Odlukom Ministarstva unutrašnjih poslova Kantona Sarajevo da zabrani prisustvo publike na košarkaškoj utakmici između klubova Dubai i Hapoel Tel Aviv, u dvorani „Zetra“, još jednom je ogoljena stvarna priroda političkog Sarajeva — netolerantnog, isključivog i sklonog antisemitizmu koji se decenijama prikriva parolama o „građanskoj BiH“.
Grupa građana, pod plaštom „solidarnosti s Palestinom“, upala je u prostorije Vlade Kantona Sarajevo i zahtijevala da se izraelskom timu zabrani ulazak u dvoranu. Umjesto da zaštiti red i međunarodne sportske standarde, MUP KS je popustio pod pritiskom ulice i nagradio ekstremizam zabranom prisustva publike.
Ovo nije prvi slučaj — podsjetimo, sredinom juna u Sarajevu je otkazan skup najviših evropskih rabina, uz gotovo istu matricu pritisaka i prijetnji.
Sve to jasno pokazuje da se u dijelu Federacije BiH, koji sebe uporno predstavlja kao „multietnički i evropski“, sve češće otkrivaju obrasci radikalne netrpeljivosti posebno kada su u pitanju Izrael, Srbi ili bilo ko ko ne uklapa u njihov ideološki kalup.
Vijesti365