Pucar: Odbrana nastavlja sa saslušanjem svjedoka

0
77

Advokat Miljkan Pucar, koji pred Sudom BiH zastupa v.d. direktora “Službenog glasnika” Republike Srpske Miloša Lukića, u predmetu koji se vodi protiv njega i predsjednika Srpske Milorada Dodika, rekao je za Srnu da odbrana nastavlja sa saslušanjem svjedoka, te naveo da se sada ne može govoriti o dužini trajanja postupka, uzimajući u obzir raniju praksu navedenog Suda.
– Sutra bi trebalo da bude saslušan generalni sekretar predsjednika Republike Srpske Jelena Pajić Baštinac. Kada je riječ o gospodinu Lukiću, Sud bi trebalo da donese odluke u vezi sa našim zahtjevima koje smo ranije uputili kada je riječ o odbrani – naveo je Pucar.

Pucar kaže da će od odgovora Suda u vezi sa traženim dokumentima, zavisiti i dalji koraci koje će preuzeti odbrana, i to u postupku koji se vodi zbog nepoštovanja odluka Kristijana Šmita.

Govoreći o postupku, Pucar ističe da je teško pretpostaviti do kada bi mogao trajati, jer to zavisi i od odluka Suda ali i ranije prakse.

– Počinje predizborna kampanja i postojali su zahtjevi da se ne održavaju ročišta, ali to je stvar Suda koji će donijeti odluku – zaključio je Pucar.

Pred Sudom BiH u srijedu, 28. avgusta, biće nastavljen sudski proces protiv predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika i vršioca dužnosti direktora “Službenog glasnika” Miloša Lukića.

Početak ročišta zakazan je za 13.00 časova.

Ranije je odbrana Dodika i Lukića navela da će ročište 28. avgusta biti važno jer će tada ući u suštinu djelovanja Kristijana Šmita, odnosno u ovlašćenja visokog predstavnika, da li ima zakonodavna ovlašćenja ili ne, da li je imenovan u skladu sa međunarodnim pravom ili ne.

Sudija Sena Uzunović, obrazlužići razloge zbog kojih Šmit ne može biti pozvan kao svjedok, pročitala je na prošlom ročištu informaciju koja im je dostavljena iz Ministarstva inostranih poslova u Savjetu ministara da okolnosti na koje bi se on saslušavao nisu relevantne za ovaj predmet.

Ona je navela da se Dejtonski sporazum i rezolucije mogu dokazivati bez tog svjedoka, uz tvrdnju da Šmit ima diplomatski status kao visoki predstavnik, da je on diplomatski agent koji uživa imunitet i da nije obavezan da svjedoči.

Iz tima odbrane su istakli da je sudija nevješto pokušala da “ispegla” problem koji je napravila, a to je uvrštavanje u dokaz dokumenta Ministarstva inostranih poslova u Savjetu ministara za koji niko nije znao i koji se “našao volšebno u sudskim spisima, bez oznake sudskih spisa, bez adresa”.

Nakon prošlog ročišta, Dodik je izjavio da Tužilaštvo nije uspjelo da odbrani suštinu optužnog zahtjeva da je prekršio odluke navodnog visokog predstavnika ne želeći da o tome raspravlja, što govori koliko je proces sumnjiv.

– Činjenica da Sud nije prihvatio da Šmit svjedoči govori o tome da se želi zaštiti nepravo – rekao je tada Dodik.

Tužilaštvo BiH je završilo sa izvođenjem svojih dokaza 22. maja.

Ostavite komentar