
Foto: predsjednikrs.rs/Borislav Zdrinja
Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik istakao je da je Bradina mjesto u kojem su, nakon proteklog građanskog rata, masovnog ubijanja i etničkog čišćenja Srba, utihnula i crkvena zvona.
Povodom 33 godine od stravičnog zločina nad srpskim civilima u Bradini koji su počinili pripadnici muslimanskih snaga, predsjednik Dodik izjavio je za Srnu da je prije rata u tom mjesto bilo 280 srpskih kuća sa oko 1.200 stanovnika, a danas je samo pustoš.
Dodik je podsjetio da je ovo još jedan u nizu zločina nad Srbima koji je isplaniran, organizovan i izvršen, i kao što je postala praksa, kad je riječ o stradanju srpskog naroda, bez sudskog epiloga.
– Uništena su i okolna srpska sela na području Konjica, ali Bradina je bila i ostala simbol srpskog stradanja kako u Drugom svjetskom ratu, tako i u proteklom građanskom ratu u BiH. Samo tog tužnog i krvavog 25. maja 1992. godine brutalno je ubijeno 48 srpskih civila, izvršeno je pet silovanja, dok je više stotina Srba odvedeno u logore, najviše u Čelebiće i Musala, gdje su zlostavljani u mučeni, a na kraju su svoje kosti i ostavili u tom mučilištu – naglasio je Dodik.
Predsjednik Srpske je rekao da je sasvim jasno da su ubijeni samo zato što su Srbi, jer zašto su im smetali civili, šta im je zgriješio tada 14-godišnji Srđan Žuža, najmlađa žrtva ovog masakra, ili 85-godišnja starica Vukosava. “Sav njihov grijeh bila je činjenica da su Srbi”, konstatovao je Dodik.
On je naveo da je prilikom ovog napada na Bradinu zapaljen i Hram Svetog Vaznesenja Hristovog, koji je sagrađen 1938. godine.
– Zahvaljujući volji dobrih ljudi, nekadašnjih žitelja ovog mjesta koji su uspjeli da izbjegnu masakr, a koji sada žive u izbjeglištvu, obnovljena je crkva. Ovaj hram je i jedini svjedok da je Bradina bila vjekovno ognjište i dom Srba sa ovog prostora. Nažalost, liturgija se služi samo jednom godišnje, jer u Bradini nema više Srba, niti crkvena zvona ima ko da čuje. Nažalost, nema ni vjenčanja, ni lomljenja slavskih kolača, ni krštenja. Uništen je svaki trag srpskog bitisanja – istakao je Dodik.
Uprkos svemu, svim dokazima i činjenicama koje imaju institucije Republike Srpske, rekao je predsjednik Dodik, vanustavne pravosudne institucije nastavljaju sa zataškavanjem zločina, jer njih srpska suza ne boli, niti je srpska žrtva žrtva.
– Mi ćemo nastaviti da njegujemo kulturu sjećanja i nikada nećemo zaboraviti svoje žrtve, niti bestijalna mučenja jer zaborav nije ništa drugo nego ponovno ubijanje vlastitog naroda. To nikada ne smijemo dozvoliti, niti odustati od insistiranja na kažnjavanju počinioca.
Takođe, naša moralna i hrišćanska obaveza je da istinu o stradanju svojih sunarodnika prenosimo budućim pokoljenjima, jer doći će vrijeme da zločinci budu kažnjeni, a ako i izbjegnu ovozemaljsku pravdu, Božiju sigurno neće – poručio je predsjednik Srpske.
U Bradini, kod Konjica, u nedjelju biće obilježene 33 godine od uništenja i spaljivanja ovog i okolnih sela, u kojima su pripadnici muslimanskih i hrvatskih snaga svirepo ubili 48 srpskih civila.