Gazprom prekinuo snabdijevanje Evrope gasom preko Ukrajine

0
41

Ruska kompanija Gazprom jutros u osam časova po moskovskom vremenu i zvanično je prekinula snabdijevanje Evrope gasom preko Ukrajine.

Naveli su da su “prestale da postoje tehničke mogućnosti” za ovu operaciju, poslije isteka petogodišnjeg ugovora između Gazproma i ukrajinske kompanije Naftogaz.

I ukrajinsko Ministarstvo energetike saopštilo je da je jutros obustavilo transport ruskog gasa kroz zemlju.

“U 7.00 časova, u interesu nacionalne bezbjednosti, obustavljen je transport ruskog prirodnog gasa preko teritorije Ukrajine”, saopštilo je ukrajinsko Ministarstvo na Telegram kanalu.

U saopštenju se navodi da je Ukrajina o tome obavijestila međunarodne partnere u skladu sa utvrđenom procedurom, prenosi Ukrinform.

“Zaustavili smo tranzit ruskog gasa, ovo je istorijski događaj. Rusija gubi tržišta, pretrpjeće finansijske gubitke. Evropa je već donijela odluku da napusti ruski gas. A evropska inicijativa REPower EU predviđa upravo ono što je Ukrajina uradila danas”, naglasio je ministar energetike Herman Galuščenko, prenosi Tanjug.

Od danas, 1. januara, gasnotransportni sistem Ukrajine radi u režimu zabrane tranzita ruskog gasa, a infrastruktura gasnog transportnog sistema je unaprijed pripremljena za funkcionisanje u režimu nultog tranzita i pouzdanog snabdijevanja gasom ukrajinskih potrošača, napominje Ministarstvo energetike.

Kako prenosi Ukrinform, Evropska komisija je potvrdila da je Evropa spremna da zaustavi tranzit ruskog gasa preko teritorije Ukrajine od 1. januara 2025. godine.

Krajem 2024. godine istekao je ugovor o tranzitu ruskog gasa kroz Ukrajinu, koji su potpisali Naftogas Ukrajine i Gazprom.

Ukrajinske vlasti su ranije saopštile da neće produžiti sporazum sa Rusijom.

Rusija, koja je nekada dominirala u snabdijevanju Evrope gasom preko Ukrajine, završava isporuku na Novu godinu usljed prestanka ugovora između dvije zaraćene zemlje, piše Reuters.

Gašenje najstarije rute za transport gasa iz Rusije u Evropu označava kraj desetogodišnjeg perioda napetih odnosa, započetih nakon ruske aneksije Krima 2014. godine.

Evropska unija je intenzivirala svoje napore da smanji zavisnost od ruske energije nakon izbijanja rata u Ukrajini 2022. godine, tražeći alternativne izvore. Tečni prirodni gas (LNG) iz Katara i Sjedinjenih Američkih Država pomogao je EU da pronađe alternativne energente, dok gasovodi iz Norveške takođe doprinose snabdijevanju. Promjena je postala očigledna prošle godine, kada je ruski državni izvoznik gasa, Gazprom, zabilježio gubitak od sedam milijardi dolara, prvi put od 1999. godine, uprkos pokušajima da poveća izvoz Kini kao novom kupcu. Preostali kupci ruskog gasa preko Ukrajine, poput Slovačke i Austrije, takođe su pronašli alternativne izvore snabdevanja.

Portparol austrijskog Ministarstva energetike izjavio je u utorak da je, zahvaljujući kupovinama preko Italije i Nemačke i punjenju skladišta, snabdijevanje potrošača zagarantovano. Slovačka, iako neće imati nestašice, sada se suočava s dodatnih 177 miliona evra (184 miliona dolara) troškova za alternativne rute, saopštilo je njeno Ministarstvo ekonomije. Portparolka Evropske komisije navela je da su pripreme EU uključivale mjere energetske efikasnosti, razvoj obnovljive energije i fleksibilan gasni sistem.

“Evropska gasna infrastruktura je dovoljno fleksibilna da obezbijedi gas ne-ruskog porijekla za Centralnu i Istočnu Evropu putem alternativnih ruta. Od 2022. godine značajno je pojačana novim LNG kapacitetima za uvoz”, rekla je Ana-Kaisa Itkonen.

Analitičari predviđaju minimalan uticaj na tržište zbog prekida tranzita, što je potvrđeno u utorak, kada su podaci ukrajinskog operatora gasnog tranzita pokazali da Rusija nije zatražila protok gasa za 1. januar kroz ukrajinski gasovod prema Evropi do 17:00 GMT.

Smatraju da je malo vjerovatno da će kraj ovog ugovora izazvati ponavljanje skoka cijena gasa u EU iz 2022. godine, jer su preostale količine relativno male. Tržište gasa je u utorak reagovalo minimalno, s evropskim referentnim cijenama gasa koje su završile na 48,50 evra po megavat-satu, uz blago povećanje tokom dana.

Rusija i bivši Sovjetski Savez su pola vijeka gradili veliki udio na evropskom tržištu gasa, koji je na vrhuncu iznosio oko 35 posto, ali je rat u Ukrajini gotovo uništio taj biznis za Gazprom. Gasovod Jamal-Evropa preko Belorusije je takođe zatvoren, dok je ruta Sjeverni tok preko Baltičkog mora do Njemačke uništena 2022. godine.

Kombinovane rute su 2018. godine dostavile rekordnih 201 milijardu kubnih metara (bcm) gasa u Evropu.

Rusija je 2023. godine isporučila oko 15 bcm gasa preko Ukrajine, što je značajno manje u poređenju sa 65 bcm kada je posljednji petogodišnji ugovor počeo 2020. godine.

Jedina ruska gasna ruta koja i dalje funkcioniše je Turski tok (TurkStream), koji prelazi Crno more do Turske. TurkStream ima dvije linije – jednu za tursko domaće tržište i drugu za centralne evropske kupce.

 

Ostavite komentar