
U Rumuniji su jutros u 7.00 otvorena birališta u drugom krugu ponovljenih predsjedničkih izbora na kojima bi evroskeptični kandidat krajnje desnice Đorđe Simion mogao da bude izabran za predsjednika.
Simion (38) vodi u većini istraživanja javnog mnjenja uoči drugog kruga protiv centrističkog gradonačelnika Bukurešta Nikušora Dana, prenosi Rojters.
Glasačka mjesta biće otvorena do 21.00.
Rumuni sa pravom glasa, njih 19 miliona, mogu da glasaju na bilo kojem od 18.979 biračkih mjesta širom zemlje.
Simion je u prvom krugu predsjedničkih izbora 4. maja osvojio 40,94 odsto glasova, a Nikušor Dan 20,99 odsto glasova birača, dok je kandidat vladajuće koalicije Krin Antonesku dobio 20,07 odsto glasova.
Simion se protivi upućivanju vojne pomoći Ukrajini, kritičan je prema rukovodstvu EU i pruža podršku američkom predsjedniku Donaldu Trampu.
Pobjeda Simiona u Rumuniji, članici EU i NATO, rizikovala bi izolaciju zemlje u inostranstvu, narušavanje privatnih investicija i destabilizaciju istočnog krila NATO, navode politički analitičari, prenosi Rojters.
Simionova Alijansa za ujedinjenje Rumuna izrasla je od marginalne grupe protiv vakcinacije tokom pandemije kovida i postala druga najveća partija u Rumuniji.
Kao poslanik, Simion ima istoriju fizičkog i verbalnog nasilja jer se sukobljavao sa drugim političarima, navodi Rojters.
Rekao je da se kaje zbog svog ponašanja i “da je izrastao u državnika”.
Simion je pripadao organizovanim fudbalskim navijačkim grupama često poznatim po nasilju i godinama se zalagao za ujedinjenje sa susjednom Moldavijom prije nego što je ušao u politiku.
Ako bude izabran, Simion je sugerisao da bi njegov izbor za premijera mogao biti Kalin Đorđesku, koji se zalaže za nacionalizaciju i preferencijalni tretman kompanija u rumunskom vlasništvu.
Tokom televizijske debate prošle nedjelje, Simion je rekao da Rumunija treba da dobije kompenzaciju za pomoć koju je pružila susjednoj Ukrajini.
On je sugerisao da će staviti veto na vojnu pomoć Brisela Ukrajini, ističući da Evropa treba da se osloni na NATO kada je riječ o njenoj odbrani.
Drugoplasirani Nikušor Dan, 55-godišnji gradonačelnik Bukurešta, opisao je drugi krug kao borbu između “prozapadnog i antizapadnog pravca za Rumuniju”.
Ispitivanja javnog mnjenja pokazuju da se razlika između njih smanjuje.
Ovaj progresivno-liberalni, nezavisni političar, stekao je ime kao aktivista protiv bukureštanske mafije nekretnina i suosnivač zeleno-liberalne protestne stranke Unija Spasimo Rumuniju (USR).
Dan je doktorirao matematiku i važi za poštenog, nekorumpiranog, ali i ne previše uspješnog u svojoj funkciji gradonačelnika Bukurešta, jer se sam bori protiv moćnog aparata, navodi Rojters.
Dan živi sa svojom dugogodišnjom partnerkom, s kojom ima dvoje djece i zalaže se za bezuslovnu podršku Ukrajini.
Važi za razumnog, racionalnog političara, koji problemima pristupa analitički i teži dugoročnim rješenjima.
Takođe, važi za političara bliskog narodu – na primjer, otvorio je za građane glavni ulaz bukureštanske gradske uprave, koji je decenijama korišćen samo za određene ceremonije.
U Rumuniji su održani ponovljeni izbori nakon što je prvi krug izbora za predsjednika u novembru, u kojem je pobijedio Kalin Đorđesku, poništen zbog navodnog ruskog miješanja u korist Đorđeskua. Moskva je odbacila te optužbe.
Predsjednik Rumunije ima značajna ovlašćenja, budući da je zadužen za savjet odbrane koji odlučuje o upućivanju vojne pomoći, vodi spoljnu politiku i ima mogućnost da stavi veto na odluke EU koje zahtijevaju jednoglasnost među državama članicama, navodi Rojters.