Kovačević: Helez je sramna politička karikatura koja najviše radikalizuje prilike u BiH

0
40

Obiležavanje Dana Vojske Republiki Srpske održava se u Republici Srpskoj, u kasarni slavnog imena “Kozara”, i nema nijedan razlog zbog kojeg predsjednik Republike, predsjednik Vlade ili predsjednik Narodne skupštine ne bi prisustavali obiležavanju dana svoje vojske, osim ako nisu spriječeni drugim državničkim obavezama, rekao je srpski delegat u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH Radovan Kovačević.

Osvrnuvši se na izjavu ministra odbrane u Savjetu ministara Zukana Heleza da je izdao naređenje da pripadnici Oružanih snaga BiH ne smiju dozvoliti ulazak na vojne lokacije predsjedniku Republike Miloradu Dodiku, Narodne skupštine Nenadu Stevandiću i predsjedniku Vlade Radovanu Viškoviću, Kovačević je upitao da li je normalno da jedna takva skaradna pojava bude političar.

– Da li je Helez ikada, od kada je na političkoj sceni, radio bilo šta što je normalno i bilo šta što na bilo koji način može da doprinese miru, prosperitetu ili normalnom životu u BiH. Јa sam potpuno uvjeren da nije – naglasio je Kovačević.

On je rekao za FTV da je to jedna sramna politička karikatura koja najviše radikalizuje prilike u BiH i da ne postoji niko ko se može mjeriti sa njim, pa čak ni Kristijan Šmit.

DODIKOV POZIV ŠALjE PORUKU – KRIZA SE RЈEŠAVA ISKLjUČIVO DIЈALOGOM

Pozivom predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika za sastanak u Doboju 14. maja svih parlamentarnih stranaka na nivou BiH šalje se važna, konkretna poruka da se kriza u BiH može rješavati isključivo kroz dijalog ključnih unutrašnjih faktora, a to su predstavnici tri naroda i dva entiteta i samo je zbog toga bitno ko će se odazvati, izjavio je portparol SNSD-a Radovan Kovačević.

On je napomenuo da je SNSD relevantan da inicira razgovore u BiH, jer je najveća stranka u BiH sa upečatljivo najvećim brojem glasova, više i od SDA i od svih stranaka “trojke”, kao i od HDZ-a i svih drugih.

Kovačević je naglasio da je SNSD najveća politička stranka, najzastupljenija u strukturama vlasti u BiH i u Republici Srpskoj i da je pohvalno što je Dodik razumio i poruke iz Savjeta bezbjednosti UN da se kriza u BiH može rješavati isključio kroz dijalog ključnih unutrašnjih faktora.

– To da li će neko drugi da odbije razgovore i dijalog, kao što je navikao da ih odbija i da ne vodi nikakav dijalog, nego da pokušava da među Srbima izabere one koji nemaju nikakvu snagu kod srpskog naroda i da sa njima proba da napravi nešto protiv Republike Srpske, to je druga stvar. Imaju potpunu slobodu da to rade. Ali, to sigurno ne vodi ka svjetlijoj budućnosti BiH – rekao je Kovačević za Federalnu televiziju.

Govoreći o tome šta je izazvalo krizu u BiH, Kovačević je ukazao da je bivši američki ambasador u BiH Majkl Marfi tražio od Bošnjaka da slobodno ignorišu sve ustavom određene procedure, sve dogovore sa Srbima i Hrvatima kako bi donosili odluke u svom interesu, odnosno u interesu BiH, te dodao da mu je sve to prenio “prijatelj iz bošnjačke političke strukture”.

– Kada je jedan od predstavnika bošnjačkih stranaka na tom sastanku upitao Marfija – pa šta ćemo ako i Srbi ili Hrvati urade isto tako i ignorišu nas na onim mjestima gdje to mogu i donose odluke u ime BiH potpuno samostalno, onda im je Marfi na to odgovorio – onda će Sud i Tužilaštvo strogo i hitno da ih kazne – naveo je Kovačević.

Prema njegovim riječima, intervencije Kristijana Šmita i Majkla Marfija, koji je ohrabrivao Šmita i bošnjačku politiku da igorišu Srbe i Hrvate i da BiH doživljavaju isključivo kao zemlju Bošnjaka i onih Srba i Hrvata koji su spremni da se povinuju njihovoj volji, izazvalo je krizu.

– Ono što je onemogućilo da se ta kriza razriješi na način na koji su oni priželjkivali, jeste to da je Marfi otišao, da se politika SAD prema BiH potpuno promijenila, pa sada od predstavnika SAD u Savjetu bezbjednosti UN, što se nažalost u Federaciji ignoriše, čujemo poruku da ne podržavaju Šmita jer ga po prvi put nisu spomenuli, nego podržavaju Kancelariju visokog predstavnika u skladu sa Aneksom 10 – rekao je Kovačević.

On je istakao da se odgovor i formula za rješenje krize u BiH može pronaći samo u onome što je rečeno u Savjetu bezbjednosti UN, a to je dijalog ključnih unutrašnjih faktora u BiH.

Ostavite komentar