičnog zakona Bosne i Hercegovine, po kojima će biti suđeno Dodiku i Lukiću, nametnute su od strane trenutnog Visokog predstavnika Christiana Schmidta 1. jula 2023. godine, istog dana kada je poništio zakone kojima je Narodna skupština RS pokušala blokirati sprovođenje njegovih odluka, kao i presudu Ustavnog suda Bosne i Hercegovine. Iako je Schmidt poništio osporene zakone, Dodik je potpisao dekret o njihovom stupanju na snagu, a Lukić ih je objavio u Službenom glasniku RS, pa su obojica prekršila zakon.

Optuženi su izjavili da se ne osjećaju krivima na pretresu 16. oktobra pred Sudom Bosne i Hercegovine. Njihova odbrana zasniva se na tvrdnji da Schmidt nije legitimno izabran visoki predstavnik iz Savjeta bezbjednosti UN-a, pa prema njihovoj interpretaciji, nije mogao nametati promjene Krivičnog zakona Bosne i Hercegovine. Predsjednik Republike Srpske, Dodik, pozvao je poznatog hrvatskog advokata Antu Nobilo da mu se pridruži kao pravni savjetnik. Nobilo je odlučio ispitati ovlašćenja Visokog predstavnika u Bosni i Hercegovini i utvrditi da li je Schmidt uopšte imenovan visokim predstavnikom. Ako nije, cijela procedura pada u vodu.

Predsednik Hrvatske Milanović nazvao je BiH “nespretnom, nemarno vođenom i nesposobno upravljanom kolonijom”

Njemački političar ne uživa simpatije još jednog entiteta Bosne i Hercegovine i praktično je proglašen personom non grata. Predsednik Hrvatske, Zoran Milanović, izjavio je u avgustu 2023. godine, nakon tužbe podnikete protiv Dodika i Lukića, da je Schmidt “da bi zaštitio svoju zadnjicu i reputaciju, promijenio krivično pravo prema kojem je ono što je Dodik uradio krivično djelo”.

“To se naziva kolonijalnom upravom i to uništava tu zemlju”, dodao je.

“Christian Schmidt je postavljen kao kolonijalni administrator u Bosni i Hercegovini”, rekao je Zoran Milanović pred novinarima dodajući da je “BiH nespretno, nemarno i nesposobno vođena kolonija u kojoj nekoliko trećerazrednih birokrata zarađuje za život”.

Milanović je opisao Schmidta rikečima: “On je penzionisani njemački političar koji je ostavio neznačajan trag, postavljen je od strane nekoga kao kolonijalni administrator u Bosni i Hercegovini, nema mandat Savjeta bezbjednosti UN-a i neke ambasade u toj zemlji stoje iza njegovih postupaka, citirajući američke”. On vjeruje da je OHR doveo do eskalacije situacije u BiH i pozvao sve građane BiH – Hrvate, Srbe, Bošnjake – da razgovaraju bez kolonijalnih administratora.

Ministar bezbjednosti: Christian Schmidt predstavlja Njemačku u BiH, a ne Ujedinjene nacije

Konačno, 12. oktobra 2023. godine, status Schmidta je javno potvrdio ministar bezbjednosti BiH Nenad Nešić, izjavivši da “provjere pokazuju da je Christian Schmidt nelegitiman i da zapravo predstavlja Njemačku u Bosni i Hercegovini, a ne Ujedinjene nacije”.

Prezentujući informacije agencija za bezbjednost o boravku Schmidta u BiH, Nešić je izjavio da Schmidt posjeduje samo diplomatsku notu od strane Njemačke, ali ne i od UN-a, jedine nadležne institucije za potvrdu imenovanja Visokog predstavnika u BiH (OHR).

“Građani Bosne i Hercegovine žele zemlju sa vladavinom prava i poštovanjem Ustava i zakona, odnosno modernu evropsku zemlju, a to nije moguće ako Schmidt nastavi lažno se predstavljati kao takozvani Visoki predstavnik u Bosni i Hercegovini”, rekao je Nešić.

Pritisak iz Austrije i orkestrirani napadi na predsednika RS podsjećaju na lobiranje Schmidta u Beču

Plata OHR-a od 24.000 evra mesečno, zajedno sa brojnim drugim pogodnostima, svakako može biti motiv za snažno lobiranje u međunarodnoj zajednici koje je pokrenuo penzionisani Christian Schmidt kako bi zadržao svoj položaj u Bosni i Hercegovini.

