Šta poslije razvoda? – Osveta preko leđa djeteta: Alimentacije ne plaćaju, sankcija se ne plaše

0
157

U Bosni i Hercegovini se godišnje razvede i do tri hiljade parova. I dok se roditelji najčešće spore oko naplate alimentacije, djeca ispaštaju. Pored traume, često i gubljenja veze s jednim roditeljem, nerijetko im se uskrati pravo na alimentaciju.

Naplata alimentacije je problem kojem u našoj zemlji nikako da stanemo ukraj. Roditelji i pored sudskih odluka uporno izbjegavaju ovu dužnost. Visina alimentacije zavisi od imovinskog stanja roditelja i zarade. U iznalaženju načina da se izbjegne visoka alimentacija, roditelji postaju sve “kreativniji”. Pred sudovima ne prikazuju puni iznos zarade, rade na crno, prijavljuju se na minimalac, iako posjeduju čak i vlastite firme, svoju imovinu prepisuju na nekog iz porodice…

– Neplaćanje alimentacije je masovna pojava u bh. društvu. Mi više nemamo ni odgovor ni objašnjenje za to. Protekle godine se malo više govorilo o tome i to zahvaljujući novinarima, ali se apsolutno ništa nije promijenilo. U Republici Srpskoj smo se nadali da će doći do uspostavljanja alimentacijskog fonda, ali do toga nije došlo. Među našim članovima imamo roditelje i sa šestero djece, veliki broj roditelja sa četvero i sa troje djece. I pored pravosnažnih presuda alimentacija se ne uplaćuje, a to je krivično djelo za koje niko nije odgovarao, govori Snežana Stojanović, predsjednica Udruženja jednoroditeljskih porodica Iskra.

Djeca nakon razvoda braka češće budu dodijeljena majkama, ali Stojanović nam je ispričala priču oca koji im se obratio za pomoć nakon što je dobio starateljstvo nad kćerkama od dvije i tri godine.

– Njegova bivša supruga ne samo da ne plaća alimentaciju već ne želi dati ni garderobu djevojčicama, što znači da se oba roditelja, i majke i očevi, ponašaju slično, priča Stojanović, te dodaje kako nakon svih iskustava i priča ne može a da ne bude za radikalne poteze.

– Jasno i glasno ću da kažem, predlažem ili zatvorsku kaznu za neplaćanje alimentacije ili jako visoke novčane kazne. Zašto ovo kažem? Zato što djeca svakako, a ne roditelj i staratelj, nemaju ni minimalnu podršku u vidu alimentacije, pa neka se onda i odgovara za ovo djelo. Ova tema je zaista bolna za svako dijete, prvenstveno naglašavam dijete, jer alimentacija je namijenjena djeci, a ne onom drugom roditelju koji dobija starateljstvo, napominje Stojanović.

Aleksandra Marin-Diklić, šefica Odjela za praćenje prava i ostvarivanje prava djece i pomoćnica ombudsmana za ljudska prava BiH, takođe kaže da visokokonfliktni razvodi imaju nuspojavu da roditelj ne izvršava obavezu izdržavanja.

Aleksandra​ Marin-Diklić: Još nemamo alimentacione fondove

– Ni u RS-u ni u FBiH bez obzira na volju, zagovaranja i preporuke još nije došlo do uspostavljanja alimentacionih fondova. Roditelji izbjegavaju tu zakonsku obavezu izdržavanja. Dešava se čak da i advokati savjetuju kako da se izbjegne ta zakonska obaveza, rekla nam je Marin-Diklić, ističući da se takvi roditelji moraju sankcionisati.

BEZ EMPATIJE

Vesna Softić, dugogodišnja sutkinja, a sada notarka, u podcastu “Oslobođena” kazala je da je izgovora za neplaćanje alimentacije mnogo.

Vesna Softić: Izgovora je sve više

– Od osjećaja očeva da taj novac ne daju djeci, već bivšoj supruzi, zatim čim se odvojio u poseban život, vidi svoje potrebe, ne može, teško mu je. To što on ne radi, ne znači ništa, on mora naći sebi dodatni posao, bilo šta što može da mu donosi prihode, on je dužan da to poduzme i da djeci to omogući. To mnogi neće. Čak i kada imaju zaposlenje – na različite, neregularne načine, tu im i sistem i poslodavci idu naruku – to izbjegavaju. Ima tu puno osveta, odsustva empatije i sebičnosti, a što je najvažnije, ne plaše se sankcija, naglasila je Softić.

Ostavite komentar