Prijedlog da se Srpska priključi sporazumu Srbije i Mađarske – preventiva za buduće udare

0
55

Republika Srpska prijedlogom da se priključi bezbjednosnom sporazumu između Srbije i Mađarske, daje do znanja svim političkim faktorima, i u Evropi, i u BiH da ima prijatelje i kome da se obrati za pomoć. Na taj način ona želi da preventivno spriječi svaki mogući udar na nju.

Ovako stručnjak za međunarodne odnose, dr Srđan Perišić komentariše prijedlog predsjednika Republike Srpske, Milorada Dodika, da se Srpska uključi u vojni sporazum sa Srbijom i Mađarskom.

Dodik je, podsjećamo, rekao da će tako nešto predložiti na proširenoj sjednici Vlade Republike Srpske. Prema njegovim riječima, Srpska bi u bezbjednosni sporazum Srbije i Mađarske bila uključena preko sporazuma o specijalnim vezama i Ministarstva unutrašnjih poslova.

Geopolitička klješta za srpski narod

Potrebu da se Srpska uključi u srpsko-mađarski bezbjednosni sporazum Perišić objašnjava „geopolitičkim klještima“ u kojima se srpski narod našao nakon što su Hrvatska i Albanija 2009. godine postale članice NATO-a.

Hrvatsko-albanska vojna saradnja proširena je kasnije i na takozvano Kosovo, tako što su se oficiri Kosovskih bezbjednosnih snaga (KBS – paravojne organizacije koja, pod patronatom NATO-a prerasta u kosovsku vojsku) školovali na hrvatskim vojnim školama, da bi kulminirala nedavno, kada je potpisan bezbjednosni protokol Zagreb-Tirana-Priština. Sve to, kaže Perišić, odvija se sa blagoslovom NATO-a i EU.

Odgovor Srbije je ažuriranje sporazuma o bezbjednosnoj saradnji sa Mađarskom, sklopljenim 2023. Republika Srpska, sa druge strane, sprječava ulazak BiH u NATO, jer kada bi dozvolila da BiH uđe u Alijansu, istog trenutka bi prestala da postoji.

„To bi bio potpuni poraz Srba u BiH i uopšte, Srba na Balkanu. NATO je svih ovih godina, od raspada Jugoslavije, pokušavao da uspostavi svoj poredak na Balkanu i u velikoj meri ga je uspostavio, ali nije do kraja, upravo zbog Srbije i Srpske. I sada NATO i EU nastoje da trojnim savezom Albanija-Kosovo-Hrvatska pritisnu Srbiju da postane članica ili NATO-a ili budućih vojnih ugovora u okviru EU“, objašnjava Perišić.

Srpska preventivno djeluje na buduće udare

Republika Srpska, koja se posljednje dvije godine nalazi pod političkim i ustavnim udarom, želi da preduhitri moguću eskalaciju u BiH, a sa druge strane, daje podršku srpsko-mađarskoj odbrambenoj saradnji, dodaje on.

„Time daje do znanja EU, koja stoji iza napada na Republiku Srpsku, da se neće predati i da je, čak i ako nema vojsku, spremna da uđe u jedan vojno-politički sporazum sa Mađarskom i Srbijom. Ovaj predlog ide u tom pravcu. Dodik najavljuje da će svim mogućim silama suprotstaviti ukoliko iz NATO-a i EU usledi udar po Republici Srpskoj, da li u vidu intervencije, da li u vidu nekih unilateralnih koraka pojedinih članica“, ističe Perišić.

„Time daje do znanja EU, koja stoji iza napada na Republiku Srpsku, da se neće predati i da je, čak i ako nema vojsku, spremna da uđe u jedan vojno-politički sporazum sa Mađarskom i Srbijom. Ovaj predlog ide u tom pravcu. Dodik najavljuje da će svim mogućim silama suprotstaviti ukoliko iz NATO-a i EU usledi udar po Republici Srpskoj, da li u vidu intervencije, da li u vidu nekih unilateralnih koraka pojedinih članica“, ističe Perišić.”

Intervencija samog NATO-a za sada nije u planu – o tome je govorio i generalni sekretar Alijanse Mark Rute u nedavnoj posjeti Sarajevu. Međutim, sasvim je moguće da neka od članica NATO unilateralno preduzme akciju i Dodik, kako bi to spriječio najavljuje da Republika Srpska pristupa srpsko-mađarskoj vojnoj saradnji.

Na to Srpska ima pravo – ona i po sadašnjem Ustavu može da sklapa multilateralne i bilateralne sporazume sa drugim državama. Perišić podsjeća da Srpska saradnju kakvu priželjkuje sa Srbijom i Mađarskom već ima sa Rusijom – prije nekoliko dana Ministarstvu unutrašnjih poslova Republike Srpske iz Rusije je isporučen treći helikopter. Zašto takvu saradnju ne bi imala i sa Mađarskom, konstatuje naš sagovornik.

Sputnjik

Ostavite komentar