“Zato sam ovde, u Beču, da zatražim političku podršku”, rekao je Schmidt publici na pozornici Europa Forum Vienna početkom novembra.

Njegova prezentacija svodi se na to da je govorio protiv predsednika RS Milorada Dodika jer “nije mogao razgovarati s njim za istim stolom”. Iskusnim diplomatama prisutnima bilo je jasno da Schmidtovi ciljevi i sredstva koja je primjenjivao nemaju veze s diplomatijom. Diplomatija upravo podrazumijeva sjedenje za istim stolom i razgovor. Ne možete koristiti pogrešne alate i čuditi se zašto nešto ne funkcioniše? Nema represije u diplomatiji. Zato strane diplomate moraju prestati zloupotrebljavati vladavinu prava i ignorisati međunarodne norme i Dejtonski sporazum, uključujući demokratski ustavni poredak BiH.

Ono oko čega možemo postići saglasnost jeste stav hrvatskog predsednika Zorana Milanovića i činjenica da je sto na teritoriji BiH i da je predsednik RS Dodik rođen u SR BiH, te da su ga građani te iste zemlje demokratski izabrali za svog predstavnika. Građani Bosne i Hercegovine ne bi smjeli dozvoliti strancu s upitnim interesima da vodi njihovu zemlju.

Međutim, Schmidtove izjave u Beču pokrenule su lavinu podrške iz Austrije. Veći dio aktivnosti došao je od članova Austrijske narodne stranke, s kojom se pretpostavlja da održava poznanstva još od svog mandata kao sekretara-trezora i člana Predsedništva Evropske narodne stranke.

Ministarka EU Karoline Edtstadler, tokom posjete Sarajevu početkom decembra, izjavila je da Beč snažno podržava instituciju Visokog predstavnika za BiH i smatra napade na njega iz Republike Srpske potpuno neprihvatljivim. Austrijska ministarka odbrane Klaudia Tanner posjetila je 4. decembra svog kolegu Zukana Heleza u BiH, koji predstavlja Bošnjake u BiH, ali nije iskoristila tu priliku da se sastane s kolegama koji predstavljaju druge dva entiteta.

Član Nacionalnog savjeta Austrije Helmut Brandšteter obratio se kratkim parlamentarnim pitanjem kolegama Federalnog ministra za evropske i međunarodne poslove, pitajući “Kako Austrija ‘stoji’ prema Miloradu Dodiku?”.

Čak je i pro-NATO “marginalna ličnost” Gunter Fehlinger pozvao na teroristički napad na vladu Republike Srpske putem svojih društvenih mreža: “U slučaju rata, moramo bombardovati Banjaluku i srušiti novu zgradu vlade u roku od dva sata nakon što Milorad Dodik započne svoj rat za secesiju.” Problematsku izjavu marginalnog Austrijanca, koji iz svih razloga nosi kvalifikaciju nacionalne pretnje, javno su pozitivno preneli mediji poput Dana. hr i Kuriera.

Pravni savjetnik Anto Nobilo: Christian Schmidt je naš ključni svedok

Putovali smo u Zagreb kako bismo lično razgovarali s Antom Nobilom, pravnim savjetnikom predsednika RS Milorada Dodika, neposredno prije prvog suđenja, koje je odloženo u sudnici 6. decembra u Sarajevu.

Nobilo, koji je učestvovao u mnogim važnim procesima, od suđenja Andriji Artukoviću do zastupanja generala Tihomira Blaškića pred Međunarodnim sudom u Hagu, rekao je da je pristao biti konsultant u pravnom timu za odbranu Milorada Dodika jer je slučaj za njega izazov s pravnog aspekta. Takođe je istakao da će sam Christian Schmidt, koji je podnio pravnu žalbu, biti pozvan kao ključni svjedok u ovom procesu.

Kao i u ovom slučaju, rekao je Nobilo, mirovni sporazum je izvor prava i mnoge države su nastale i nestale putem mirovnog sporazuma. Mirovni sporazum zaključen u Dejtonu sadrži tekst ustava Bosne i Hercegovine. Ovlašćenje Visokog predstavnika (VP) da donosi zakone ne proizlazi iz mirovnog sporazuma i pravnog ustava Bosne i Hercegovine, a posebno ne da izaziva zakone koji ugrožavaju osnovna ljudska prava, poput krivičnog prava.

