Vlasništvo nad Kućom Milanović se stiče upisom u javne evidencije, a grad Banjaluka nije upisan i iste i ne može da raspolaže tim sredstvima, istakao je u našem Јutarnjem programu pomoćnik direktora za poslove nadzora u Republičkoj upravi za geodetske i imovinsko-pravne poslove Dejan Đukanović.
– Tu nisu riješeni imovinsko pravni odnosi. U javnim evidencijama se vode različiti upisi – navodi Đukanović.
Đukanović je dodao da su pravno moguće i tužbe, odnosno da se čeka odluka suda.
– Uložena su mnoga, značajna sredstva u ovaj projekat, a neriješeni imovinsko pravni postupci mogu dovesti do određenih problema, pravno su moguće i tužbe – napominje Đukanović.
Legalizacija je moguća na teritoriji cijele Republike Srpske, u svim opštinama i gradovima, ne samo u Banjaluci, napominje Đukanović.
Kada je riječ o samom postupku legalizacije, dodaje on, da je potrebno popuniti obrazac zahtjeva za legalizaciju i priložiti traženu dokumentaciju.
– Kada se završe procedure kod opštinskog organa, onda stranka dolazi u Republičku upravu za geodetske i imovinsko-pravne oodnose, u područnu jedinicu i time se i okončava procedura – dodaje Đukanović, te napominje da ukoliko su stranke u ranijim postupcima dostavile određenu dokumentaciju, ista im se ponovo neće tražiti, osim u slučajevima kada je to u njihovom interesu.
Đukanović napominje da je ovaj projekat finansiran i od strane Vlade Republike Srpske, odnosno budžeta.
Dodaje Đukanović da je Narodna skupština Republike Srpske donijela poseban zakon o besplatnoj legalizaciji objekata 14. septembra 2022. godine, te da je već u prvom članu propisano da je legalizacija od opšteg interesa u Srpskoj.
Kada je riječ o objektima koji se ne mogu legalizovati, Đukanović dodaje da su to objekti čija kvadratura prelazi 400 metara kvadratnih.