Gradski odbor SNSD-a Banjaluka najavio je pokretanje projekta “Bezbjedno naselje”, koji će biti predložen na prvoj narednoj sjednici Skupštine grada.
U saopštenju iz banjalučkog SNSD-a naveli su da projekat dolazi kao odgovor na nedavne teške bezbjednosne incidente u naselju Lauš, uključujući aktiviranje raketnog bacača u kamionu “Čistoće” i slučajeve nasilja u porodici, što je, kako ističu, jasan signal da sistem mora reagovati bez odlaganja.
Poručuju da pružaju punu podršku policiji i svim nadležnim institucijama, te traže pojačano prisustvo policijskih patrola na području ovog naselja kako bi se građanima vratio osjećaj sigurnosti.
– Kao politička organizacija koja nosi odgovornost za stabilnost zajednice, nikada nećemo dozvoliti da građani Lauša žive u strahu za svoj i život svoje djece – navodi se u saopštenju.
Predviđeno je da projekat obuhvati ugradnju sistema pametnog video-nadzora visoke rezolucije na ključnim raskrsnicama, kao i u blizini škola, vrtića i sportskih objekata, s ciljem efikasnije kontrole i prevencije kriminala.
Takođe, planirana je obnova i pojačanje ulične rasvjete u sporednim i slabije osvijetljenim ulicama, kao i postavljanje dodatnih ležećih policajaca i unapređenje zvučne i svjetlosne signalizacije na pješačkim prelazima gdje se najčešće dešavaju saobraćajne nezgode.
Јedan od segmenata projekta odnosi se i na socijalni aspekt, pa je najavljeno izdvajanje posebnih budžetskih sredstava za formiranje mobilnih timova socijalnih radnika i psihologa koji bi djelovali na terenu i pružali podršku porodicama u riziku.
– Lauš neće biti naselje straha, već sigurno i bolje mjesto za život svih njegovih stanovnika. Naša dužnost je da djelujemo odmah i da kroz institucije vratimo mir i red u svaku banjalučku ulicu – ističe se u saopštenju.
Iz SNSD-a dodaju da će skupštinska većina predvođena ovom strankom obezbijediti sva potrebna finansijska sredstva i podržati mjere koje vode ka povećanju bezbjednosti u gradu.