Ko je Svetlana Cenić, samozvana ekonomska analitičarka?

0
81

U zvaničnim biografijama, dostupnim na internet stranicama, Svetlana Cenić je svršeni ekonomista sarajevskog univerziteta. I tu se završava njeno jasno predstavljanje. Kažu još da je magistarske studije završila u inostranstvu. Prepisivačka novinarska škola sajtova podložnih britanskim i američkim fondovima.

U kojem inostranstvu? Koja škola? Koje studije? Ništa…

Ono što je izbačeno iz tih dotjeranih biografija je uvijek ono što bi smetalo jednoj osobi poput Svetlane Cenić. A izbačeno je to da je , dok se vodila kao asistent na banjalučkom univerzitetu, dobila otkaz jer je kao magistarsku diplomu iz Velike Britanije prijavila jedan tromjesečni seminar. Možda je to razlog zašto nema podataka o tome gdje je i kako , i da li je uopšte magistrirala.

Međutim , to ne zanima njene nalogodavce. Kao što ih ne zanima to što je radila u kabinetu Radovanu Karadžiću tokom rata. Za poslovično antisrpsko Sarajevo ovaj podatak kao da je postao potpuno nevažan. Kao što je nevažan i njen alkoholizam, koji  je postao jako izražen dok je radila kao ministar finansija u Vladi Pere Bukejlovića. Tada je zaratila sa tadašnjim predsjednikom Srpske Draganom Čavićem.

Pa zašto je sve ovo nevažno i izbrisano iz njene biografije?

Možda zato što je Svetlana Cenić bila idejni tvorac ekipe koja je radila na FTV-u pod nazivom 60 minuta.

Evo izabranog sastava:

1.     Bakir Hadžiomerović

2.     Avdo Avdić

3.     Damir Kaletović

4.     Slobodan Vasković

Ovo je okosnica tog tima. Pažljivo su birani, a njihovi psihijatrijski nalazi su govorili da su svi imali problema sa očevima, te da su svi, na neki način, bili povezani sa AID-om.

Cenićeva je pristala na igru , koju su pokrenuli Zlatko Lagumdžija, Željko Komšić i „prijatelji“ povezani sa organizacijom NED Reuf Bajrović i Emir Suljagić.

Kompletan projekat je zamišljen u američkoj ambasadi. Osmišljena je emisija po uzoru na američkih „60 minuta“, a mete su bile jasno označene. U Republici Srpskoj su napadnuti stubovi državnosti, institucije Predsjednika, Vlade, MUP, Crkva i RTRS. Sve je bilo kriminalizovano i u svakoj emisiji je izvšen direktni napad, bez obzira na kazne koje su uslijedile mjesecima nakon emitovanja spornih izvještaja. Za sve to vrijeme, Svetlana Cenić je bila rado vidjen gost sarajevskih medija. AID je radio punom parom.

Kada se emisija ugasila, Avdo Avdić je postao vlasnik portala istraga.ba. Tamo je nastavio sa bliskim odnosim, koji je gajio sa Mehmedagićem „osmicom“.

Slobodan Vasković je nastavio svoj reketaški put kroz blog koji vodi.

Bakir Hadžiomerović je čak bio kandidat SDP-a ne jednim izborima za bošnjačkog člana Predsjedništva BiH.

Kaletović je napustio BiH.

Veza Lagumdžija-Komšić-Cenić je i danas na sceni. Potpuno je jasno da je Svetlana Cenić neko ko je poturen srpskom narodu . Na sreću, negdje u nama postoji taj gen koji , u nekom trenutku proradi i postane izuzetno osjetljiv na takve tipove.

Ona je i danas rado vidjena na medijskim projektima podržanim iz iste kuhinje, N1, Buka, Oslobodjenje, FTV , Gerila i sl. Ona i danas misli da je važan faktor u ekonomskoj nauci. Ona i danas radi za AID.

Ostavite komentar