“Smatram da su Christian Schmidt i pre njega VP Valentin Incko prekoračili svoja ovlašćenja. Pozivaju se na Bonnske ovlasti, svesni da im Dejtonski mirovni sporazum to ne dozvoljava. Bonnske ovlasti, kako ih nazivaju, definisane su na političkoj konferenciji u Bonnu. Politčka konferencija ne može postati izvor prava. Ne može proširiti ustav Bosne i Hercegovine. To nije novi mirovni sporazum”, objašnjava Anto Nobilo, ističući da u mirovnom sporazumu imamo tačno strane koje su ga potpisale i strane koje su garanti i svjedoci.

Ako su željeli proširiti ovlašćenja Visokog predstavnika, objašnjava nam najpoznatiji hrvatski pravnik, morali su dodati aneks tom sporazumu. Iste strane koje su ga potpisale, Hrvatska, Srbija i BiH, isti svjedoci iz Japana, Rusije, SAD-a i zemalja Zapadne Evrope trebali su potpisati kao svjedoci. To se nije desilo. I ovlašćenja VP-a su proširena efikasno, pravno neutemeljeno. To je učinjeno snagom političkih faktora – ne pravnim sredstvima, naglašava Nobilo, dodajući da dosad nikada nije bilo tako dramatično.

“Da VP donese odluku da istog dana usvoji nove zakone, a posle 7 dana optuži predsednika Republike Srpske, čini se da je ovog puta zaista pretjerano. Međutim, to je dobra prilika za nas, kada su već pokrenuti krivični postupci, da ponovo razmislimo o ulozi međunarodne zajednice u Bosni i Hercegovini, jer ako imate privremenog Visokog predstavnika koji ima neizmjerno velike ovlasti, uključujući zakonodavne ovlasti, da jedan čovjek donosi zakone, što nije primjereno jer ih koriste za progon demokratski izabranog predsednika te zemlje. Ako imate ovakvu situaciju 28 godina nakon potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma, nešto nije u redu s tim sistemom!”, Jednostavno je neprihvatljivo, usudim se reći: neodgovorno! Zapadu je stalo da u BiH bude mir i da nema rata, ali nije ih briga kako će se ta zemlja razvijati, ističe Nobilo.

Ova situacija navela ga je da ponovo razmotri ulogu Kancelarije visokog predstavnika (OHR) jer nešto nije u redu s njom.

“Ako se institucije ne mogu izgraditi na ovaj način u 28 godina – onda je potreban drugačiji pristup. Ne možete nešto raditi 28 godina bez rezultata, da se ništa ne mijenja. Neodgovorno je direktno napadati čovjeka koji ima demokratski izborni legitimitet. Milorad Dodik izabran je od strane ljudi koji žive u Bosni i Hercegovini. Takođe je najduže vrijeme obavljao političke funkcije više od 20 godina. Volja naroda treba biti poštovana”, zaključio je Nobilo naš razgovor.

Predsednik RS Milorad Dodik: Bonnska konferencija je “blef” koja piše budućnost BiH

Da bismo pristupili temi autentično, odlučili smo da razgovaramo s Dodikom lično, uz brojne pravne tekstove i UN dokumentaciju. I nećete vjerovati, bio je sve što nismo očekivali: bio je prijateljski nastrojen i ljubazan – nije bio “nemoguć”, kako ga je predstavljao Schmidt.

U razgovoru s predsednikom Miloradom Dodikom, istakao je da Visoki predstavnik (VP) nema ovlašćenja koja je Schmidt sebi prisvojio, niti su ih imali prethodnici koji su bili imenovani od strane Savjeta bezbjednosti UN.

Zaključio je da je Schmidt manifestacija svih beznadežnosti međunarodne politike koja pokušava, poslednjih 30 godina, nametnuti koncept koji ovde u Bosni i Hercegovini ne prolazi i ne može proći.

“Christian Schmidt je nelegitimni Visoki predstavnik (VP) jer nema odobrenje Savjeta bezbjednosti UN-a (SB UN), i to ističemo od samog početka njegovog pojavljivanja u Bosni i Hercegovini (BiH) kao takvog.

“Čak i on – sam, prije nego što je došao u Bosnu i Hercegovinu, u čestitkama koje su mu poslate unutar Njemačke, rekao je u saopštenju: ‘Sačekajmo. Moramo sačekati odluku Savjeta bezbjednosti UN-a, tada možete da mi čestitate.'”

Međutim, Dodik nam je odmah nakon nekoliko mjeseci rekao da je sam prekršio svoju izjavu i pojavio se ovde kao nelegitimna osoba koja, pod uticajem američke moći, pokušava da se nametne u Bosni i Hercegovini kao navodni Visoki predstavnik (VP).

