Misterija na nebu iznad SAD – vojna baza kod Dejtona bila zatvorena zbog uočenih dronova

0
75

Američka vazduhoplovna baza “Rajt-Peterson” kod Dejtona bila je zatvorena na četiri sata zbog pojačanog prisustva dronova proteklog vikenda. Zvaničnici tvrde da je u pitanju uobičajena procedura i da nema mjesta strahu i panici.

Američki zvaničnici su zbog pojačanog prisustva dronova zatvorili vazdušni prostor iznad vazduhoplovne baze “Rajt-Peterson”, jedne od najvažnijih u Sjedinjenim Američkim Državama, na oko četiri sata u noći između petka i subote.

“Vazdušni prostor bio je zatvoren dok su vlasti pratile situaciju. Ustanovili smo da nijedna bespilotna letjelica nije ugrozila objekte i osoblje baze”, kaže predstavnik baze “Rajt-Petereson” Bob Purtimen.

Odluka o zatvaranju vazdušnog prostora je uslijedila poslije pojavljivanja niza misterioznih dronova na sjeveroistoku Amerike, što je izazvalo strah i paniku među lokalnim stanovništvom.

Bespilotne letjelice viđene su oko vojnih objekata u Nju Džerziju. U posljednjih mjesec dana, dronovi su primjećeni i iznad britanskih vojnih baza koje su ustupljene američkoj vojsci u Ujedinjenom Kraljevstvu.

Bivši šef odsjeka za analizu vazdušnih prijetnji pri Federalnom istražnom birou (FBI) Rob Dijamiko smatra da je u više od 90 odsto slučajeva u kojima građani prijavljuju da su vidjeli dronove iznad važnih objekata u Americi u pitanju običan vojni avion sa posadom.

“Međutim, sada imamo situaciju da ljudi namjerno dižu svoje bespilotne letjelice u nebo kako bi izazvali dodatnu konfuziju i paniku”, ukazuje Dijamiko.

Vazduhoplovna baza “Rajt-Peterson” nalazi se kod Dejtona, u saveznoj državi Ohajo. U okviru kompleksa je i istraživački centar za razvoj, analizu i testiranje sistema avijacije američke vojske.

Ujedno je i dom Nacionalnog centra za vazdušnu i svemirsku obavještajnu jdelatnost čija je misija, kako navode na njihovoj zvaničnoj veb-stranici, otkrivanje vazdušnih i sajber prijetnji. U bazi se nalazi i muzej posvećen najznačajnijim avionima američke vojske, uključujući i letjelicu iz koje je bačena atomska bomba na Nagasaki, 9. avgusta 1945. godine.

Takođe, u bazi “Rajt-Peterson” dogovoren je i opšti okvirni sporazum za mir u Bosni i Hercegovini, poznatiji i kao Dejtonski mirovni sporazum ili Dejton, kojim je prekinut rat u BiH.

Baza se prostire na oko 3.200 hektara i u njoj radi više od 38.000 ljudi.

 

Ostavite komentar