“Mora da postoji mjera u odgoju djeteta”

0
114

Mjera u odgoju djeteta mora da postoji jer, ukoliko se osjeća prezaštićeno, ne može da izraste u zrelu ličnost, rekao je Srni sistemski porodični psihoterapeut Nebojša Šajinović iz Doboja.

Šajinović je naglasio da je za zdravo odrastanje djeteta veoma važno da je autoritet roditelja izgrađen na ljubavi, kvalitetno provednom vremenu sa djetetom i sa uspostavljenim granicama.

On je naveo da se današnje generacije roditelja plaše međusobnog otvorenog, dubokog i kvalitetnog razgovora i da u takvim okolnostima gotovo da nemaju prostora za djecu koja su zbog toga izgubljena i nesigurna. Roditelji se, dodao je, bude tek kada dođe do određene vrste problema kod djece.

Istakavši da mora da postoji mjera u odgoju djeteta kako bi izrazlo u zrelu ličnost, a ne postalo zavisno od roditelja, Šajinović je ukazao i da se u porodicama sa prenaglašenim kritičkim autoritetom tokom odrastanja kod djece javlja bunt koji najčešće dovodi do prekida kontakta sa roditeljima.

Šajinović je naveo da je veliki izazov izgraditi zdrav autoritet s obzirom na to da su današnje generacije roditelja odrastale u traumatizovanim ratnim okolnostima sa posljedicama koje se usljed vremenskih nepogoda i poplava ponovo retraumatizuju.

Takođe, naglasio je da su devalvirale najvažnije vrijednosti poput ljubavi, prijateljstva, kumstva, da se sve podredilo pukom izvršavanju obaveza, te da je borba za egzistenciju nerijetko prenaglašena i samo izgovor za neracionalno postavljene ciljeve da se ostvari neki lični imidž.

Ostvarenje ličnog cilja danas, pojasnio je, podrazumijeva da se “mora” imati dovoljno brendirani mobilni telefon, određena marka automobila, kretati i boraviti u elitnom dijelu grada ili krugovima.

On je istakao i da roditelji nemaju izgovor da svoje vrijeme sa djetetom supstituišu uređajima dajući mu tako ulaz u imaginarni svijet iz koga neće biti zainteresovan da izađe.

“Takvo ponašanje dovodi do toga da su današnja djeca prepuštena sama sebi. Poslije škole kod kuće ih čeka telefon sa neograničeno omogućenim sadržajima, često trivijalnim”, dodao je Šajinović.

Ukazao je i da je vidno otuđenje socijalnih odnosa ne samo u porodici već i na javnim okupljanjima poput druženja, slava, rođendana ili proslava, koje se manifestuje držanjem telefona u rukama i pažnjom na virtuelane sadržaje.

Šajinović smatra da mladi danas zahvaljujući informatizaciji i društvenim platformama veoma dobro razumiju šta se oko njih dešava, te je ohrabren i što određen broj zatraži psihološku podršku prije nego što problem dostigne akutni nivo.

On je naveo da se u odsustvu razgovara sa psihoterapeutom stečena traumatska iskustva vremenom pogoršavaju i znatno umanjuje kvalitet života pa usljed usvojenih modela ponašanja današnje generacije roditelja veoma često malo vode kvalitetne razgovore.

Dogodi se, pojasnio je, da se uđe u brak i prepusti da kolotečina života – egzistencija, nekretnine, poslovi, krediti uzmu pod svoje.

“Jako je teško izdignuti se u sadašnjem socijalnom miljeu bez empatije”, naveo je Šajinović i zaključio da je za djecu rješenje u zdravoj porodici i društvu.

Ostavite komentar