Kako 77. brigada vojske Velike Britanije prisluškuje i prati građane Srpske, kontoliše medije i boji revolucije u svijetu

0
142

Poput svojih predaka, komandosa iz Drugog svjetskog rata, poznatih po izvršavanju vrlo opasnih zadataka u Burmi, britanskoj koloniji u jugoistočnoj Aziji, novi specijalci iz vojske ove nekadašnje imperije danas ponovo dejstvuju.

U skladu sa vremenom i napretkom tehnologije, ali i evidentnim promjenama u metodama ratovanja, a proporcionalno smanjenju vojne opreme i ljudskih kapaciteta promijenili su oružje, pušku zamjenili tastaturom i savremenom aparaturom, ali je potreba za intervencijom i kontolisanjem Velikoj Britaniji i dalje ostala cilj.

Iako svoje prisustvo u BiH, što kroz diplomatska predstavništva i zvanične kanale, što konspirativno, nikada nije prekidala, od 2018. godine povezanost BiH sa Velikom Britanijom poprimila je modifikovane oblike. Posljedice oba oblika su itekako vidljive.

Kada je 2018. godine predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik upozoravao na dolazak 40 britanskih obavještajaca zamaskiranih u vojnu jedinicu, čiji će zadatak biti da prisluškuju, prate i prave informacije za medije, malo ko je ovu informaciju shvatio ozbiljno.

Takva izjava među opozicionim političarima u Srpskoj i njihovim odanim saradnicama u FBiH uglavnom je okarakterisana kao pokušaj obmane i prikupljanje političkih poena jer je godina bila izborna, a Britanija među Srbima ne važi za prijateljsku zemlju i ne budi pozitivne reakcije. Možda bi se na tome sva priča i završila da takva izjava u godinama koje će usljediti i dešavanjima koje će ih obilježiti nisu dokazala njenu istinitost.

Sagledamo li sada sva dešavanja od 2018. Godine, kada se ta tema prvi put pokreće, do danas, više je nego jasno da ne samo da su britanski obavještajci pomagali opoziciji u Srpskoj u izbornoj godini i “liderima političkog Sarajeva” u centralizaciji državne zajednice, nego su ostavili mnogo veće i dalekosežnije posljedice.

“Radi se o tome da u BiH dolaze ljudi tog kalibra, obavještajci zakamuflirani u vojnike koji će raditi na prisluškivanju, praćenju i na stvaranju informacija servisiranju informacija medijima, znajući kako rade vojne službe”, izjavio je Dodik tada.

Zvanično opravdanje za slanje dodatnih vojnih snaga u BiH, sa očiglednom tajnom misijom, bilo je “sprečavanje malignog ruskog uticaja”. Interesantno je da se taj maligni ruski uticaj u BiH, kako se predstavlja u medijima u objavama nastalim iz pera upravo tih britanskih digitalnih misionara u BiH javlja u izbornim godina.

Kuriozitet koji prati ovaj narativ ogleda se u neredima koji su se redom javljali u zemljama u kojima su se britanski obavještajci pominjali, prvo u BiH, 2018. godine, a ubrzo zatim i u Crnj Gori.

RAZOTKRIVANJE

Veliki skandal u javnosti desio se prošle godine kada je britanski list „Mejl on sandej“otkrio da su tajne jedinice britanskih oružanih snaga pratile i špijunirale britanske građane koji su kritikovali vladinu politiku tokom pandemije korona virusa i zaključavanja zemlje zbog te epidemije. Glavni ciljevi su bili političari i ugledni novinari koji su javno kritikovali politiku vlade i budili sumnje u njene korona mere.

O tim ljudima su pravljeni dosijei koji su potom odašiljani u kabinet predsednika vlade u Dauning stritu broj 10. Tada je premijer bio Boris Džonson.

Glavni posao bio je povjeren jedinici, 77. brigadi Ministarstva odbrane koja se bavi medijskim manipulacijama, praćenjem javnih ličnosti i uticajem na javnost, koristeći metode psihologije ponašanja. Postojanje te veoma skupe brigade, u kojoj su i vojna lica i civili, pravdano je navodnom borbom protiv laži i netačnih informacija. Ispostavilo se suprotno, ona je postala izvorište laži.

Prvobitno je njen posao bio praćenje stranih sila, britanskih i NATO rivala i manipulacija javnog mnjenja drugih država. Sada se ispostavilo da su sami britanski građani i njihovo mišljenje postali glavni ciljevi.

Ta tajna 77. brigada je takođe na raspolaganju i NATO saveznicima. Njeni „stručnjaci“ su od 2018. Godine prisutni i u BiH i u Crnoj Gori, sa glavnim zadatkom manipulacije društvenim mrežama i medijima, a pod izgovorom borbe protiv dezinformacija i ruskog uticaja.

77. BRIGADA “FEJSBUK RATNICI”

Novi specijalci regrutovani u 77. Brigadu britanske vojske ne vode potencijalno smrtonosne misije, već učestvuju u složenom psihološkom ratovanju na društvenim mrežama, što posebno uključuje Twitter i Facebook.

Prema izvještaju Financial Timesa, brigad čine 1.500 ljudi, a aktivirala se u aprilu 2015. godine. Baš poput svojih prethodnika iz Drugog svjetskog rata – i oni će nositi oznaku čuvara budističkih hramova Chinthe.

Jedinica ipak će ima nešto drugačiji pristup ratovanju, jer u digitalnom dobu postoje i mjere postizanja ciljeva bez fizičkog nasilja, smatraju u vojsci. Njihovo oružja su najmoderniji digitalni alati, kojima će se radi posebno pripremljene kampanje za vođenje rata online.

‘Chinditi’, kako su nekad davno dobili ime, služi za pravi informacijski rat – po mišljenju stručnjaka jednako bitan kao i onaj oružjem.

Ipak ono što je za prostor Republike Srpske važno jeste da britanski obavještajci, poštujući stare srpske običaje, nisu došli praznih ruku. Za vrijeme svoje prve intervencije donijeli su određene softvere sa hiljadama botova za vrijeme protesta Pravda za Davida. Ono što je još važnije, softveri nisu izašli iz Republike Srpske nego su za nastavak misije i nesebičnu doprinos predate PDP-u i Stanivukoviću.

Ostavite komentar