“Umjesto da stvari dovede do zakonitosti i dobije odluku Savjeta bezbjednosti UN-a o svom imenovanju, Schmidt je krenuo u represiju. Promijenio je zakon na dan izbora, odnosno nakon završetka izbora u 19 sati. Na sam dan izbora u BiH, Ustav je intervenisao zakonom i neki zakoni su intervenisali, što je nezamislivo. To ne postoji ni u jednoj zemlji na svijetu”, istakao je predsednik RS Milorad Dodik tokom našeg telefonskog razgovora iz Beča za BiH.

Lider Srba u Bosni tvrdi da penzionisani njemački političar uživa podršku samo od strane Amerikanaca i onih koji ih prate. Naglašava da ono što unosi veoma tužnu emociju u cijelu priču jeste činjenica da je Njemačka dozvolila da im se spoljna politika uništi na ovaj način. S njegove perspektive, ovaj pravni proces pokazuje koliko je bilo pogrešnosti pod trenutnim vođstvom ljudi koji upravljaju njemačkom spoljnom politikom.

“Što se tiče Schmidta, on ne može proizvesti nikakvo ‘božanstvo’, a njegov nastup ne djeluje pozitivno na Bosnu i Hercegovinu. Zato se njegovo nametanje zakona prihvata samo od strane muslimana u Bosni i Hercegovini. I to kao mehanizam da se nosi s drugima – Srbima, tačnije sa mnom i nekim drugima koji mu ne odgovaraju”, rekao nam je Milorad Dodik.

On zaklinje da je situacija u BiH veliki blef međunarodne zajednice. Kada su uveli Bonnske ovlasti, tadašnji predstavnik Carlos Westendorp, Španac, rekao je: “Ovo nema veze s pravom, to je iznad prava i Dejtonskog sporazuma, ali moramo pokušati nešto. To znači da Bonnske ovlasti nemaju stvarni osnov.”

“S druge strane, žena koja je predvodila britansku delegaciju na Bonnskoj konferenciji rekla je: Ovo je blef, videćemo da li će uspjeti. I taj blef ovde funkcioniše već 30 godina!”, zaključio je predsednik RS Dodik naš razgovor.

Je li Christian Schmidt legitimni VP u BiH koji predstavlja UN? Dokumenti iz SB UN kažu: Ne!

Kako bismo došli do istine i saznali da li Schmidt lažno predstavlja sebe i kakva su mu pravna ovlašćenja, nastavili smo istraživanje dokumentacije u UN u Njujorku.

Imali smo uvid u pismo austrijskog diplomate Valentina Inzka, datirano 24. juna 2021. upućeno predsedniku Savjeta bezbjednosti, u kojem se navodi da je Savjet za sprovođenje mira odlučio imenovati bivšeg saveznog ministra Christiana Schmidta iz Savezne Republike Njemačke za sledećeg Visokog predstavnika za Bosnu i Hercegovinu. Trajni predstavnik Nemačke pri Ujedinjenim nacijama, Christoph Heusgen, podnio je to preporučeno pismo SB UN. Kako je PIC donio odluku, ko i kada su se sastali, koji su drugi kandidati konkurisali za poziciju, te objašnjenje izbora Schmidta, su netransparentni, nedemokratski, usudili bismo se reći i korumpirani.

Ali zatim, Nacrt rezolucije o imenovanju Christiana Schmidta za Visokog predstavnika za sprovođenje mira u Bosni i Hercegovini u UN Njujorku 22. jula 2021. – nije usvojen. Nacrt rezolucije nije prihvaćen, ne uspjevši da dobije potreban broj glasova (S/PV.8823).

Pismo od 31. oktobra 2023. godine od stalnog predstavnika Ruske Federacije pri Ujedinjenim nacijama, Vasilija Aleksejeviča Nebenzije, upućeno predsedniku Savjeta bezbjednosti, dostavilo je trideseti izvještaj Republike Srpske o nedavnim političkim dešavanjima u Bosni i Hercegovini, izražavajući gospodina Christiana Schmidta kao diktatora:

