
U Istočnom Sarajevu i Sarajevu danas je obilježeno 33 godine od zločina nad vojnicima ЈNA u sarajevskoj Dobrovoljačkoj ulici gdje su napadnuti od muslimanskih paravojnih jedinica.
Parastos za stradale pripadnike ЈNA služen je u Hramu Svetog velikomučenika Georgija u Miljevićima.
Nakon pomena u Miljevićima porodice ubijenih i brojne delegacije uputile su se autobusima u Sarajevo, u ulicu Hamdije Krševljakovića, bivšu Dobrovoljačku, gdje su mirnom šetnjom, polaganjem cvijeća i prisluživanjem svijeća odali pomen stradalim pripadnicima ЈNA.
Policija Republike Srpske obezbjeđivala je put do Vraca, gdje su je na međuentitetskoj liniji preuzeli pripadnici MUP-a Kantona Sarajevo, i to u velikom broju.

Osim uniformisanih policajaca, primijećen je i veliki broj pripadnika specijalne jedinice MUP-a Kantona kao i pripadnika policije u civilu.
Oni su koordinisanom akcijom blokirali sve raskrsnice i ulice od Vraca do Dobrovoljačke.
Ovaj komemorativni skup održao se u tišini, veoma dostojanstveno.
Prema podacima Republičkog centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih lica, 2. i 3. maja 1992. u Sarajevu je poginulo najmanje 28 pripadnika ЈNA, a zajedno sa civilima broj ubijenih je premašio 40.
Kolona ЈNA napadnuta je u Dobrovoljačkoj ulici dok se mirno povlačila iz Sarajeva prema ranijem sporazumu i uz garanciju mirovnih snaga UN na čelu sa generalom Luisom Mekenzijem.
Napadom su rukovodili tadašnji član Predsjedništva BiH Ejup Ganić i rukovodstvo tadašnje takozvane RBiH.

Iako je za bezbjednost vojnika garantovao tadašnji predsjednik Predsjedništva BiH Alija Izetbegović, kolona ЈNA je napadnuta.
Politički predstavnici institucija Republike Srpske već godinama naglašavaju da su glavni krivci za tragične događaje u Dobrovoljačkoj ulici članovi političkog vrha tadašnje takozvane RBiH, ali i paravojne muslimanske jedinice u Sarajevu, poput “Zelenih beretki”, “Patriotske lige” i drugih kriminalnih formacija.
CЈB Istočno Sarajevo podnio je 2005. godine krivičnu prijavu protiv 15 lica osumnjičenih za ovaj zločin, ali je Tužilaštvo BiH tek u novembru 2007. godine pokrenulo istragu. Međunarodni tužilac u BiH DŽud Romano donio je u januaru 2012. godine odluku o obustavljanju istrage.
Tužilaštvo BiH je 20. novembra 2018. godine donijelo naredbu o ponovnom otvaranju istrage u predmetu “Dobrovoljačka”, te je Sud BiH u maju 2022. godine potvrdio optužnicu protiv 10 lica koja se terete za ratni zločin.
Među optuženima su Ejup Ganić, kao član Predsjedništva RBiH, Zaim Backović, kao član operativnog centra Štaba Teritorijalne odbrane RBiH i Јusuf Pušina, kao pomoćnik ministra unutrašnjih poslova RBiH i načelnik štaba MUP-a RBiH.
Ovaj postupak je još u toku.