
Cilj SIPA u Istočnom Sarajevu nije bio hapšenje predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika, već uznemiravanje javnosti i proširivanje istrage, rekao je Sredoje Nović, prvi direktor SIPA, u razgovoru za emisiju Pečat.
– Kada sam informisan u vezi ovog događaja, može se reći da se radi o nepromišljenom i neprofesionalnom pristupu i ono što me zabrinjava da nije izvršena potpuna procjena ukupnog stanja, bezbjednosnog, a onda i političkog u kojem se BiH nalazi – kaže Nović.
Nović naglašava da nikada ni jedno rukovodstvo SIPA ne bi sebi smjelo da dozvoli da na taj način pošalje dvojicu inspektora koji će tobože da uruče neki poziv.
– Prije svega Milorad Dodik, predsjednik Republike Srpske tu je bio na službenom zadatku, njegova adresa stanovanja se zna. Nije on nikakav bjegunac iz Laktaša ili Banjaluke. Bilo je prirodno i zakonski da se poziv uputi na njegovu adresu. Cilj je bio da se u javnosti pokaže da “oni kao hoće”, a da neko to ne dozvoljava i da se širi veća fama i da se proširuje istraga na policijske strukture, kako one vrše “oružanu pobunu” i niz krivičnih djela koje zaista ne bi želio da komentarišem – poručio je Nović.
I sam kredibilitet službenika SIPA koji su pokušali uručiti nalog predsjedniku Srpske dovodi se u pitanje.
– To je pitanje za neku drugu adresu, kako su oni uopšte došli do toga da rade za SIPA. Uvijek se mora voditi računa da pripadnici svih policijskih agencija imaju dostojanstvo, lični itegritet kako bi mogli raditi u takvoj instituciji. Mnogo čudnije bar meni, koji sam proveo ko zna koliko akcija u BiH još za vrijeme Titove Јugoslavije, vodili smo strogo računa da se u akciju šalju najmanje trojica različite nacionalnosti kako ne bi bilo prigovora ni sa jedne strane. Ovdje to nije bio cilj, već da se što više uznemiri i sam predsjednik Republike srpske, a onda i javnost i građani Istočnog Sarajeva. I to nije slučajno Istočno Sarajevo, jer njegovi građani nose ogromne ožiljke koje je podnio tokom rata – dodao je Nović.
On je podvukao da je BiH godinama unazad zapljusnuta teškom mržnjom, posebno kada je riječ o političkom Sarajevu, gdje su se počeli utrkivati ko će gnusniju izjavu dati čelnicima Srpske, posebno Miloradu Dodiku, Radovanu Viškoviću i Nenadu Stevandiću.
– To je ogavno, nezamislivo, i sam pripadam ljudima koji osuđuju takvu vrstu retorike, jer ona ne vodi ka dobrom. Savjetovao bi sve ministre i direktore policija u BiH, da se oni uzdrže svake vrste retorike, komentara, ako već treba da daju izjave u policijskim agencijama, onda mogu iznijeti svoj stav, a nije njihovo da potpiruju mržnju u javnom prostoru – poručio je Nović.
Nović smatra da je svaka izjava opasna za razbijanje odnosa unutar naroda u BiH, koji još uvijek imaju svježe rane iz rata.
– Ne smije se dogoditi da bilo ko iz policijskih struktura upućuje ma kakvu prijetnju, ili izjave koje liče na prijetnju, jer to građani potpuno drugačije doživljavaju, nego što doživljavaju klasične političare, ili neke ljude koji se bave drugim poslom – podvukao je Nović.
Šutnja Brisela o svemu jasno pokazuje da u EU imaju mnogo važnijih stvari od dešavanja u BiH.
– Zašto bi Brisel uopšte i reagovao, jer oni gledaju svoju globalnu politiku, njih i ne zanima šta se događa u BiH i Republici Srpskoj. Mi živimo u vremenu lažne demokratije, lažnoj državi, lažnim odnosim i to je nešto što će dugoročno gledano na kraju platiti sama BiH – zaključio je Nović.