“Dejtonski sporazumi su postigli veliki uspjeh, i nema šanse za povratak rata u BiH. Ipak, unutrašnja politička situacija BiH danas je neobično turbulentna. BiH je zemlja s izuzetno komplikovanom i bolnom istorijom. Potpuno je očigledno da svaki međunarodni zvaničnik u BiH koji se nada poboljšanju situacije mora imati duboko razumijevanje regiona, obilje diplomatskih vještina, opreznu i strpljivu mudrost i veliku kulturnu osjetljivost. Jednako je očigledno da gospodin Christian Schmidt, diktator gurnut u BiH od strane šačice moćnih zemalja koje deluju bez trunke legalnosti, nema nijednu od tih osobina. Naprotiv, pokazao se kao njihova suprotnost. Štaviše, u zemlji u kojoj mnogi ljudi nikada ne mogu zaboraviti nacistički genocid nad Srbima, Jevrejima i Romima počinjen prošlog vijeka, ovaj čovjek koji tvrdi da ima neograničenu moć da vlada BiH uredbom otvoreno se povezuje, bez izvinjenja, s grupom koja poštuje nacističku vojsku Wehrmacht.

Konstantna uznemiravajuća saopštenja gospodina Schmidta tendenciozno optužuju izabrane lidere iz RS za političku nestabilnost BiH i lažno ih optužuju za podrivanje vladavine prava i ustavnog poretka BiH. Gospodinu Schmidtu nedostaje shvatanje da su njegove bezobzirne, nelegalne naredbe bile glavni uzrok nedavnih nemira u BiH i da je stranac koji tvrdi autokratske ovlasti nad narodom BiH, najblaže rečeno, užasno zloupotreba vladavine prava i ozbiljno kršenje ustavnog poretka BiH.

Određeni članovi Savjeta bezbjednosti odlučili su se uskratiti bilo kakvu ulogu Ujedinjenim nacijama u imenovanju Visokog predstavnika (VP); prepoznajući da bi postizanje saglasnosti oko takvog imenovanja zahtjevalo težak diplomatski rad, umjesto toga su odabrali lakši put prisvajanja ovlašćenja Savjeta i imenovali čovjeka po svom izboru, pretvarajući da je imenovanje legalno. Široko je poznato da nije, ali bez obzira na zakonitost, ostaviti takvog bezobzirnog i nesposobnog čovjeka kao što je gospodin Schmidt na tako teškoj i osetljivoj poziciji, u tako turbulentnom trenutku za region, je flagrantna diplomatska nepraksa.”

*Uloga OHR, kako je navedeno u Dejtonskom mirovnom sporazumu (DPA), ni u kom slučaju ne može se shvatiti kao prelazak funkcije ‘mediatora’ ili ‘facilitatora’. Izvršna ili zakonodavna ovlašćenja ne mogu se čitati u Dodatku 10 bez njegovog revidiranja, kako je detaljno objašnjeno u članku objavljenom u časopisu Goettingen Journal of International Law pod nazivom “‘Bonn Powers’ Visokog predstavnika u Bosni i Hercegovini: Traganje za pravnom tvorevinom”.

Članak razmatra odluke OHR koje zadiru duboko u zakonodavni, izvršni i pravosudni domen Bosne i Hercegovine, analizira moguće pravne izvore za široke ovlasti koje OHR tvrdi. Istražuje granice izvornog mandata OHR-a u svetlu Bečke konvencije o pravu ugovora, razmatra doktrinu podrazumevanih ovlašćenja kao osnovu tvrdnji OHR-a. Takođe razmatra prenesena ‘Bonn Powers’ u ime Savjeta bezbednosti Ujedinjenih nacija. Članak zaključuje da ‘Bonn Powers’ ne ispunjavaju uslove kao pravna ovlašćenja i da je njihovo postojanje samo snažna, ali obmanjujuća pravna fikcija.

Ipak, vodeći princip angažmana OHR-a u Bosni i Hercegovini je koncept domaće odgovornosti. Ovaj koncept poziva zvaničnike i građane Bosne i Hercegovine da preuzmu odgovornost za mirovni proces i probleme s kojima se njihova zemlja suočava, kako je navedeno na zvaničnom sajtu Kancelarije Visokog predstavnika u uključivanju u Bosnu i Hercegovinu. [IDN-InDepthNews]

Fotografija: Potpisivanje Dejtonskog sporazuma. Sedeći (s lijeva na desno): Predsednik Srbije Slobodan Milošević, predsednik Hrvatske Franjo Tuđman, predsednik Bosne i Hercegovine Alija Izetbegović; stojeći (s leva na desno): španski premijer Felipe Gonzales, predsednik SAD Bil Klinton, predsednik Francuske Žak Širak, njemački kancelar Helmut Kol, britanski premijer Džon Mejor i ruski premijer Viktor Černomirdin. Izvor: NATO

Ostavite komentar