Sumnjivo preusmjeravanje novca EBRD-a: Hoće li Stanivuković biti pod istragom?

Kancelarija evropskog tužioca (EPPO), tijela EU zaduženog za borbu protiv organizovanog kriminala i korupcije, vodi tri krivične istrage povezane s BiH, navedeno je u najnovijem godišnjem izvještaju o radu ove institucije. Detalji nisu poznati, ali nameće se jedno pitanje- da li će predmet istrage biti i utrošena sredstva EBRD-a (Evropska banka za obnovu i razvoj) koja su se slila u Banjaluku, a koje je Stanivuković preusmjeravao i trošio kako je htio.
Ovo preusmjeravanje novca postavilo je pitanje transparentnosti i odgovornosti u upravljanju sredstvima međunarodnih institucija, posebno u svjetlu sve strožih pravila koja EU nameće zemljama Zapadnog Balkana kada je riječ o finansijskom menadžmentu i borbi protiv korupcije.
Tako je gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković sredstva namijenjena za izgradnu mosta u Docu koje je dobio od EBRD-a “preusmjerio” na kružnu raksrsnicu i na još neke projekte koji su njemu po volji, a ne na ono za šta je dobio novac.
Iako Evropsko javno tužilaštvo (EPPO) ne daje detaljne informacije o istragama koje vodi u vezi s Bosnom i Hercegovinom, njihov najnoviji izvještaj otkriva da postoje tri aktivne krivične istrage povezane s ovom zemljom. S obzirom na to da je glavni bh. tužilac Milanko Kajganić potpisao sporazum o saradnji s EPPO-om, nameće se pitanje da li će se jedna od tih istraga fokusirati upravo na trošenje evropskog novca u Banjoj Luci.
Evropska komisija jasno je stavila do znanja da zemlje koje žele povlačiti evropska sredstva moraju prihvatiti nadležnost EPPO-a i poštovati stroga pravila transparentnosti i finansijskog izvještavanja. To znači da će sve sumnjive transakcije ili preusmjeravanja sredstava poput onih u Banjoj Luci morati biti temeljno ispitane.
Ostaje da se vidi hoće li se nadležni organi, uključujući i međunarodne institucije, detaljnije pozabaviti pitanjem kako su sredstva EBRD-a trošena u najvećem gradu Republike Srpske i da li je bilo nepravilnosti u njihovom raspoređivanju. U svakom slučaju, očigledno je da će se nadzor nad finansijskim tokovima u BiH u budućnosti dodatno pojačati.