Prva zajednička sjednica savjeta za srpski jezik Srbije i Republike Srpske biće održana do kraja ljeta u Rači, gdje će prije kraja godine biti otvoren muzej ćirilice, najavio je ministar kulture Srbije Nikola Selaković.
Muzej ćirilice će biti otvoren u objektu nekadašnje škole u Rači, a formalnopravno osnovala ga je Vlada Srbije na Dan slovenske pismenosti, na praznik Svetih Ćirila i Metodija – 24. maja, sa ciljem da bude nacionalna ustanova zaštite kulturnog nasljeđa, ali i ustanova savremenog stvaralaštva.
Selaković je rekao da je Rača sjedište ćiriličke pismenosti za cijeli srpski kulturni i duhovni prostor, da će ovaj muzej biti težišna ustanova promocije i zaštite srpskog nacionalnog pisma, te da ćirilica mora da bude i obilježje savremene i buduće srpske kulture.
– Apsolutno sam uvjeren da je ovo bio samo prvi, ali najteži korak koji treba da napravimo da jednom selu kao što je predivna Rača, koja ima sjajnu i vrednu istoriju, obezbjedimo i sjajnu i vrednu budućnost – istakao je Selaković.
Opština Bajina Bašta dobiće ove godine, u okviru programa “Gradovi u fokusu” 33,3 miliona dinara /285.000 evra/ za završnu fazu realizacije Doma ćirilice, prvog nacionalnog muzeja u Srbiji posvećenog ćirilici kao dijelu nematerijalne kulturne baštine, saopšteno je iz Ministarstva kulture Srbije.
Sredstva su opredijeljena za realizaciju stalne postavke u muzeju ćirilice, a ugovor su danas potpisali ministar kulture Srbije Nikola Selaković i predsjednik opštine Bajina Bašta Milenko Ordagić.
Selaković je rekao da je u prethodne dvije godine uloženo ukupno više od 70.000.000 dinara /598.000 evra/ u ovaj kapitalni projekat u srpskoj kulturi i srpskom kulturnom prostoru.
– Mi ćemo ovdje do kraja godine postaviti jednu ozbiljnu, modernu, savremenu muzejsku postavku koja će pratiti istoriju srpske ćirilice kroz vrijeme do današnjeg dana, a sama ustanova baviće se onim što jeste sadašnjost za našu ćirilicu i onim što treba da bude njena budućnost – napomenuo je Selaković.
On je rekao da ćirilica nije samo sredstvo komunikacije, nego je za Srbe u apsolutnom smislu uporište nacionalnog i kulturnog identiteta.
– Ona je spona sa našim precima, prošlim vremenima i sa svim onim što je u srpskoj kulturi stvarano u periodu dužem od milenijuma – naveo je Selaković.