Građani MZ Lazarevo 1 jako su razočarani. Lista prioriteta koja je poslana Gradskoj upravi u prethodne tri godine je široka, međutim, ništa nije urađeno u ovom naselju, osim što je asfaltiran privatni put do PDP aktivista u ogranku Vojvode Prijezde i Miloša Popovića Đurina u dužini od 30 metara.
Građani kažu da su se pare trošile na bojenje i uljepšavanje propalog mosta u Trapistima koji njima nije bio prioritet.
„Bio je samo projekat za uzimanje para. Takođe, uljepšavanje mosta LED rasvjetom da bi gradonačelnik pravio selfije stvarno nema smisla. Potrošiti 700,000 KM iz budžeta na ovo, umjesto na tri ili četiri ključne stvari koje su prioritet za sve građane Lazareva, jednostavno nema opravdanja”, rekli su ogorčeno.
Dopis prioriteta, koji je u posjedu našeg portala, pokazuje da su građani većinu prioriteta pisali unazad tri godine. Ponovo pitaju nadležne šta im znači ušminkani most u Trapistima, koji će prva veća bujica i nadolaženje Vrbasa odnijeti, jer potporni stubovi nisu zamijenjeni.
„Šta taj most predstavlja nama koji nemamo vodu, kanalizaciju, asfalt, autobusko stajalište, pružni prelaz? Auta su nam uništena od rupa na propalim šahtovima, smrad udišemo od otpadnih voda zbog propalog kolektora u Vrbasu, nama ta led rasvjeta ne može nadoknaditi sve to“, dodaju mještani.
Kivni na gradonačelnika Banjaluke Draška Stanivukovića, poručuju: „I ono što si uradio, bolje da nisi“.
Osvrnuli su se i na most u Dervišima, koji spaja tri mjesne zajednice, Lazarevo 1 i 2 i Zalužane, a koji je rađen pola godine i stvorio nečuveni saobraćajni kolaps.
„Taj most nije oronuo i propao kako je on stalno opravdavao ovaj projekat. Kamena ćuprija, kako je poznata među starim Banjalučanima, imala je dovoljnu širinu za mimoilaženje pješaka, trebala je samo neka vrsta rekonstrukcije mosta s dodavanjem do pola metra sa svake strane. To bi bilo dovoljno da dobijemo funkcionalan most, da nema blokade saobraćaja i ogromnih troškova. Još niko ne zna koliko je ovaj most koštao građane, ali svi znaju kakav je problem napravio u ovih pola godine. Most je sada širi nego duži i to je glavna tema o kojoj se priča u naselju“, kažu građani, te ističu da novi most još uvijek nema rasvjetu, dok je stari imao.
„Ima biciklističku stazu koju niko ne koristi jer je izdignuta i uska, što predstavlja opasnost za bicikliste. Zar je bilo potrebno izgraditi biciklističku i pješačku stazu na mostu širine 3 metra sa svake strane? To je neviđeni bahatizam i neznanje. Sada ta biciklistička staza vodi nigdje jer nije izgrađen nastavak prema Putu Srpskih Branilaca, tako da biciklisti upadaju u bezdan i provaliju“, ljutito ističu.
Posebno su ogorčeni što se novac iz gradske kase „iskeširao“ za, kako kažu, bespotrebne stvari. 70.000 KM smatraju previše za održavanje javnih satova u gradu, dok prigradska naselja nemaju asfalt i pate se s makadamom. Slična situacija je i kod ambulante u Lazarevu, koju posjećuju građani četiri mjesne zajednice. Parking kod ambulante je uništen, a građani se muče s propalim makadamom.
„Tu nema dobre volje da se to riješi. Kada građani pitaju za sve ove probleme koje stalno prijavljuju, ja im kažem da ovaj Budžak, Lazarevo i ova Banjaluka čekaju izgleda bolje dane i nekoga drugog na čelu grada, nekoga ko će obratiti pažnju na nas, jer ovi sada neće“, rekao je Igor Vidović, predsjednik Savjeta MZ Lazarevo 1.
Vidović potvrđuje da su građani razočarani jer čak ni odobreni projekti od strane Gradske uprave ne napreduju. Na primjer, građani su tražili da se u ulici Vasilija Ostroškog promijeni dvosmjerni režim saobraćaja u jednosmjerni radi lakše sanacije i sigurnosti građana jer je ulica često frekventna i događaju se udesi, a nema ni trotoara.
Iako je Grad potvrdio promjenu režima još 2023., niti jedan znak nije postavljen do danas.
Slično je i s autobuskim stajalištem kod škole Ivan Goran Kovačić, gdje je dogovoreno izmještanje, ali novo stajalište je izgrađeno nelegalno na novoj lokaciji, 100 metara dalje. Iako je postojao projekat i saglasnost za vraćanje stajališta na staru lokaciju, ništa se nije realizovalo.