Srpski član Predsjedništva BiH Željka Cvijanović rekla je za RTRS da je pobjeda Donalda Trampa na američkim predsjedničkim izborima posljednja mogućnost da se svijet dovede u red, zaustave krvoprolića i grade bolji odnosi.
– Da li će tako biti, ne zavisi od nas ovdje, ali to su moja očekivanja – rekla je Cvijanovićeva.
Cvijanovićeva smatra da Tramp može da doprinese globalnom miru, jer je, kaže, pragmatičan čovjek koji ne robuje floskulama tipskih političara koji ponavljaju četiri do pet fraza.
Ona je istakla da je Trampova ubjedljiva pobjeda istorijska i da su Amerikanci shvatili da je čitavom svijetu potrebna promjena.
– Bajdenova politika je potučena do nogu, narod je tako odlučio, jer je svima puna kapa ovakvog svijeta i tretmana – rekla je Cvijanovićeva u emisiji Aktuelno.
Kada je u pitanju konkretno Republika Srpska, Cvijanovićeva je rekla da očekujem racionalniji pristup, ali da to ne zavisi samo od Trampa već čitave slagalice, jer nije lako u velikoj državi, kakva je Amerika, posložiti čitav sistem.
– To se ništa neće desiti preko noći, ali relaksacijom globalnih problema i opterećenja skida se i pritisak sa nas. Želimo da vidimo Ameriku koja će cvjetati, koja će biti bolja i pravednija – zaključila je Cvijanovićeva.
Unutrašnja neslaganja u BiH onemogućavaju razvojne projekte
Srpski član Predsjedništva BiH Željka Cvijanović rekla je za RTRS da sastanke sa svjetskim liderima uvijek koristi za predstavljanje potencijala Republike Srpske i BiH, ali i da im objasni kompleksnu ustavnu strukturu zemlje.
Cvijanovićeva je rekla da unutrašnja neslaganja onemogućavaju značajne razvojne projekte i da su potencijalni ulagači nailazili na određene probleme, jer EU i zapadne zemlje BiH posmatraju kao politički projekat i o njoj se priča na politički način.
– Pokušavamo da pokažemo da ta politička prizma kroz koju nas stalno tjeraju da se posmatramo ovdje ili da budemo posmatrani je nešto što sve više postaje irelevantno, a relevantno je ono što možemo da budemo kao ponuda na tom nekom ekonomskom planu – rekla je Cvijanovićeva u emisiji Aktuelno i dodala da joj je drago što ima sve više sagovornika koji to razumiju i koji su spremni na saradnju, poput predsjednika Azerbejdžana Ilhama Alijeva ili predsjednika UAE Muhameda bin Zajeda, ali i mnogih drugih lidera sa kojima je imala priliku da razgovara u Bakuu.
Ona je rekla i da su odnosi sa Azerbejdžanom dobri i da je raduje što Alijev ima ujednačen pristup prema svim narodima u BiH.
– I ranije sam razgovarala sa Alijevim koji je primijetio da BiH ne iskazuje naročiti interes za saradnju, ali sam pokušala da objasnim da sa BiH ima određenih problema koje je potrebno “liječiti” – rekla je Cvijanovićeva.
Ona je rekla da ne treba propuštati razvojne šanse i povezivanje sa ozbiljnim državama.
– Predstavnici tih zemalja su primijetili da nikako ne stavljamo na sto ono što su naši potencijali. E zbog toga je veoma važno da Republika Srpska koristi svaku priliku, jer je organizovana, naša Vlada razumije šta treba da radi, naš predsjednik Republike Srpske uvijek ima poslovnu inicijativu i zato smo u prednosti. Nije mi teško razgovarati sa tim ljudima jer znam šta su smjernice iz Republike Srpske i šta su ekonomski ciljevi – rekla je Cvijanovićeva.
Ona je navela da takve susrete ne koristi da bi manipulisala ili nekoga ogovarala, kao što rade njene kolege iz Federacije BiH koji govore protiv Republike Srpske i njenog predsjednika Milorada Dodika.
Neće izostati politička reakcija Srpske u slučaju osuđujuće presude predsjedniku
– Da li mislite da Republika Srpska može sebi da dozvoli luksuz da neko, zbog takve budalaštine, tako formirane optužnice, proglasi krivim predsjednika, a da to Srpska samo posmatra? Mislite da je to normalno? Nije, jer postoji pravo, nacionalni ponos, ispravnost i ne smiju se zloupotrebljavati institucije – istakla je Cvijanovićeva.
Ona je rekla da je proces protiv Dodika i Lukića politički montiran i iznuđen i kao takav stavljen u okvire pravosuđa jer su to željeli bošnjački političari i oni čije politike danas doživljavaju propast na svim nivoima.
Cvijanovićeva kaže da u takvom procesu žure da osude Dodika, a da iza svega stoji plan usmjeren protiv Republike Srpske.
– Dovodite predsjednika pred sud i optužujete ga da je napravio krivično djelo tako što nije poštovao odluku, kako kažu, viskog predstavnika, a da je to počinio vršeći svoju ustavnu dužnost. Tu nema ni ličnog integriteta, ni političkog ni pravnog mozga – istakla je Cvijanovićeva u emisiji Aktuelno.
Ona je rekla da im se žuri, jer su dobili naređenje da se tako obračunaju sa Dodikom i Republikom Srpskom.
