Čavara: Poštovanje ustava – temelj funkcionisanja vlasti

0
151

U odnosu SNSD-a i HDZ-a, kada nešto bude dogovoreno, to biva ispoštovano, što nije bio slučaj u prošlom mandatu kada je bilo partnerstvo sa SDA. Predstavnici HDZ-a i SNSD-a nikada se nisu sastajali na štetu drugih. Priča se da će nove tehnologije spriječiti izbornu krađu, međutim, nameće se pitanje da li je neko izlobiran za veliki finansijski interes koji će neko ostvariti ako na 600.000 biračkih mjesta instališe svu opremu, rekao je Čavara.

Razgovarala: Nataša ČEREMIDŽIĆ

Predsjedavajući Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH Marinko Čavara rekao je da treba prihvatiti ustavnu poziciju naroda i entiteta u BiH, pa će time biti stvorene pretpostavke za lakše rješavanje problema u funkcionisanju vlasti.

Čavara, koji je kadar HDZ-a BiH, rekao je u intervjuu Srni da je ova stranka uvijek protiv nametanja bilo kakvih odluka, te je problematizovao i postojanje funkcije visokog predstavnika sa ovlaštenjima koja su često izvan onih koje predviđa Dejtonski mirovni sporazum.

On rješenje vidi u izmjenama Izbornog zakona na osnovu odluka Ustavnog suda BiH, ali je prepreka u “nespremnosti probošnjačkih stranaka”.

USVOJENO NEKOLIKO VAŽNIH ZAKONA

Čavara je rekao da nije nezadovoljan funkcionisanjem parlamentarne većine u prošloj godini.

On je podsjetio da je Parlamentarna skupština BiH usvojila nekoliko važnih reformskih zakona u samo jednom danu i da, nekada lakše, a nekada teže rješava i nesporazume oko usvajanja drugih zakona.

SARADNJA SA SNSD-om NA PRINCIPIJELNOSTI I POVJERENJU

Čavara ukazao je da je saradnju SNSD-a i HDZ-a pogrešno percipirati kao dogovor dvojice protiv trećeg.

“Odnos naših dviju stranaka je korektan, ali nam se stavovi ne podudaraju uvijek. Samo to najčešće ne dođe do javnosti”, rekao je Čavara.

On je istakao da HDZ kontinuirano takav odnos nudi i drugim političkim opcijama.

“U odnosu između SNSD-a i HDZ-a, kada nešto dogovorimo, to biva ispoštovano, što nije bio slučaj u prošlom mandatu kada smo imali partnerstvo sa SDA”, objasnio je Čavara i podsjetio da se događalo da predsjednik SDA Bakir Izetbegović pregovara i poslije toga kaže da je glumio u pregovorima i da nije htio da se dogovori, nego je tražio izgovore.

Čavara je zaključio da se tako nešto nikada nije moglo čuti od predsjednika SNSD-a Milorada Dodika i HDZ-a Dragana Čovića.

On je kategoričan u stavu da se predstavnici HDZ-a i SNSD-a nikada nisu sastajali na štetu drugih, nego su uvijek tražili rješenja za bolje funkcionisanje sistema i da svaki stanovnik BiH ima koristi od rada izvršne i zakonodavne vlasti.

ZA BUDŽET POTREBAN STABILAN POLITIČKI OKVIR

Govoreći o neusvajanju budžeta BiH, Čavara je istakao da je za to neophodan stabilan politički okvir.

Čavara smatra da budžet za ovu godinu treba da ostane na prošlogodišnjem nivou, za razliku od srpskih predstavnika, koji traže njegovo smanjenje i bošnjačkih, koji traže povećanje budžeta.

On je izrazio nadu da će “Savjet ministara vrlo brzo usaglasiti rješenje između ovih krajnosti i time obezbijediti da institucije BiH funkcionišu”.

LEGITIMITET KLJUČAN ZA KVALITET IZBORNOG ZAKONA

Čavara je ocijenio da parlamentarna većina ima kapacitet za donošenje novog izbornog zakona, ali nije siguran da neki, koji učestvuju u vlasti, imaju volje, hrabrosti i odlučnosti za dogovor o tom važnom pitanju.

On rješenje vidi u izmjenama Izbornog zakona na osnovu odluka Ustavnog suda BiH.

Prepreku tome, Čavara vidi u “nespremnosti probošnjačkih stranaka za tako odgovornu zadaću”, iako bi time potpuno stabilizovali odnosi Bošnjaka i Hrvata.

Čavara je podsjetio na situacije iz 2001. i 2011. godine, kada su probošnjačke stranke, prvi put okupljene u alijansu, drugi put u platformu, “potpuno izgurale legitimne predstavnike Hrvata”.

