
Sutra će u Njujorku biti održana sjednica Savjeta bezbjednosti Ujedinjenih nacija na kojoj će se raspravljati o političkoj situaciji u BiH. Stav Republike Srpske zastupaće srpski član i predsjedavajući Predsjedništva Željka Cvijanović. Vlada Srpske je već uputila svoj izvještaj u kojem navodi da njeno rukovodstvo djeluje u cilju očuvanja Dejtonskog sporazuma i da ga Republika Srpska u potpunosti poštuje, kao i Ustav BiH koji je njegov sastavni dio.
Na Ist Riveru svijet će sutra biti u prilici da čuje ko je izazvao najveću političku krizu i BiH vratio tri koraka unazad. Strogo poštovanje slova Dejtonskog mirovnog sporazuma a ne proizvoljno tumačenje njegovog duha, postupanje po nadležnostima koja su jasno Ustavom određenja, bez nametanja odluka stranaca, posebno nelegitimnog Kristijana Šmita.
Na to je pozvala Vlada Republike Srpske u svom izještaju Savjetu bezbjednosti Ujedinjenih nacija.
Navodi se da su postupci i odluke usvojene u Parlamentu s ciljem vraćanja nadležnosti koje Srpskoj ustavom pripadaju, bili odgovor na protivpravni pokušaj da se predsjednik Milorad Dodik osudi na zatvorsku kaznu i uruše institucije Republike Srpske.
– Vraćanje nadležnosti u skladu sa Ustavom BiH ni na koji način ne dovodi u pitanje suverenitet, teritorijalni integritet ili ustavni poredak BiH. Naprotiv, afirmiše i štiti jasne odredbe Ustava BiH. Republika Srpska izražava punu spremnost da pristupi iskrenim razgovorima sa partnerima u BiH radi okončanja krize izazvane represivnim postupcima Kristijana Šmita – ističu u izvještaju iz Vlade Srpske.
Iz Republike Srpske su poručili da jedino održivo rješenje aktuelne krize u BiH podrazumijeva ukidanje Šmitovih nezakonitih odluka. A svoj izvještaj pred Savjetom bezbjednosti izložiće i Kristijan Šmit. Predsjednik Narodne skupštine Nenad Stevandić izjavio je da će Nijemac, koji je kreator cjelokupne krize, time pokušati da opravda svoje štetno djelovanje.
– Po meni je najvažnija stvar što je Republika Srpska već više od godinu dana izašla iz tog pokušaja da nas izoluju i što mi svoje mišljenje iznosimo svuda. I u Savjetu bezbjednosti i u EU i vidjeli smo koliki je bijes što mi to radimo, da se pokušava zabraniti tim staljinističkim metodama – rekao je Nenad Stevandić, predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske.
Docent doktor na Fakultetu političkih nauka u Banjaluci, Nina Sajić ističe da ipak postoje članice koje dobro razumiju situaciju i BiH i borbu Republike Srpske protiv kolonijalnog upravljanja nelegitimnog Šmita.
– Imamo države koje razumiju šta znači da imate jednog okupatora koji vam određuje ne samo vašu političku sudbinu nego koji pokušava da vam odredi i razvoj vaše zajednice, ako hoćete i kulturne i druge identitet. Iz tog razloga je važno da se čuje glas Republike Srpske – poručila je Sajićeva.
A doprinos tome da se čuje glas Republike Srpske i srpskog naroda u međunarodnim krugovima, daje i Kancelarija za javnu i kulturnu diplomatiju Srbije. Direktor ove institucije Arno Gujon poručio je da postoji očigledna namjera centralizacije BiH, što je suprotno principima koja načelno zagovara zapadna javnost i Evropska unija. U tu svrhu, kaže Gujon, političko Sarajevo zloupotrijebilo je pravosudni sistem BiH.
– Mislim da je dobar prijedlog u izvještaju koji je Republika Srpska poslala u UN, da se razgovara, da se vratimo dijalogu i da se ponište neustavne i nelegalne odluke koje krive predsjednika Dodika ali i Stevandića i druge u Republici Srpskoj – rekao je Gujon.
Na štetno djelovanje Kristijana Šmita i urušavanje ustavnopravnog poretka ukazali su i predstavnici Boračke organizacije. Poručuju da stranci zajedno sa partnerima iz Federacije čine sve u cilju stvaranja unitarne BiH.
– Skupština BORS-a konstatuje da je glavni generator trenutne krize u BiH Šmit i njegove odluke kojima je izvršio izmjene i dopune Krivičnog zakona BiH, čime je sebe definisao kao svemogućeg kolonijalnog upravnika u BiH, te na najgrublji način derogirao pravni poredak unutar BiH s ciljem onemogućavanja nesmetanog funkcionisanja institucija Republike Srpske u vršenju ustavnih nadležnosti i ovlaštenja – istakli su u Boračkoj organizaciji Republike Srpske.
O posljedicima neizabranog stranca, na polugodišnjoj debati Savjeta bezbjednosti o situaciji u BiH, govoriće srpski član i predsjedavajući Predsjedništva Željka Cvijanović.