Skidanje sa dnevnog reda sastanka stalnih predstavnika zemalja članica EU tačke o korišćenju prihoda od zamrznutih ruskih sredstava za servisiranje pomoći Kijevu je snažan politički čin Mađarske, kojim će simbolički pokazati, ukoliko sastanak prođe sa predloženim dnevnim redom, da se većina članica EU protiv pomoći Ukrajini.
To za Sputnjik kaže diplomata Branko Branković povodom odluke Mađarske, koja predsedava Savetom Evropske unije, da skine sa dnevnog reda sastanka stalnih predstavnika zemalja članica pitanje korišćenja prihoda od zamrznutih ruskih sredstava za servisiranje i otplatu kredita za pomoć Kijevu. Sastanak stalnih predstavnika EU održaće se danas.
„Sa dnevnog reda sastanka uklonjena je sledeća tačka: Ekonomska i finansijska pitanja – korišćenje vanrednih sredstava od imobilisanih sredstava Rusije za servisiranje i otplatu kredita. Prezentacija Evropske komisije, razmena mišljenja“, navodi se u dokumentu.
Jak potez Mađarske u odbrani međunarodnog prava
Mađarska kao predsedavajuća EU samo predlaže dnevni red sastanaka, ali ostaje mogućnost da na sastanku neko predložiti da se ta tačka vrati na dnevni red i da se eventualno izglasa njeno vraćanje, kaže Branković.
A sam gest Mađarske da skine sa dnevnog reda tačku o korišćenju prihoda od zamrznutih ruskih sredstava za servisiranje Ukrajine nije samo simbolički već i vrlo značajan i jak politički čin, smatra Branković.
„Iz prostog razloga što je Mađarska već odavno za prekidanje davanja para i naoružavanja Ukrajine, što je vrlo pozitivno sa aspekta mira i međunarodne bezbednosti. A drugo, ne iznenađuje taj stav Mađarske u ovom trenutku s obzirom da bi bilo potpuno nelegalno, i ekonomski i politički, da se sredstva Rusije koriste za naoružavanje onoga ko napada Rusiju. To ne može da bude prihvatljivo i protivno je međunarodnim propisima.“
Da li je većina članica EU protiv pomoći Ukrajini?
Ukoliko se usvoji dnevni red bez tačke koju je izbacila Mađarska, to bi bio značajan politički potez koji bi pokazao da je većina članica EU protiv ideje o servisiranju Ukrajine ruskim parama, koju promovišu Britanci, Amerikanci i Nemci, dodaje Branković.
Komentarišući bojkot neformalnih sastanaka ministara zemalja unije koje održava Mađarska u okviru svog predsedavanja, a kog sprovode Evropska komisija i neke zemlje članice, Branković kaže da to pokazuje dokle je stigla Evropska unija.
„Ne mogu oni danas da bojkotuju nekog jer sutra će da se bojkotuje bilo ko i onda ne treba ni da postoji EU ako će na taj način da radi, po diktatu nekoga koji na jedan ili drugi način želi da sprovede ono što hoće. To u demokratiji ne može. Prema tome, u ovom trenutku je mnogo važnije da se vidi da li će taj dnevni red da prođe, što bi značilo ogromnu stvar, a to je da je definitivno većina u EU protivna svemu što se radi u vezi sa naoružavanjem Ukrajine“, zaključio je Branković.