Njegova svetost patrijarh srpski Porfirije u Bratuncu služio je Svetu arhijerejsku liturgiju i pomen Srbima ubijenim u srednjem Podrinju i Birču tokom posljednjeg rata.
– Srpski narod je disao, mislio i radio kao jedan kada god je bio vjeran sebi, Јevanđelju i Svetom Savi. Tada je naš narod uzrastao i sijao i sebi iznutra i čitavom svetu – istakao je patrijarh Porfirije nakon liturgije u porti Hrama Uspenja Presvete Bogodorice u Bratuncu.
– Često i zbog unutrašnje gordosti, pohlerpe, sebičnosti, netrpeljivosti u odnosu na druge, kad god smo živjeli podjeljeni, rasparčani, kada je svako vukao na svoju stranu, može biti da je neko i nešto dobio na kratko, ali kao narod smo uvijek gubili – istakao je patrijarh Porfirije.
On je podvukao da vjera treba da bude osnov našeg života, ali i okvir i sadržaj.
– Zato vjerom postajemo sposobni da tražimo oproštaj jedan od drugoga. Treba da poštujemo i one koji su drugačiji od nas, koji se mole drugom Bogu, jer tako pokazujemo da je Bog tvorac svih, a kada imamo zajedničkog oca ne može onda biti razdora. Riječi Hristove “Ljubi bližnjeg svoga”, ne smijemo da pretvorimo u suprotnost, “mrzi brata svoga”. Zato treba da opraštamo jedni drugima – dodao je patrijarh Porfirije u svojoj besjedi.
Liturgiji su prisustvovali predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik, predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić, premijer Srpske Radovan Višković, savjetnik predsjedika Srbije Miloš Vučević, ministari u vladama Srpske i Srbije, načelnici brojnih opština, predstavnici Trećeg pješadijskog Republika Srpska puka Oružanih snaga BiH i mnogobrojni vjernici.
Naziv ovogodišnjeg programa obilježavanja sjećanja na stradale Srbe u srednjem Podrinju i Birču je “33 godine – zločin bez kazne”.
Pomen se daje za svih 3.267 srpskih žrtva iz srednjeg Podrinja i Birča u Odbrambeno-otadžbinskom ratu, a organizuje se povodom 33 godine od velikog stradanja Srba na Petrovdan 1992. godine u selima oko Srebrenice i Bratunca, kada je ubijeno 69 i zarobljeno 22 vojnika i civila, od kojih niko nije preživio, a desetoro se još vode kao nestali.