Karan: Zabranjena posjeta, dozvoljeno poštovanje – Srpska ne pristaje na poniženje

0
56

Odluka Republike Srpske da njemačku ministarku Anu Lirman proglasi nepoželjnom osobom na svojoj teritoriji nije ni ispad, ni provokacija, to je poruka da više nećemo živjeti u svijetu u kojem se kolonijalni upravnici dočekuju kao diplomate, a poniženja proglašavaju za evropske vrijednosti, izjavio je ministar unutrašnjih poslova Republike Srpske Siniša Karan.

– Dolazak Lirmanove u Banjaluku bio je pomno isplaniran politički manevar. Njen zadatak nije bio da donese poruku pomirenja, saradnje ili poštovanja. Naprotiv – bila je tu da demonstrira da Njemačka ‘nema ništa protiv Republike Srpske’, već da vodi obračun isključivo s Miloradom Dodikom. I tu je napravljena ključna greška – kaže Karan.

Јer, kako navodi, Milorad Dodik nije običan pojedinac – on je predsjednik Republike Srpske. I napad na njega, posebno kada dolazi iz inostranstva, nije ništa drugo do napad na instituciju, na volju naroda i na ustavni poredak Srpske.

– Upravo zato je bilo važno reagovati, principijelno i odlučno. Zato se ne radi o zabrani posjete, već o zabrani ponižavanja – istakao je ministar Karan.

On je ukazao da je Njemačka odlučila da svoju diplomatsku ofanzivu prema Republici Srpskoj vodi preko sankcija, rezolucija i dvoličnog odnosa prema visokom predstavniku koji ne postoji u međunarodnom pravu, ali postoji u političkoj igri velikih.

Karan je podsjetio da njihov kolonijalni guverner Kristijan Šmit ovdje mijenja ustave, nameće zakone, prijeti, hapsi, dok Berlin sve to prati klimajući glavom.

– I onda šalju ministarku da pokažu da su, ipak, ‘otvoreni za razgovor’. Ne sa Republikom Srpskom – nego s onima koji bi Srpsku da predstave kao sebe. Potpuno podložnu, bez kičme, bez svijesti. Ali, to u Banjaluci više ne prolazi – poručio je Karan.

On je naglasio da Republika Srpska već neko vrijeme vodi političku borbu za svoj opstanak i status uz nevjerovatnu dozu hrabrosti, ali i proračunate odmjerenosti.

– Odluka da se Lirmanova proglasi nepoželjnom bila je test te dosljednosti. Test koji je Republika Srpska položila. I dok je institucije brane, opozicija je – dočekuje. Predstavnica njemačke politike koja je podržala rezoluciju kojom se srpskom narodu pokušava zalijepiti etiketa genocidnosti, koja podržava neizabranog visokog predstavnika i sankcionisanje izabranih predstavnika naroda, došla je da se sretne s onima koji se danonoćno kunu u demokratiju, a mole se ambasadama –  naglasio je ministar Karan.

On je rekao da postavlja pitanje: “Gdje je dno servilnosti. Da li je moguće da vam ništa nije sveto osim fotelje, pa se i u trenutku kada Republika Srpska vodi borbu za institucionalni opstanak – vi svrstavate na stranu onih koji taj opstanak osporavaju?”.

– To više nije opozicija. To je političko saučesništvo u ponižavanju naroda. I dok se oni slikaju po hotelima čekajući da ih neko drugi instalira na vlast, institucije Republike Srpske pokazuju da znaju, smiju i hoće da brane svoj dignitet.Zato ova zabrana nije samo politička poruka – to je čin samopoštovanja. A njega, nakon decenija ponižavanja, region prepoznaje kao novu valutu dostojanstva – konstatovao je Karan u izjavi za Srnu.

U ovom trenutku, kaže kada se vodi odlučujuća bitka između volje naroda i volje centara moći, Republika Srpska je jasno pokazala na čijoj je strani.

– I to se ne zaboravlja – zaključio je ministar Karan.

Ostavite komentar