Učenik šestog razreda osnovne škole iz jednog slavonskog grada napravio je listu za odstrel desetak svojih vršnjaka.
Učenik 6. razreda osnovne škole (rođen 2011. godine) iz jednog slavonskog grada sastavio je navodno listu za odstrel desetak svojih vršnjaka. Na prvom mjestu nalazila se djevojčica iz njegovog razreda, a škola u kojoj se to dogodilo nije slučaj prijavila nadležnim organima, piše Index.
Problem je, pišu mediji, riješen tako da su dječakovi roditelji pozvani u školu na razgovor sa direktorom, psihologom i pedagogom, nakon čega je hitno premješten u drugu školu, u istom gradu. Dječakov otac politički je veoma uticajna osoba, član vladajućeg HDZ-a na visokoj funkciji, objavio je Telegram, kojem su poznata imena svih aktera, ali zbog činjenice da se radi o maloljetnoj osobi ne navode podatke koji bi mogli otkriti o kome se radi.
U razgovoru sa dječakovim ocem u njegovoj kancelariji priznao je da je ponašanje njegovog sina prema vršnjacima u školi problematično i da nije od juče.
Telegram je saznao da se prvi ozbiljan incident, zbog kojeg su roditelji pozvani u školu, a učenik je dobio pisanu opomenu, dogodio već u drugom razredu osnovne škole. Otac dodaje da je dječak bio podvrgnut psihijatrijskom i psihološkom testiranju, ali se pokazalo da su nalazi bili u redu. Priznaje da je sin sklon vršnjačkom nasilju, ali opravdava to tvrdnjom da je u školi postao “sinonim problematičnog učenika, pa mu se stavljalo na teret i ono za šta nije kriv”. Kaže da je o ponašanju njegovog sina ranije bio obaviješten i Centar za socijalni rad.
Kada se pojavila priča o popisu za likvidaciju (njegov otac govori o “navodnom spisku” jer ga, kaže, nije vidio), nakon što su on i supruga pozvani u školu, sam je preduzeo potrebne mjere, kaže, pa su dječaka odveli u Zagreb na pregled u Polikliniku za zaštitu djece Grada Zagreba kod psihologa. Išao je na tretmane, više su ga puta vozili u Zagreb, ali je ustanovljeno da je s dječakom sve u redu, kaže.
Ipak, kaže kako su ga on i supruga zbog mira roditelja u školi u kojoj se dogodio incident premjestili u drugu školu.
U školi koju sada pohađa taj dječak radi i njegova majka.
“U novoj sredini dobro se snašao i nije bilo incidenata”, kaže njegov otac u razgovoru s novinarom Telegrama. “Osim toga, mi u kući nemamo oružje, pa našu reakciju smatram primjerenom”, dodaje.
Roditelji djeteta s popisa kažu da im nije bilo nimalo svejedno.
“Bili smo jako uznemireni i razočarani ponašanjem škole, koja nije ozbiljno shvatila učenikovu prijetnju”, kažu. Bojali su se, dodaju, i laknulo im je kada je učenik otišao u drugu školu.
Jedna od upućenih osoba s kojima je razgovarao Telegram rekla je da je direktorka škole u bliskim rodbinskim odnosima s bivšim istaknutim političarom, koji je član iste stranke kao i otac problematičnog učenika, pa se sve pokušalo “zataškati, umanjiti i svesti na djječji nestašluk”. Takođe, dodaje, direktorki škole nije bilo u interesu da se slučajem pozabave Centar za socijalni rad, policija i Državno tužilaštvo. Zato je pronađeno rješenje – problematičnog će učenika premjestiti u drugu školu.
Iz škole prvo nisu reagovali na novinarske upite, da bi na kraju poslali sljedeći odgovor:
“(…) možemo vas obavijestiti da o navedenom događaju nemamo saznanja sve do vašeg upita, jer navodni popis koji spominjete niko nije vidio te se sve temelji na ‘rekla-kazala’. Ono što nam je poznato jest to da je učenik o kojem pretpostavljamo da je riječ, naveli ste prelazak u drugu školu [u odgovoru navode ime te škole] imao sukob s jednim od svojih vršnjaka. U takvoj situaciji pozivamo roditelje na razgovor, što smo učinili i u ovoj situaciji. Roditelji su samoinicijativno odlučili da dijete prebace u drugu školu, jer su smatrali da će promjena sredine pozitivno uticati na dijete.”
Inače, iako je otac tvrdio da je nadležna kancelarija Centra za socijalni rad ranije bila upoznata sa problematičnim ponašanjem njegovog sina, za šta je naknadno pojasnio da se radilo o incidentu dok je dječak pohađao drugi razred osnovne škole (radi se o krajnje vulgarnom ponašanju prema učiteljici), iz Središnje službe Hrvatskog zavoda za socijalni rad Telegramu su odgovorili da stručni radnici nadležnoga područnog ureda nemaju nikakva saznanja o situaciji iz upita.
Dodali su i da u odnosu na tog maloljetnika nisu preduzimane mjere porodično-pravne zaštite u nadležnosti Hrvatskog zavoda za socijalni rad.
Iz Opštinskog državnog tužilaštva su uputili novinare na školu i rekli kako ih zakon sprečava da daju ikakav odgovor na upit.