Član Predsjedništva BiH Željka Cvijanović poručila je da britanski list The Times velikodušno pruža Christianu Schmidtu priliku da opravda svoje nedemokratske, nezakonite i unilateralne postupke.
– Djeluje kao da mu pružaju slamku spasa, čovjeku koji je učinio sve da BiH ne uspije, a sada pokušava da svoj ogroman doprinos kolapsu zemlje pripiše drugima – navela je Cvijanović na mreži X.
Ona je istakla da su i Schmidtovi prethodnici nezakonito nametali odluke, ali da su makar nastojali da ih naknadno verifikuju u Parlamentarnoj skupštini BiH, kako bi se stvorio privid legalnosti i demokratičnosti.
– Schmidtove odluke nikada nisu i nikada neće biti verifikovane u domaćim institucijama. On je mijenjao zakone, donosio političke i finansijske odluke bez ikakvog uporišta u međunarodnom ili domaćem pravu, razorio je dijalog i povjerenje u BiH – naglasila je Cvijanović.
Podsjetila je da Schmidt nikada nije dobio potvrdu Savjeta bezbjednosti UN da bude visoki predstavnik, te da je svojim djelovanjem prekoračio sve nadležnosti predviđene Dejtonskim sporazumom.
– On čak nameće i svoja spoljnopolitička uvjerenja, kao kada je pred izbore u SAD izjavio da Donald Trump nije dobro rješenje za Evropu. U ime Republike Srpske zasigurno nije govorio – poručila je Cvijanović, dodajući da je vrijeme za „veliko spremanje kuće“ kako se BiH ne bi potpuno urušila.
Британски The Times великодушно пружа Kристијану Шмиту могућност да оправда своје недемократске, незаконите и унилатералне акције. Дјелује као да пружа сламку спаса човјеку који је урадио све да БиХ не успије с намјером да његов огромни допринос колапсу БиХ припише некоме… pic.twitter.com/h3vsLgtnkw
— Жељка Цвијановић (@Cvijanovic_Z) October 25, 2025