
U Sarajevu je održan sastanak tzv. PIK-a i Kristijana Šmita sa opozicijom iz Republike Srpske, federalnom “trojkom” i HDZ-om.
Svi su dobili po pet minuta za obraćanje.
Na sastanku iza zatvorenih vrata, opozicioni lideri iz Srpske govorili su jedno, a na konferenciji za medije drugo.
Svi su bili zaduženi da “oblate” one koji im najviše smetaju. Tako je, saznajemo, predsjednik PDP-a Draško Stanivuković, Šmita i PIK uvjeravao kako imaju legitimitet u srpskom narodu, ali da su žrtva medijskog linča.
Predsjednik SDS-a Milan Miličević u kratkom obraćanju rekao je da podržavaju put BiH ka Evropskoj uniji, dok je predsjednika Republike Srpske nazvao bolesnim autokratom i da ga ne treba poistovjećivati s Republikom Srpskom.
Nebojaša Vukanović optužio je Dragana Čovića da sa Dodikom ruši institucije BiH, dok je Čović za krizu u BiH optužio bošnjačke političare.
Elmedin Konaković zatražio je hitno imenovanje ministra bezbjednosti, Nermin Nikšić tražio je podršku za koaliciju sa trojkom iz Republike Srpske.
– Ne želimo biti taoci bilo kakvih sankcija koje se odnose na stanovništvo koje živi u Srpskoj kroz sankcije investicionim projektima i kapitalnim ulaganjima što jeste na djelu – rekao je Miličević na konferenciiji za novinare nakon sastanka.
Stanivuković se isto obratio novinarima.
– Ako postoji odgovornost onda treba biti sankcionisan pojedinac, a ne cijeli kolektiv. Ako ima odgovornosti neka bude kažnjen pojedinac, jedna od mojih ključnih misija bila je to – naveo je on,
Vukanović je i na pres konferenciji optužio Dragana Čovića.
– Bez imalo ustezanja sam govorio o licemjerstvu Dragana Čovića koji je najodgovorniji za krizu u kojoj se nalazimo. Rješenje postoji i ono je u rukama Dragana Čovića i Borjane Krišto – smatra Vukanović.