Amerikanci konačno shvatili da je ruska vojska najjača na svijetu

0
62

Ruska armija ima borbeno iskustvo kakvo nema nijedna armija na svijetu, pa ni izraelska. To je borbeno iskustvo u ratovima 21. vijeka, a ratovi 21. vijeka su potpuno drugačiji od onih u 20. vijeku, kaže ruski ekspert Oleg Glazunov, komentarišući vijest da je američki časopis „US News and World Report“ proglasio rusku vojsku najjačom armijom na svijetu.

Glazunov dodaje da ratovi 21. vijeka predviđaju sasvim drugačiju taktiku i strategiju od onih kakvi su se nekad vodili.

„Poslije rata u Ukrajini u potpunosti će se promijeniti povelje oružanih snaga, sve će se promijeniti – i dejstva odreda u borbi. Odnosno, sve će biti potpuno izmenjeno u skladu sa novim standardima 21. vijeka. A Rusija sve to već ima. Ima borbeno iskustvo i već su napravljeni neki pomaci, dok Sjedinjene Države nemaju ništa od toga“, ocenjuje Glazunov, ekspert Udruženja vojnih politikolga i vanredni profesor Katedre za politikologiju i sociologiju ruskog univerziteta „Plehanov“.

Na rang-listi najjačih armija na svijetu, koju je objavio „US News and World Report“, drugo mjesto po vojnoj moći zauzima američka vojska, treće izraelska, dok je ukrajinska vojska zauzela osmu poziciju.

Ocjena vojske, osim borbenog potencijala (količina naoružanja, broj vojnika itd), uzima u obzir borbeno iskustvo, učešće u raznim ratovima i oružanim sukobima. Zbog toga se ruska vojska prvi put našla na vodećem mjestu, iako je ranije uvijek bila na drugom ili trećem mjestu poslije SAD i Kine, dok se Izrael nalazi ispred čak i nuklearne Kine, zbog vođenja ratova protiv Libana, Pojasa Gaze i Irana.

U deset najjačih armija na svijetu ušle su još Kina, Južna Koreja, Iran, Velika Britanija, Njemačka i Turska, dok se vojska Srbije nalazi na 18. mjestu.

Autori liste navode da je moć armija raznih zemalja širom svijeta procijenjena na osnovu ankete u kojoj su učestvovali kako predstavnici elita i poslovnih krugova, tako i obični građani.

Glazunov napominje da bi on na drugo mjesto ove liste stavio ukrajinsku armiju a ne SAD jer, kako objašnjava, Ukrajinci imaju borbeno iskustvo protiv najjače vojske na svijetu – ruske.

„Štaviše, smiješno je to što Ukrajince obučavaju Britanci, koji nisu ratovali više od 30-40 godina, još od Foklandskih ostrva, pa se nameće pitanje – čemu ih oni mogu naučiti?! Čak se i Ukrajinci smiju tome da od onog što ih Britanci uče nema nikakve koristi na frontu. Dakle, mi smo prvi upravo zato što imamo borbeno iskustvo u ratovima 21. vijeka. Izrael ne može biti treći, dok bi SAD trebalo da budu ispod – na četvrtom-petom mjestu. Izrael ne može biti na trećem mjestu iz jednog prostog razloga – on se bori sa slabijim neprijateljem, jer Palestinci nemaju avijaciju, nemaju moćnu artiljeriju, a čak i rakete koje koriste su stare, oni još koriste ‘kaćuše’“, navodi ekspert.

Amerikanci po prvi put nisu potcijenili Ruse

Glazunov napominje da je izraelska vojska jedna od najjačih u regionu, ali na svjetskoj rang-listi mogla bi da zauzme mjesto poslije Ukrajine, dok bi američka armija mogla da bude na visokom četvrtom mestu, zato što su „na tehničkom planu superiorniji od svih drugih vojski“. Imaju najnovije oružje, podmornice, avijaciju i, uopšte, sve rodove vojske, objašnjava ekspert.

Glazunov konstatuje da u ovoj rejting-listi najjačih armija Amerikanci po prvi put nisu pogriješili jer su ruske Oružane snage stavili na prvo mjesto.

„A inače nas uvek potcjenjuju“, dodao je on.

Na pitanje kako objašnjava to što je američka vojska zauzela drugo mjesto rang-liste najjačih armija u svijetu iako ima ogroman vojni budžet, koji se ne može porediti ni sa jednim drugim vojnim budžetom na svijetu, Glazunov kaže da je to zato jer Amerikanci ne troše racionalno novac.

„Oni zaostaju za nama jer ne troše novac tamo gdje treba. Pogledajte samo sisteme protivvazdušne odbrane koje imaju, kao na primjer ‘patriote’. To je objekatni sistem. Šta znači objektni? Štiti samo objekte, dok ruski sistem S-400 štiti čitava područja. Dakle, šta je bolje – naš S-400, koji je u stanju da zaštiti područja ili njihov ‘patriot’, koji štiti od projektila i aviona samo jedan objekat. Isto važi i za ostalo oružje. Mi jedini imamo sistem ‘solncepek’, koji sada koristimo u Ukrajini. Imamo ‘armatu’ u našem arsenalu, kao i novi tenk T-90M ‘proriv’, koji se generalno smatra najboljim tenkom na svijetu. Odnosno, mi smo bolji po naučno-tehnološkom napretku, a naši naučnici su vojno superiorniji od američkih. U određenim vrstama naoružanja smo ispred“, kaže Glazunov.

Pentagon troši više para nego nekoliko najvećih armija zajedno. Prema nekim izvorima više nego sedam, a prema nekim više nego devet najvećih armija zajedno.

Američki vojni budžet u 2024. godini je rekordnih 886,3 milijarde dolara, dok se ruski procjenjuje na oko 121 milijardu dolara, napominje Glazunov.

On podsjeća da Rusija na vojne rashode izdvaja manje i od Kine, koja na odbranu troši oko 231 milijardu dolara.

Govoreći o perspektivama i izazovima ruske vojske u narednim godinama Glazunov kaže da je jedan od prioriteta „prenaoružavanje“, zatim razvijanje modernije regulative za borbena dejstva i strategiju i, treće, ispunjavanje zadataka sa kojima se Rusija suočava u Ukrajini.

Glazunov ocjenjuje da su mirovni pregovori sa Kijevom nemogući, sve dok je na vlasti Vladimir Zelenski, koga naziva „predsjednikom rata“ i prognozira da će se sukob u Ukrajini nastaviti.

„Uostalom, rat označava naučno-tehnološki napredak. Stvoriće se nove vrste oružja, još sofisticiranije. To jest, sada se stvaraju nove vrste oružja, kakve svijet do sada nije vidio. Ratovi. 21. vijeka će biti drugačiji i sve će biti drugačije, ali će i gubici biti masovniji“, zaključio je ekspert.

(Sputnjik)

Ostavite komentar