Firma povezana sa Konakovićem u centru skandala: Kako se BiH još jednom osramotila

0
83

Otkazivanje Samita lidera Zapadnog Balkana i Evropske unije, koji je trebalo da bude održan u Neumu, izazvalo je veliku političku i institucionalnu sramotu, te još jednom otkrilo duboku nesposobnost zajedničkih institucija.

U svom infantilnom stilu, zadržavši kontinuitet u debaklima ovoga puta, kakva “država” takve i institucije, nisu uspjele da organizuju samit lidera zapadnog Balkana i Evropske unije zbog neorganizovanosti i proceduralnih promašaja.

Neorganizovanost i proceduralni propusti doveli su do poništavanja jednog od najvažnijih političkih događaja, a reakcije su bile oštre, posebno od strane političkog vrha Republike Srpske.

Predsjednik Republike Srpske, Milorad Dodik, osudio je otkazivanje samita, poručujući da Republika Srpska sebi nikada ne bi dozvolila ovakvu sramotu.

Dodik je ponudio rješenje, predlažući da se samit premjesti u Banjaluku, naglašavajući da je Republika Srpska sposobna i spremna da organizuje događaj u najkraćem mogućem roku.

„Ovo je još jedan dokaz da političko Sarajevo nije doraslo odgovornim zadacima koji bi trebali biti u interesu svih građana BiH. Kako bismo spasili obraz BiH, predlažem da se samit održi u Banjaluci“, rekao je Dodik.

Sumnjiva Organizacija: Firma “Mindset” pod lupom

U centru skandala našla se firma Mindset, kojoj je povjeren posao organizacije samita. Dokumentacija vezana za tender otkriva brojne kontroverze, uključujući i povezanost firme sa ministrom vanjskih poslova BiH Elmedinom Konakovićem.

Iako je firma Mindset osnovana tek u junu 2024. godine, poslove oko organizacije samita dobila je samo na osnovu potvrde izdatih od strane Tarika Đođića, direktora Al Jazeera Balkans. Međutim, istraga pokazuje da firma Mindset uopšte nije postojala pod tim imenom u maju, kada su navodno obavljeni prvi poslovi za Al Jazeeru, te da je ranije poslovala pod imenom NOMEN NESCIO. Firma je kasnije promijenila ime, a kao vlasnica upisana je Emina Memija, kćerka biznismena Gordana Memije, koji je bio pod istragom zbog navodnih veza sa narko kartelom.

Biznismen Gordan Memija je u aprilu ove godine hapšen zbog saradnje sa narko kartelom Edina Tita, a Sud BiH je utvrdio da postoji osnovana sumnja da je Memija, inače kum ministra vanjskih poslova BiH Elmedina Konakovića, prao narko novac.

Dakle, MindSet postoji od juna, a direktor Al Jazeere tvrdi da je s tom firmom poslovao u maju. Đođić, dakle, tvrdi da je kompanija MindSet snimala za potrebe Al Jazeere emisiju “AJB ART”.

Međutim, na Facebook stranici kompanije FOTO ART koja je registrovana na Gordana Memiju koji je pod istragom Tužilaštva BiH navedeno je da je emisija AJB ART snimana u koprodukciji Al Jazeere i FOTO ART-a. Emisije na AJB je, dakle, producirao FOTO ART. Međutim, kako je vlasnik FOTO ART-a pod istragom Tužilaštva BiH zbog pranja novca, poslovi su navodno prebačeni na firmu MindSet. Inače, većinu poslova koje je radio FOTO ART firma MindSet je “knjižila” sebi kako bi ispunila tenderske uslove.

Sumnjivi tender u osnovi debakla

Firma Mindset je, kao dokaz o prethodnom iskustvu u organizaciji događaja, što je bio uslov za posao organizacije otkazanog samita u Neumu, dostavila potvrde o montiranju i postprodukciji, a ne o organizaciji većih događaja.

Uprkos tome, tender je odobren i firma je dobila posao vrijedan 219.000 KM bez PDV-a. Međutim, događaj je na kraju otkazan zbog nesposobnosti Mindset da organizuje tako važan događaj, što je izazvalo dodatne političke tenzije i sumnje u transparentnost i integritet tenderske procedure.

Kada se sagleda cijeli proces, od sumnjive dodjele tenderskog posla firmi Mindset, do nesposobnosti same kompanije da organizuje samit, jasno je da je riječ o ozbiljnom administrativnom i političkom debaklu.

AUTOR: Vijesti365

 

Ostavite komentar