On je ukazao i na situaciju, koja traje više izbornih ciklusa, kada dominantno bošnjačka većina bira hrvatskog člana tročlanog Predsjedništva BiH i pravdaju to time da nije zabranjeno zakonom.

“Onda se nameće pitanje je li to moralno i je li u redu tako oduzimati pravo hrvatskom, konstitutivnom narodu da ima svog predstavnika u tročlanom Predsjedništvu”, rekao je Čavara i dodao: “Zašto postoji tročlano Predsjedništvo, ako članove neće birati konstitutivni narodi”?

On je rekao da u normalnim odnosima političkih partnera i u normalnom funkcionisanju vlasti nije prihvatljivo uskraćivanje legitimnog predstavljanja naroda.

“Mi smo u obavezi sprovoditi odluke Ustavnog suda BiH i suda iz Strazbura”, podsjetio je Čavara i izrazio uvjerenje da je moguće naći kompromis, da postoji politički kapacitet za to, ali ostaje pitanje spremnosti nekih učesnika u vlasti.

Čavara smatra da će evropski put tjerati BiH na kompromise.

“Bez obzira što nekada smatramo da evropski put nije savršen, činjenica je da trenutno za BiH bolji put ne postoji. Jedino priključenje zajednici zemalja EU, može rezultirati stabilizacijom ovih prostora”, poručio je Čavara.

NAMETANJE ODLUKA JE ANTIDEMOKRATSKO

Govoreći o mogućnosti nametanja izmjena Izbornog zakona, Čavara je podsjetio da je HDZ uvijek protiv nametanja bilo kakvih odluka.

On je problematizovao i postojanje funkcije visokog predstavnika, sa ovlaštenjima koja su često izvan onih koje predviđa Dejtonski mirovni sporazum.

“Tumač sporazuma ne podrazumijeva da možete nametnuti sve što želite”, rekao je Čavara i podsjetio da su početkom 2000-tih 115 puta nametnute promjene Ustava Federacije BiH /FBiH/, po kojima su Hrvati u tom entitetu, “umjesto ravnopravnog naroda, postali narod drugog reda, koji ne može upravljati procesima u FBiH”.

Čavara je podsjetio da je tadašnji visoki predstavnik smijenio više od 190 funkcionera HDZ-a, uključujući člana Predsjedništva BiH.

On je upozorio da rješenjima nametnutim od međunarodne zajednice potpuno derogiran demokratski sistem.

Čavara je to ilustrovao primjerom iz 2011. godine kada je visoki predstavnik poništio odluku Izborne komisije.

“Rezultat je bio da smo četiri godine imali neustavnu i nezakonitu vlast u FBiH, iz koje su Hrvati bili izbačeni”, podsjetio je Čavara.

On je ukazao da bilo kakva nametnuta odluka o promjenama Izbornog zakona BiH otežava mogućnost da demokratske institucije donesu takav zakon.

Čavara je istakao da postojeći zakon omogućava fer i korektne izbore, samo je pitanje kvaliteta njegovog sprovođenja.

“Ako imamo devijacije u sprovođenju zakona, onda nije problem u zakonu, nego u njegovom sprovođenju i institucjama koje ga sprovode”, zaključio je Čavara.

On se osvrnuo i na najave uvođenja novih tehnologija u izborni proces.

“Priča se da će nove tehnologije spriječiti izbornu krađu. Međutim, nameće se pitanje da li je neko izlobiran za veliki finansijski interes koji će neko ostvariti ako na 600.000 biračkih mjesta instališe svu opremu”, rekao je Čavara.

Čavara je ukazao i na ostala nerazjašnjena pitanja – ko je raspisao konkurs, ko je odobrio sredstva i slično?

Skeptičan je i prema najavi doniranja opreme, pa pita: “Zašto će je i u koju svrhu donirati?”

On je istakao da HDZ jeste za nove tehnologije, ali da one moraju biti potpuno demokratski kontrolisane i da ne smije biti ostavljena mogućnost bilo kome da, pritiskom na jedno dugme, izbaci rezultate po svojoj volji.

Čavara smatra da integritet izbornog procesa treba zaštiti na način da vlast vrše oni koje su birači izabrali.

“Ne smijemo omogućiti najveću zbornu prevaru da Bošnjaci Hrvatima biraju hrvatskog člana Predsjedništva BiH”, poručio je Čavara.

On je u intervjuu Srni zaključio da je prirodan redoslijed sprovođenje odluke Ustavnog suda BiH, suda iz Strazbura, pa tek onda tehničke promjene.

Ostavite komentar