Dodik čestitao Dan primirja: Srbi uvijek bili na strani pobjednika

0
67

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik čestitao je svim Srbima Dan primirja u Prvom svjetskom ratu koji se obilježava u znak sjećanja na 11. novembar 1918. godine kada je u francuskom gradu Kompjenju potpisano primirje, čime je okončan Veliki rat, najrazorniji koji je svijet do tada vidio, istakavši da je srpski narod i u tom ratu, kao i uvijek kroz istoriju, bio na strani pravednika i antifašista, a nikada okupatora i osvajača.

– U svim proteklim ratovima, a što istorijske činjenice nesporno potvrđuju, srpski narod je bio žrtva tiranije i okupacije. Mnogi osvajači su kidisali na srpsku zemlju i srpski narod sa željom da nas pokore i unište. Ono na šta možemo i treba da budemo biti ponosni jeste da smo uvijek bili na pravoj strani, strani patriota i pobjednika, a ne tirana – istakao je Dodik povodom obilježavanja Dana primirja u Prvom svjetskom ratu.

Predsjednik Srpske je naglasio da su se Srbi u Velikom ratu borili za oslobođenje ne samo svog naroda, već svih porobljenih južnoslovenskih naroda uvjereni da slobodu donose i njima.

Dodik je naveo da je srpski narod vijekovima svoj na svome, dočekivao je i ispraćao mnoge imperije od Otomanske do Austro-ugarske, od njemačke fašističke okupacione sile, NDH, pa do neke takozvane armije BiH, i uvijek, nažalost uz velike žrtve, izlazio kao pobjednička strana i gradio svoju državu iz pepela, ali je gradio i izgradio.

– Kao što Natalijina ramonda, cvijet feniks, simbolizuje pobjedu srpskog naroda u Prvom svjetskom ratu, mogu slobodno reći da ona simbolizuje i vaskrsenje srpskog naroda koji se uvijek kao feniks diže iz pepela i nastavlja putem pobjede, slobode i razvoja – zaključio je Dodik.

Dan primirja u Prvom svjetskom ratu obilježava se u znak sjećanja na 11. novembar 1918. godine kada je u francuskom gradu Kompjenju potpisano primirje, čime je okončan Prvi svjetski rat.

Simbol ovog praznika je cvijet Natalijine ramonde koja simbolizuje put od poraza do pobjede i vaskrsenje srpske vojske i države 1918. godine.

Ovaj cvijet poznat je i kao cvijet feniks, a osim njega na amblemu je i motiv trake Albanske spomenice, koja se nalazi iznad cvijeta u znak sjećanja na vojnike koji su prošli albansku golgotu.

Amblem Natalijina ramonda se nosi na reveru uoči i na Dan primirja 11. novembra.

Ostavite komentar