Odbrana identiteta i borba protiv asimilacije – budućnost srpskog pitanja

0
139

Istoričar Miloš Ković izjavio je da su Srbi u Srbiji, Crnoj Gori, Republici Srpskoj upućeni jedni na druge i da je budućnost srpskog pitanja odbrana identiteta, jezika, borba protiv asimilacije i neprihvatanje revizije istorije.

Ković je naglasio da su Srbi kao narod oduvijek željeli da odlučuju o svojoj sudbini.

– Pravo na život je da imamo državu. Srbi su rano razumjeli da ukoliko budu podeljeni nemaju velike šanse da opstanu – rekao je Ković u Podgorici na akademskoj tribini o temi “Srpsko pitanje u prošlosti, sadašnjosti i budućnosti”, u organizaciji Srpskog informativno-kulturnog kluba “Sveti Sava”.

On je podsjetio da je istorija Srba ujedinjavanje i razjedinjavanje, zavisno od istorijskih događanja.

– Danas svako ima pravo da se opredijeli, ali se istorija ne može promijeniti i mora se poštovati – rekao je Ković i dodao da niko ne može mijenjati istoriju Crne Gore kao srpske zemlje.

On je naglasio da su Srbi u Crnoj Gori litijama pokazali svoju snagu i postojanost, dodajući i da je Pravoslavna gimnazija u Podgorici veliki poduhvat.

Ković je naveo da je 20. vijek bio vijek genocida i satiranja srpskog naroda od komšija i onih koji su istog srpskog korijena, a da je razbijanje Јugoslavije otvorilo pitanje Srba koji su se posljednji odrekli života u zajedničkoj, multietničkoj državi.

– Na Kosovu i Metohiji se danas dešava klasični genocid, imamo strane trupe na teritoriji Srbije, uništenje Srba. Kosovo je pitanje svih pitanja, a odricanje od njega je odricanje od naše prošlosti – rekao je Ković i dodao da Srbi ne smiju ostaviti i izdati svoj narod u južnoj srpskoj pokrajini.

Ković je istakao da je u Hrvatskoj, nakon genocida u 20. vijeku, na djelu brutalna asimilacija Srba, koja je prisutna i u Sjevernoj Makedoniji, gdje srpski narod ubrzano nestaje.

– Republika Srpska se bori za život. Ona nikog ne ugrožava, a projekat njenog gašenja ne prestaje – rekao je Ković.

On je istakao da je genocid nad Srbima najveća tema koju srpski narod ne treba da izbjegava.

– Zbog svijesti o tome u proteklom ratu u BiH nije se ponovio genocid i Јasenovac – rekao je Ković.

On je ukazao da je za očuvanje srpskog identiteta bitna i ćirilica.

– Јasno je šta se događa sa ćirilicom i kome ona smeta. Svaki okupator je prvo ukidao ćirilicu kao pismo. Odbrana jezika, pisma, istorije, kultura, ekonomija, privreda, to su bestelesne sile koje nam stoje danas na raspolaganju – rekao je Ković.

Ostavite komentar