Panika širom evropskih prijestolnica: Snažan udarac iz srca Amerike

0
109

Pobjeda Donalda Trampa na predsjedničkim izborima mogla bi da znači približavanje Amerike suverenističkoj Evropi Viktora Orbana i Roberta Fica, a sudbina vodećih EU lidera koji su bili u vazalnom položaju prema Bajdenovoj administraciji zavisiće od toga da li će glavu zabiti u pijesak, ili će pokušati da promjene narativ.

Dr Aleksandar Mitić iz Instituta za međunarodnu politiku i privredu smatra da je Trampov povratak u Bijelu kuću veliki udarac za Evropsku uniju i za njene čelnike koji sjede u Briselu.

Udarac je i za Ursulu fon der Lajen, za Olafa Šolca, Emanuela Makrona i sve druge koji su u posljednje četiri godine blisko sarađivali sa Džozefom Bajdenom, a koji su se u neku ruku bojali povratka Donalda Trampa.

Ono što je izvesno jeste da je najveći pobednik među evropskim političarima svakako Viktor Orban koji nikada nije prestao da veruje u šanse za povratak Trampa u Belu kuću i koji ga je u neku ruku ohrabrivao da se ponovo kandiduje. Orban je nedvosmisleno stao iza Trampa, a verujem da mu je Tramp u velikoj meri uzvratio spominjući ga više puta tokom predizborne kampanje, rekao je Mitić za Sputnjik.

Ojačali suverenisti

Uz Orbana se ističe i premijer Slovačke Robert Fico, kao i mnogi političari koji su u opoziciji u drugim državama. Jasno je, kaže naš sagovornik, da postoji snažna suverenistička opcija unutar Evropske unije koja ima sve izgleda za dobru saradnju sa Donaldom Trampom, ali koliko će ta vrsta transatlantske saradnje dati efekte ostaje da se vidi.

Mitić podsjeća daje Tramp u prethodnom mandatu od 2016. do 2020. pokušao mnogo toga da sprovede u djelo, ali bezuspješno. Razlog tome su, između ostalog, bile i razne vrste opstrukcija, što od strane domaćih službi, što od strane ljudi u Pentagonu, Stejt departmentu, pa i samih Trampovih saradnika, a uz snažnu podršku velikog dijela liberalno-demokratskog establišmenta u medijima.

To je nešto što ovog puta Tramp mora da riješi ukoliko želi da vlada u Sjedinjenim Američkim Državama, ali i da ostvari konkretniju i kvalitetniju politiku saradnje sa državama Evropske unije.

Nužne promjene

EU je čak spremala i plan za „ne daj bože“, odnosno plan daljeg djelovanja u slučaju Trampove pobjede, pa je malo reći da mnoge evropske zemlje nisu zadovoljne ishodom američkih izbora. Znak pitanja stavlja se na dalju saradnju između SAD i EU, pogotovo kada je riječ o ratu u Ukrajini i trgovinskim odnosima te dvije zemlje.

U Briselu trenutno vlada određena vrsta, blago rečeno, panike iako ovo čak i za njih nije neočekivan rezultat. Mitić kaže da se u posljednjih nekoliko mjeseci vidjelo da čak ni oni nisu u potpunosti bili uvjereni u pokušaj Harisove da napravi neki preokret.

Viktor Orban koji je predsjedavajući savjetom Evropske unije u ovoj polovini 2024. godine suočava se sa neviđenom opstrukcijom od strane većine u EU, od strane briselske administracije i prije svega Ursule fon der Lajen. E, sada će ta ista Ursula fon der Lajen morati u velikoj mjeri da računa na Viktora Orbana i njegove bliske veze sa Donaldom Trampom kako bi možda ostvarila neki interes.

Ostaje dilema, da li će Fon der Lajenova i Brisel krenuti linijom iznuđene saradnje sa Orbanom ili će „poput noja zabiti glavu u pijesak“ i čekati da se problemi sami od sebe riješe.

Mitić zaključuje da je u ovom trenutku pobjeda Donalda Trampa na američkim predsjedničkim izborima odličan rezultat za suverenističku opciju u Evropi, koja je u značajnom usponu u EU.

Sputnjik

Ostavite komentar