Zvezda preživjela dramatično gostovanje u Podgorici, brine povreda Bolomboja

0
9

Košarkaši Crvene zvezde pobedili su u Podgorici ekipu Budućnosti rezultatom 75:73 u poslednjoj utakmici petog kola regionalne ABA lige.

Nakon duplog kola Evrolige, košarkaši Crvene zvezde smogli su snage i volje da prebrode teško gostovanje u Podgorici i ne dozvole sebi treći poraz u regionalnom takmičenju. Izuzetno tvrda, napeta i neizvesna utakmica završena je pobedom gostiju, pa je posle pet odigranih kola Partizan ostao jedini neporaženi tim u ABA ligi.

Kao i mnogo puta do sada kada su igrali Budućnost i Crvena zvezda u prestonici Crne Gore, ni večeras u “Morači” nije samo košarka bila u centru pažnje. Bilo je uvreda, provokacija, isključenja i prekida zbog kojih je utakmica trajala dva i po sata.

Najbolnije od svega za crveno-bele, Džoel Bolomboj se sredinom treće četvrtine okliznuo i povredio koleno. Na prvi pogled nimalo naivno, pošto je teren morao da napusti uz pomoć saigrača, bez oslanjanja na desnu nogu.

Uprkos svemu, pa i činjenici da je retko bila tim koji vodi, dok je morala da juri i dvocifren zaostatak, Zvezda je upisala veoma vrednu pobedu, pre svega zahvaljujući hladnokrvnom Nemanji Nedoviću. Falilo je staloženosti, a nekim igračima i hrabrosti, ali piše se samo rezultat. Kumovao mu je na kraju i bek Podgoričana Mekinli Rajt, koji je u poslednjim sekundama promašio polaganje.

Budućnost je, osokoljena glasnom podrškom sa dobro popunjenih tribina u “Morači”, od samog početka pokušala agresivnom i energičnom odbranom da uspori i oteža organizaciju napada umornih crveno-belih. Gosti su se mučili, nije ih služio šut za tri poena, ove sezone često najjače oružje, pa su tokom prvih šest minuta igre postigli svega četiri poena.

Nisu ni Podgoričani bili mnogo bolji i precizniji u prvom kvartalu. Veliki broj promašaja i nekoliko jeftino izgubljenih lopti, posle kojih je Zvezda pronašla nešto lakše poene, nadoknadili su sa duplo više skokova od protivnika, od kojih su čak sedam pokupili u napadu. Posle prvih deset minuta košarke imali su poen prednosti – 17:16.

Osetniju zalihu stekli su gosti čim su Flečer Mekgi i Rašid Sulejmon “namestili ruku” i počeli da pogađaju sa distance. Sredinom drugog perioda prvi put je Budućnost umakla na plus deset (30:20), ali su crveno-beli, predvođeni Milošem Teodosićem, u dva navrata ekspresno odgovarali serijom 5:0 i do odlaska na veliki odmor zaostatak sveli na četiri poena – 37:33.

Sasvim prihvatljiva četiri poena, imajući u vidu da su tokom prvih 20 minuta košarke pogodili samo tri trojke iz 15 pokušaja i imali šest uhvaćenih lopti manje od Budućnosti, koja se najviše mučila pri šutu za dva poena – 8/24 u prvom poluvremenu.

Gosti su iz svlačionice izašli sa nešto boljom energijom. Duže od tri minuta Budućnost je zapela na dva postignuta poena, dok je Zvezda nanizala sedam i prvom trojkom Kenana iz četvrtog pokušaja preuzela vođstvo (39:40). Ispostavilo se samo nakratko.

Plavi su pogodcima Slavkovića, Kamenjaša i još jednom trojkom Mekgija odgovorili istom merom i ponovo umakli na nezanemarljivih plus šest (46:40). Usledila je povreda Bolomboja, pa i tenzije i prvi prekid tokom kojeg je iz dvorane udaljen Željko Drčelić, prvi čovek crveno-belih koji je sedeo pored parketa. Odužio se treći period dok su sudije i članovi obezbeđenja odradili svoj deo posla, a Budućnost je pred ulazak u odlučujućih deset minuta sačuvala šest poena prednosti jer je Mekinli Rajt pogodio težak šut uz zvuk sirene za 58:52.

Imali bi Podgoričani i značajniju zalihu da Nemanja Nedović nije preuzeo odgovornost u kriznom momentu, ubacio dve trojke, nanizao osam poena i začinio ih asistencijom. Nastavio je inspirisani bek crveno-belih u istom ritmu i početkom poslednjeg kvartala. Sasuo je u treptaju oka još tri trojke i priuštio svom timu vođstvo (65:68), prvi put još od početka treće četvrtine.

Što je Nedović više pogađao, to su navijači Budućnosti u “Morači” bili uporniji sa uvredama, provokacijama i ubacivanjem sitnih predmeta na teren, pa su sudije, nakon nekoliko opomena i bezuspešnih molbi, povukle timove u svlačionice. Neminovna je bila duža pauza, pražnjenje dela tribina i novo zagrevanje, posle kojeg je utakmica nastavljena.

Podgoričani su se bolje snašli posle pauze. Iako su promašili četiri slobodna bacanja u kratkom periodu, na krilima odlučnog Mekinlija Rajta napravili su seriju 6:1 i ponovo preuzeli vođstvo. Hladnokrvni Nedović je ubacio još jednu trojku, četvrtu u poslednjem periodu, ali je Rajt vezao svoj osmi poen i trideset sekundi pre poslednjeg zvuka sirene na semafor postavio rezultat 73:72.

Miloš Teodosić je potom iskusno iznudio faul i oba puta bio precizan sa linije penala. Ekipi Andreja Žakelja preostao je 21 sekund za poslednji napad. Izabrali su da loptu posle tajm-auta ubace na svojoj polovini terena. Očekivano, Rajt je bio prva opcija, pošao je na prodor i promašio polaganje.

Lopta je završila u rukama igrača Zvezde, koji su je brzim dodavanjima uspešno “sakrili” od protivnika, pa je nemoćni Jogi Ferel napravio nesportski faul nad Gedraitisom i definitivno presudio svom timu. Litvanac je pogodio jedno slobodno bacanje – dovoljno za pobedu pošto vremena za preokret nije bilo.

Najefikasniji u pobedničkom timu bio je Nemanja Nedović sa 24 postignuta poena i šest pogođenih trojki iz osam pokušaja. Kodi Miler Mekintajer je ubacio 13 poena, uz sedam skokova i isto toliko asistencija, ali i vrlo skromno šutersko veče – 4/10 za dva i 0/3 za tri poena. Bolombo je doprineo sa osam, a Gedraitis sa sedam poena.

Među igračima Budućnosti istakao se Rajt sa 20 poena. Dvocifren je bio još samo Mekgi sa 12. Nije Podgoričanima pomoglo ni 14 skokova u napadu – čak osam više od crveno-belih.

Crvena zvezda će u narednom kolu ABA lige gostovati u Zadru, a Budućnost u Ljubljani. Pre puta za Dalmaciju, crveno-belima predstoji peto kolo Evrolige i duel sa Realom u Madridu.