SKANDAL U TURSKOJ: Predsjednik kluba na terenu nokautirao sudiju, Erdogan suspendovao prvenstvo do daljnjeg VIDEO

0
191

Utakmica Superlige između turskih klubova Ankaraguču i Rizespora završena je u ponedjeljak haosom. Faruk Koča, predsjednik Ankaragučua utrčao je u teren po završetku utakmice i udarcem šakom u lice nokautirao glavnog sudiju meča Halila Umuta Melera.

Kako izvještava Rojters, nakon posljednjeg zvižduka koji je označio kraj utakmice pri neriješenom rezultatu 1:1, koji je postignut nakon što je Rizespor izjednačio u 97. minutu, predsjednik Ankaragučua Faruk Koča udario je sudiju. Snimak sukoba snimljen je na državnoj televiziji TRT.

Poslije meča, navijači Ankaragučua upali su na teren na stadionu Erjaman. Nepoznati napadači su takođe šutnuli Melera prije nego što se uz pomoć policije vratio u svlačionicu.

TRT je izvijestio da će turski fudbalski savez (TFF) održati “vanredni sastanak” nakon incidenta.

– Turski fudbal je večeras osramoćen. Svi koji su umiješani u ovaj incident platiće cijenu – rekao je predsjednik TFF Mehmet Bujukeksi za TRT.

Ministar unutrašnjih poslova rekao je da su Koča i još dvije osobe privedene.

Meler je sudija FIFA od 2017.

Poslije utakmice u ponedjeljak, Ankaraguču sada zauzima 11. mjesto na tabeli Super lige sa 18 bodova, tri mjesta ispod Rizespora, koji ima 22 boda u 15 mečeva.

Nakon incidenta suspendovan fudbal u Turskoj

Predsjednik Turske Redžep Tajip Erdogan suspendovao je fudbalsko prvenstvo nakon nasilja na utakmici između Ankaragučua i Rizea.

Predsjednik Ankaragučua Faruk Kodža udario je pesnicom glavnog sudiju Halila Umuta Melera, nakon što je Rize izborio remi golom u 97. minutu.

Dok je Meler ležao na tlu fudbaleri i članovi Ankaragučua su ga bukvalno šutirali nogama.

Meler je prije izjednačujućeg gola gostiju isključio po jednog igrača oba tima na utakmici u ponedjeljak.

Kako su prenijeli lokalni mediji, Meler i Kodža su poslije incidenta odvedeni u bolnicu, predsjednik kluba pod pratnjom uz najavu da će biti pritvoren poslije medicinskog tretmana.

Nakon incidenta koji je postao glavna sportska vijest u cijelom svijetu, predsjednik Turske je suspendovao prvenstvo.

“Osuđujem napad na sudiju, želim mu brz oporavak”, saopštio je Erdogan, “Sport znači mir i bratstvo. Sport je nespojiv s nasiljem. Nikad nećemo dozvoliti da nasilje preuzme turski sport”.

Potom je predsjednik Fudbalskog saveza Turske (TFF) Mehmed Bujukeksi potvrdio da je Superliga “odložena na neodređeno”.

Meler ima 37 godina i na listi je UEFA elitnih sudija, a sudio je utakmice Lige šampiona kao i prvi meč polufinala Lige konferencije između Vest Hema i AZ Alkmara prošle sezone.

Na utakmici u Ankari Meler je pokazao sedam žutih kartona, uz dodatna dva koja su bila dupla za Sova i Topdžua.

Prvo je isključio igrača domaćih Sova u 50. minutu, da bi u 95. “pocrvenio” i gostujući Topdžu.

Ankaragču je poveo u 14. minutu golom Morutana, a sudija je pretučen zbog gola Gaičija u sedmom minutu nadoknade vremena.

Ankara je 11. na tabeli sa 18 bodova, Rize je osmi sa 22, prenosi B92.