Nova bitka za Alep i rasplamsavanje rata u Siriji – čijim kanalima je dolazila pomoć pobunjenicima

0
91

Sirijski rat opet se rasplamsava. Antivladine snage ušle su u drugi najveći grad u zemlji, Alep iz kojeg su bile izbačene pre osam godina.

Urednik portala Oko Momir Turudić izjavio je za RTS da je iznenađujuće da je napad predvodila ekstremistička islamska organizacija, kao i da se postavlja pitanje kako je dostigla takvu snagu. Teško se može zaključiti ko im je pomogao, ističe Turudić.

Veći deo javnosti imao je utisak da je na sirijski rat tačka stavljena još pre četiri godine. Da li su Rusija i Iran previše zauzeti sukobima s Ukrajinom i Izraelom da bi i ovog puta mogli da odbrane Bašara el Asada.

Momir Turudić, gostujući u Jutarnjem programu RTS-a, rekao je da su se u Siriji vodile borbe neprekidno, te da je promakao ovaj napad jer je sukub u toj zemlji u medijima pao u drugi plan, te su se otvorile mogućnosti za pobunjeničke snage.

“Ovo što se desilo je iznenađujuće, ali je posledica svega što se dešava – rat u Libanu, obračun Hezbolaha sa izraelskim snagama i sukob u samom Izraelu”, kaže Turudić.

Prema njegovim rečima, na jugu Sirije postoje enklave koje drže različite grupe, pa je ta zemlja prethodne četiri godina bila sve samo ne zemlja za koju bi moglo da se kaže da ju je neko kontrolisao.

“Veći deo da, ali kada pogledamo samu konfiguraciju, veći deo je praktično pustinja i polupustinja. Kada je reč o ovim oblastima, prethodne četiri godine tu je na neki način bilo zaleđeno stanje, uz pojedine obračune. Iznenađujuće je da napad i zauzimanje Alepa predvodi ekstremistička islamistička organizacija koja je derivat Al Nusra fronta, koji je bio jedna vrsta derivata Al Kaide”, kaže Turudić.

“Rusija će morati da brani svoje interese”

Napominje da se sada postavlja pitanja kako je ta organizacija postala najjača da zauzme grad Alep, ali je tome sigurno doprinelo pojačano angažovanje Rusije u ratu sa Ukrajinom i Hezbolaha koji je zauzet sukobom sa Izraelom u Libanu.

“Ništa tu nije rešeno da je došlo do trajnog primirja, niti je bilo dogovora o uspostavljanju države u kojoj bi došlo do trajnog mira između svih zaraćenih strana. O svemu se tu može govoriti, osim o trajnom miru”, ukazuje Turudić.

Turudić smatra i da je napad na Alep dugo planirano, kao i da je je pitanje da li je organizacija radila sama, kao i da je teško reći ko je mogao da joj pomogne.

“Svaka zemlja koja je upletena imala je interes da se ovako nešto desi. Nijedna ovakva organizacija ne može da opstane sama, a kojim kanalim je dolazilo oružje, to u ovom trenutku ne može da se kaže”, ističe Turudić i dodaje da će Rusija morati da brani svoje interese u Siriji, ali je pitanje obima pomoći.

Turudić smatra, takođe, da je Sirija ključna tačka u sukobima na Bliskom istoku, kao i da je reč o otvaranju trećeg fronta u toj zemlji.

“Alep je izuzetno važan grad i oko njega su se 2015. i 2016. godine vodile teške borbe. Sirijska vlada sigurno neće ostaviti ovakvo stanje, što znači da će oko Alepa biti nova esklacija sukoba na severu Sirije”, zaključuje urednik Oka Momir Turudić.

RTS

Ostavite komentar