– Oni bi najviše voljeli da Dodika nema na političkoj sceni, ali Dodika su izbrali građani Republike Srpske, a ne sudija /Sena Uzunović/, ni onaj koji sjedi u ambasadi, a koji je to tražio, a ni oni koji traže da se to donese. Oni ga nisu birali i on nije učinio nikakvo krivično djelo i sva suština je u tome – istakla je Cvijanovićeva.
Ona je rekla da je to veoma opasno za sve u BiH, jer se ruši pravosudni sistem, a da se Republika Srpska tome odupire i želi da spasi taj sistem koji mora da bude kredibilan, nezavisan i da ne funkcioniše na dugme i želje.
– Pravosudni sistem mora da bude ispravan da bi svaki građanin u BiH imao pravnu sigurnost i jednakost pred tim sudim. Ovo je politički obračun u kojem je naredbodavno rečeno da se mora procesuirati Dodik, naredvodavno je promijenjen Krivični zakon da se umetne nebuloza koja se zove “nepoštovanje odluka viskog predstavnika je krivično djelo”. To se desilo jer Dodik ima jasnu viziju BiH koja ne treba da bude neprijateljska prema entitetima i da stvari treba rješavati dijalogom, poštujući Ustav – rekla je Cvijanovićeva.
EU strateški cilj Srpske; Pojedinac u BiH uzurpira prava institucija
Srpski član Predsjedništva BiH Željka Cvijanović rekla je za RTRS da je strateški cilj Republike Srpske u okviru BiH kretanje ka Evropskoj uniji.
Cvijanovićeva je rekla da EU treba da prihvati postojeće ustavno uređenje BiH, jer bilo kakve imaginacije o centralizovanoj državi predstavljaju gubljenje vremena, ističući da Republika Srpska na evropskom putu traži poštovanje njene ustavne uloge.
Ona je istakla i da paket brzih rješenja može ubrzati put ka Evropskoj uniji.
– Brzo rješenje je koliko god ste postigli oko plana rasta i reformske agende to je to, idemo da vidimo i da prihvatamo, a gledaćemo ostale stvari putem kako ćemo rješavati. Pregovori treba da počnu odmah, treba da napravite strukturu, izaberemo ko će biti na čelu te struktrure. Klasa po klasa da se rješava, ono što nam ne bude jasno rješavaćemo putem. Dakle, nema gubljenja vremena, nego raditi nešto – rekla je Cvijanovićeva.
Ona je rekla da je evropski put BiH nespojiv sa postojanjem remetilačkog faktora u vidu neizabranog stranca koji je uzurpirao prava demokratski izabranih institucija.
Cvijanovićeva kaže da zbog toga BiH nema suverenitet, jer ne može suvereno da upravlja procesima i institucije ne mogu da obavljaju svoju ustavnu i zakonsku funkciju.
– U BiH imate institucije koje su izabrane, a često razumijete da je to fingirana demokratija, jer imate stranca koji je sebi pribavio ovlaštenja i misli da može da bude iznad institucija – istakla je Cvijanovićeva.
Ona je naglasila da je to nespojivo sa demokratijom i međunarodnim pravom, jer to pravo, odnosno Dejtonski sporazum nije dao mogućnost visokom predstavniku, ko god to bio, da se ponaša na taj način.
Cvijanovićeva je rekla i da uvijek ukazuje predstavnicima EU da je to nespojivo sa članstvom u Unijii njenim principima.
– Uvijek ukazujem da BiH treba suvereno da odlučuje u okviru svojih demokratski izabranih institucija. Na putu ka EU sigurno ima spoticanja, nekada treba više vremena, ali to svakako treba da bude domaća odluka – rekla je Cvijanovićeva.
Ona je istakla da predstavnici EU znaju da to nema veze sa evropskim principima i kriterijumima, ali su prihvatili da to trpe, jer nemaju snagu da se odupru onima koji nameću takav koncept za BiH.
– To je sramota EU. Neću reći da je naša sramota. Znate zašto? Mi nismo rekli da to tako bude, nama su nametnuli – rekla je Cvijanovićeva.
Kada je riječ o pitanju imovine, Cvijanovićeva je rekla da ne postoji “državna imovina”, da je to podmetanje i izgovor za otimačinu koju spremaju.
Ona je podsjetila da je Dejtonski sporazum jasno precizirao ovo pitanje i da su svi procesi, uključujući proces privatizacije, provedeni na osnovu teritorijalno-funkcionalnog principa koji je podrazumijevao da je ono što se nalazi na teritoriji entiteta, vlasništvo tog entiteta, dok, kako kaže, nismo ušli u političku zavrzlamu u kojoj je neko odlučio da se nešto što je prvobitno bilo svedeno na tzv. prosperitetne vojne lokacije, pretovirilo u priču o cjelokupnoj imovini.
– Prije 10, 12, 13 godina tema su bile vojne lokacije za koje su tražili da budu uknjižene na nivo Ministarstva odbrane na nivou BiH i da se promijeni vlasništvo, čime su priznali da smo mi vlasnici, čim su od nas tražili da to preknjižimo ili preregistrujemo. Odjednom su porasli apetiti, pa su rekli da žele kompletnu imovinu kojom bi upravljali sa nivoa BiH, a na taj način žele da plaše investitore u Srpsku – rekla je Cvijanovićeva.
Cvijanovićeva je poručila da stvari u BiH treba rješavati dijalogom, a ne silom, dodajući da se BiH suočava sa bezbjednosnim izazovima o kojima bošnjački političari ne pričaju.