
Еstonska vojska je navodno pokušala da zaustavi i zaplijeni tanker JAGUAR, koji pripada ruskoj “floti u sjeni” i plovio je ka ruskoj luci pod gabonskom zastavom.
Da bi pomogao tankeru, ruski vojni avion Su-35 ušao je u estonski vazdušni prostor, objavio je na društvenoj mreži Iks Anton Geraščenko, bivši savjetnik ukrajinskog ministra unutrašnjih poslova.
Еstonija je optužila Rusiju za povredu njenog vazdušnog prostora i uručila protestnu notu ruskom ambasadoru.
Ruski i estonski mediji su izvještavali o ovom događaju.
Ruska verzija događaja
Ruski medij “Lenta.ru” je objavio da je estonska mornarica, uz podršku poljskog vazduhoplovstva, pokušala da zadrži tanker JAGUAR u međunarodnim vodama, koji je plovio pod gabonskom zastavom ka ruskoj luci. O tome je na Telegramu izvijestio i ruski portal “Sputnjik Blisko zarubežje”.
“Еstonci su prvo pokušali da natjeraju tanker da uđe u njihove teritorijalne vode. Kada posada nije popustila, pripadnici snaga bezbjednosti su počeli da zastrašuju brod udarajući ga, pa su čak pokušali da na njega iskrcaju vojnike iz helikoptera”, navodi ruski medij.
Ističu da je tanker zadržao kurs i uspio da se udalji od potjere, dok su, prema ruskim navodima, u operaciji učestvovali estonski čamac, brod, helikopter, avion, kao i lovci MiG-29 iz poljskog vazduhoplovstva.
Еstonska verzija događaja
Еstonski medij “ЕRR.ee” je objavio da se incident dogodio kada je vojni avion Su-35 ruskog ratnog vazduhoplovstva povrijedio estonski vazdušni prostor u blizini poluostrva Juminda. Incident je trajao manje od jednog minuta, prenosi “Indeks”.
Prema pisanju estonskih medija, ruski avion nije imao plan leta, a njegov transponder je bio isključen. U vrijeme incidenta, avion takođe nije imao dvosmjernu radio komunikaciju sa estonskom kontrolom letenja, saopštila je služba za odnose sa javnošću Generalštaba estonskog Ministarstva odbrane.
Suprotno pisanju ruskih medija, koji tvrde da su poljski lovci reagovali na incident, Еstonci tvrde da su na incident reagovali portugalski lovci F-16 Ratnog vazduhoplovstva, koji se nalaze u bazi Еmari u okviru NATO misije zaštite baltičkog vazdušnog prostora.
Ministarstvo spoljnih poslova Еstonije je pozvalo predstavnika ruske ambasade i uručilo mu protestnu notu. Kako zaključuje “ЕRR”, ovo je bio prvi put ove godine da su ruske vazduhoplovne snage narušile estonski vazdušni prostor.
Ruska “flota u sjeni”
Podsjetimo, ruska “flota u sjeni” odnosi se na grupu uglavnom starih, loše održavanih i neregulisanih tankera i drugih brodova sa nejasnim strukturama vlasništva, koji prevoze rusku naftu i drugu zabranjenu robu širom svijeta kako bi zaobišli zapadne sankcije.
Ova flota, koja broji nekoliko stotina brodova, često plovi pod zastavama trećih zemalja, onesposobljava transpondere i nema međunarodno osiguranje, što predstavlja ozbiljan rizik za morsku sredinu i bezbjednost pomorskog saobraćaja.