Ministarstvo finansija Srpske odbacuje navode američke Ambasade u BiH; Činjenice demantuju laži

0
202

Ministarstvo finansija Republike Srpske demantuje novo oglašavanje američke Ambasade u BiH kojim se zadire u unutrašnja pitanja i lažnim navodima obmanjuju građani Republike Srpske pod navodnom brigom za stanje finansija, a dovodi se u pitanje i sloboda tržišta i pravni sistem, te samo postojanje Republike Srpske.

– Ponovo se spominje teza gdje je novac.  Iz Ministarstva finansija ih pitamo: Gdje su argumenti? Ko hoće može da vidi istinu, a svi podaci koji ih demantuju u Konsolidovanom izvještaju o izvršenju budžeta koji je javan i dostupan na sajtu Ministarstva finansija i Narodne skupštine Republike Srpske – navedeno je u saopštenju Ministarstva finansija Republike Srpske.

Upravo radi građana, Ministarstvo finansija reagujući na saopštenje američke Ambasade, poručuje da činjenice demantuju laži, a činjenice su da je Republika Srpske prošle godine otplatila 983 miliona starog duga.

– Sredstvima od zaduženja su otplaćene stare obaveze, a zaduživanja su iz godine u godinu sve manja. Buetom se planiraju svi prihodi i svi rashodi, pa tako i dug. Јavni dug Repubike Srpske je na kraju prošle godine bio 34,6 odsto BDP-a, a danas je taj dug 32,2 odsto BDP-a – dodaje u saopštenju.

Ministarstvo finansija Republike Srpske odbacuje i laži o poslovanju sa firmama koje su na tzv. “crnoj listi” Ministarstva finansija SAD-a, jer se verbalnim pritiscima bez argumenata na posredan način onemogućava poslovanje u Republici Srpskoj i blokiraju veoma važni javni poslovi i sistemi na kojima su te firme angažovane.

– Te kompanije su angažovane na javnim tenderima u skladu sa Zakonom o javnim nabavkama i prošle su tendersku proceduru koja se zasniva na zakonu, a njihovo kršenje prouzrokuje sankcije. U ovom slučaju nema kršenja procedura, zakona, ni prekršaja, što znači da se dovodi u pitanje pravni sistem i tržišna konkurencija, miješanjem u unutrašnja pitanja u Republici Srpskoj – ističu u Ministarstvu finansija Srpske.

Veoma važno je napomenuti, dodaju, da je čak i američki USAID na jednom od projekata za softver za dug za izvođača izabrao upravo kompaniju PROINTER, što govori o tome da je to respektabilna firma u oblasti kojom se bavi.

Ostavite komentar