Radnici KBC Kosovska Mitrovica ugroženi zbog zabrane dinara, ponestaje i hrane za pacijente

0
160

Direktor KBC Kosovska Mitrovica Zlatan Elek poručio je na konferenciji za novinare da zbog ukidanja dinara na KiM ispaštaju najugroženije kategorije – zdravstveni radnici ne mogu da podignu novac, ponestaje hrane za pacijente, saniteti bi mogli da ostanu bez goriva, a bolnice bez mazuta za grijanje. Apeluje na međunarodnu zajednicu i sve političke činioce koji mogu da utiču na Prištinu da se odluka o dinaru odloži.

Kolegijum Kliničko-bolničkog centra Kosovska Mitrovica, na čelu sa direktorom Zlatanom Elekom, iznio je na današnjoj konferenciji za medije probleme sa kojima se bolnica suočava nakon što je 1. februara na snagu stupila uredba vlasti u Prištini kojom se zabranjuje upotreba dinara.

Zlatan Elek je naveo da ispaštaju najugroženije kategorije. Prva kategorija su zaposleni Kliničko-bolničkog centra, oko 1.700 radnika, čije porodice zavise od ovih primanja.

– Sada su svi radnici ugroženi, jer ne mogu da podignu novac. Vidite ogromne redove ispred jedine banke u kojoj možemo da podignemo novac – Banke Poštanske štedionice. Ovim su direktno ugroženi ljekari, medicinske sestre, osoblje, tehničari, vozači, spremačice. Osuđeni smo ponovo da idemo u centralnu Srbiju da podižemo lične dohotke, u Rašku, Novi Pazar i Kraljevo – rekao je Elek.

Istakao je da je ovo drugi put kako radnici moraju van Kosova, a prvi put je bilo zbog vakcinacije.

Druga ugrožena kategorija su bolesnici, jer u KBC Kosovska Mitrovica ponestaje hrane. Unutar centra ima više od 500 kreveta.

– Nama su dobavljači sa ovih prostora i plaća se isključivo u dinarima. Opstruirani smo na dva načina, jer postoji nekakva zabrana koju mi nismo vidjeli u pisanoj formi, a to je zabrana uvoza hrane iz Srbije. Naši nabavljači nisu u mogućnosti da nabavljaju hranu koja je propisana tenderskom dokumentacijom. Drugi način je što mi ne možemo da platimo tu hranu u dinarima i oni su problemu, a samim tim i bolesnici – naveo je Elek dodajući da su najugroženiji dijabetičari, operisani pacijenti i oni koji boluju od malignih bolesti.

Treći problem je gorivo, kaže Elek i navodi da će uskoro saniteti ostati bez njega, jer ga plaćaju u dinarima.

– Ne zbog toga što Srbija ne prebacuje novac, nego mi ne možemo da platimo – napominje Elek.

Četvrti problem je grijanje, jer se bolnica grije na mazut, što se takođe plaća u dinarima.

– Da bi bolnica normalno funkcionisala, nas za održavanje instrumenata poput rendgena, opslužuju firme iz Srbije. Ni te servisere koji održavaju naše aparate nismo u mogućnosti da platimo zašto što smo i obavezi da ih platimo jednim platežnim sredstvom – dinarima – kaže Elek.

Isto važi i za majstore koji održavaju ustanovu, dodaje Elek i navodi da je problem i u uslugama kao što su pregledi za vozački ispit, sistematski pregledi, participacija za analize koje se plaćaju u dinarima.

“Apel međunarodnoj zajednici da se odluka odloži”

– Ova konferencija za medije je ujedno i apel međunarodnoj zajednici i svim političkim činiocima koji mogu da utiču na Prištinu da se ova odluka odloži. Mi smo pristalice dijaloga, mirnog rješenja ove odluke, a ne naglog donošenja jednostranih odluka koje imaju za cilj eskalaciju problema na terenu, koja utiče i na zdravstvene radnike i šalje se signal običnom narodu da napusti ove prostore zato što neće imati svoju valutu – poručio je Elek.

Ostavite komentar