Nacistička praksa Berlina: Ruske i bjeloruske diplomate nepoželjne na obilježavanju pada Trećeg rajha

0
61

Odluka Berlina da ne dozvoli Rusima i Bjelorusima da prisustvuju događajima u čast 80. godišnjice pobjede u Drugom svjetskom ratu i obiljžavanju pada Trećeg rajha ukazuje na oživljavanje nacističke prakse u Njemačkoj, ocjenjuju u Moskvi. Analitičari to vide i kao još jedan pokušaj falsifikovanja istorije.

Ruski istoričar i politikolog Aleksej Muhin donošenje ovakve odluke vidi kao politički potez Analene Berbak, koja se oprašta od njemačke politike nekim kontroverznim postupcima, čiji je cilj zaoštravanje odnose sa Rusijom.

„Primjetno je da zapadni političari uoči odlaska sa neke funkcije, na kojoj su slobodno iskazivali svoju rusofobiju, na kraju čine neke posebne gadosti. I mislim da je ova inicijativa njemačkog Ministarstva spoljnih poslova zapravo inicijativa lično Analene Berbak, koja je odlučila da na rastanku zalupi vrata, vršeći pritisak, tom prilikom, i one u Njemačkoj koji zaista ne žele otvoren sukob sa Rusijom, koji poštuju doprinos Sovjetskog Saveza u pobjedi nad nacizmom“, kaže Muhin.

Teško je ne primjetiti da većina predstavnika aktuelnog njemačkog establišmenta koji je na vlasti pati od rusofobije, dodao je Muhin.

Analena Berbok, recimo, nikad nije krila da je njen djeda za vrijeme Drugog svjetskog rata služio u Vermahtu kao i mnogi drugi Nijemci u to doba, ali su njemački mediji svojevremeno došli do saznanja da je Valdemar Berbok bio ubjeđeni nacista i da je 1944. godine odlikovan Krstom za vojne zasluge, što je bacilo senku na šefa njemačke diplomatije, koja se tokom rata u Ukrajini iz zagovornice mira preobrazila u pobornicu intervencionizma i izvoza oružja.

„Njihovi preci, njihove djede i pradede služili su na različitim pozicijama Hitleru. Mnogi od njih su bili, na primjer, predstavnici SS-a. To je izgleda tim njemačkim političarima porodično. Iskusiti, s jedne strane, strah od sovjetske armije, od Rusije, a s druge strane pokazivati svoje neprijateljstvo, realizovati te osvetničke porive na ovaj način“, kaže Muhin.
„Berliner cajtung“, pozivajući se na dokumenta Ministarstva spoljnih poslova, objavio da Njemačka ne želi da zvanični predstavnici Rusije i Bjelorusije prisustvuju obilježavanju pada Trećeg rajha u Berlinu i Brandenburgu.

Opštinskim i okružnim vlastima se sugeriše da ne šalju pozivnice ruskim i bjeloruskim diplomatama, a ako bude potrebe i da protjeraju nezvane goste, navodi se u članku.

Kako se ističe, njemačko ministarstvo upozorava na navodnu opasnost od propagande, dezinformacija i istorijskog revizionizma u slučaju da na događaje budu pozvani predstavnici Rusije i Bjelorusije.

Zapad ignoriše podvige ruskih heroja

Muhin podsjeća da početkom godine predstavnici ruske ambasade nisu bili pozvani na obilježavanje 80 godina od oslobađanja zloglasnog njemačkog koncentracionog logora Aušvic, koji je oslobodila upravo sovjetska armija.

Muhin je taj potez okarakterisao kao „sitnu, podlu osvetu“, a Moskva kao „sraman čin“ i dio antiruske kampanje s ciljem falsifikovanja istorije Drugog svjetskog rata.

Falsifikovanje istorije je jedan od instrumenata informacionog rata koji se vodi protiv Rusije, ukazuje ekspert.

„Generalno, istorija se permanentno koristi u interesu različitih grupa. Ako te grupe mogu to da rade bez kazne, one to i rade. Revizija istorije Drugog svetskog rata počela je odmah nakon njenog završetka, nakon što su prvi strah od Sovjetskog Saveza prošao zapadne zemlje su počele aktivno da falsifikuju istoriju. Promjeniti sam hronološki raspored činjenica je nemoguće, jer se to dogodilo, ali oni smatraju da je moguće i čak neophodno stvoriti neku mitologizovanu istoriografiju, kako bi se omalovažio podvig sovjetskog naroda, a uzvisio njihov prilično skroman doprinos pobjedama nad Vermahtom i Hitlerom“, ocjenjuje Muhin.

Tokom Drugog svjetskog rata Sovjetski Savez je izgubio oko 27 miliona ljudi, što predstavlja jednu od najtragičnijih stranica svjetske istorije i govori o ogromnom doprinosu SSSR-a u pobjedi nad nacističkom Njemačkom.

Ruski eksperti konstatuju da to što Zapad ignoriše ulogu Sovjetskog Saveza u pobjedi nad nacizmom nije ništa novo, ali zastrašujuće je to što Berlin ignoriše i nacistički genocid na teritoriji Rusije.
Moskva je svojevremeno zatražila od Njemačke da zvanično prizna kao čin genocida opsadu Lenjingrada i druge zločine koje su njemački nacisti počinili nad narodima Sovjetskog Saveza u Drugom svjetskom ratu, ali Njemačka to otvoreno odbija.

Rusija spremna za proslavu Dana pobjede

Rusija se uveliko sprema za obeležavanje 80. godišnjice pobjede u Drugom svjetskom ratu. Tradicionalno, na Crvenom trgu u Moskvi biće održana velika vojna parada, a očekuje se i dolazak velikog broja stranih lidera. Pozvani su lideri Kine, Indije, Belorusije, Srbije i svih zemalja članica ODKB.

To pokazuje da pokušaji izolacije Rusije nisu dali rezultata.

„Moskva održava takve događaje, s rijetkim izuzecima, redovno – svake godine. Zbog toga nema neke posebne pompe, ali broj visokopozicionih stranih gostiju koji su potvrdili svoje prisustvo, svakako je impresivan. Među njima se svakako ističu Si Đinping i Narendre Modi. I to neće biti samo svečani događaj, koliko ja shvatam, nego će to biti i veoma interesantni pregovori na najvišem nivou“, kaže Muhin.

On ne isključuje ni da su moguća iznenađenja, 9. maja u Moskvi.

„Iznenadiću se ako se na tom događaju ne pojavi Donald Tramp, koji veoma voli ovakve stvari, kao i neočekivane političke poteze. I čini mi se da bi to bio veliki propust njegovog tima ako ne iskoriste takav pogodan trenutak, takvu okolnost, da iznenade javnost na koju pokušavaju da utiču. Pokušavam da kažem da bi bilo veoma lijepo od Trampa da dođe na proslavu 9. maja u Moskvu i da se sretne sa svjetskim liderima tamo“, zaključio je ekspert.

Portparol ruskog Ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova prokomentarisala je preporuku njemačkog spoljnopolitičkog resora da se uskrati poziv predstavnicima Rusije i Bjelorusije na manifestacije u čast 80. godišnjice Pobjede u Drugom svjetskom ratu rekavši da Berlin na taj način „nastavlja da oživljava nehumane postupke koje su koristili nacisti“.

Kako je istakla, sama činjenica da će ideološki nasljednici i direktni potomci Hitlerovih dželata protjerati Ruse sa svečanih događaja posvećenih Pobjedi već liči na očiglednu uvredu.

Ostavite komentar