Aktuelno

Orban predložio Budimpeštu kao domaćina samita Rusije i SAD: “Mi smo jedini koji dosljedno zagovaramo mir”

Mađarski premijer Viktor Orban izjavio je da bi Budimpešta bila najlogičniji izbor za održavanje potencijalnog samita između Rusije i Sjedinjenih Američkih Država, naglašavajući da je upravo Mađarska jedina evropska zemlja koja već godinama dosljedno zastupa politiku mira.

Podsjetio je da su i ranije susreti velikih sila organizovani na neutralnim lokacijama, poput Aljaske, ali da ukoliko se novi samit bude održavao na evropskom tlu — Mađarska ima sve preduslove da bude domaćin.

Orban je istakao da Budimpešta ima dobre odnose i s Moskvom i s Vašingtonom, te da je politički stabilna sredina u kojoj se ne bi mogla očekivati “neprijatna iznenađenja” za bilo koju stranu.

Banner

Ovim potezom mađarski lider još jednom se pozicionirao kao jedan od rijetkih evropskih političara koji otvoreno promovišu dijalog i balans, umjesto slijepe poslušnosti velikim blokovima.

Vijesti365