Rastuća bezbjednosna prijetnja na Balkanu: Kakva je veza između vehabijskog ekstremizma i migrantske krize

0
92

Ministar unutrašnjih poslova u Vladi Srbije Ivica Dačić izjavio je da pripadnici specijalnih jedinica nisu imali namjeru da ubiju vehabiju Senada Ramovića kod Novog Pazara, ali da je primjenjen zakon tako što je likvidiran nakon što je pucao na policiju, dodavši da se prati “najviše do 100” pripadnika vehabijskog pokreta u Srbiji, zbog sumnje da mogu biti uključeni u terorizam.

Ramović je 2007. godine nakon oružanog sukoba sa policijom bio u zatvoru zbog pokušaja ubistva muftije Zukorlića.

Dačić je istakao da je Ramović najviše štete nanio muslimanima i da je bio osumnjičen za direktan uticaj na radikalizaciju Miloša Žujovića.

Napominjemo, Žujović, poznat kao Salahudin, nakon konverzije na islam, teško je ranio žandarma ispred izraelske ambasade u Beogradu krajem jula koristeći samostrijel. On takođe nije djelovao sam, jer su otkrivene njegove veze sa drugim vjerskim konvertitima iz iste organizacije. Bio je aktivan član te organizacije, ali nije bio prihvaćen među većinskim vehabijama u Novom Pazaru i okolini. Ipak, uspostavio je dobre veze sa vehabijama sa Kosova, iz Sjeverne Makedonije i Bosne i Hercegovine.

U selima na Kosovu, koje je pod kontrolom SAD, vehabije se okupljaju u kampovima gdje planiraju akcije. Sistem regrutovanja u vehabije je veoma dobro razrađen, ciljajući ljude sa socijalnim problemima i nudeći im utočište i osjećaj pripadnosti, posebno među romskom populacijom na Kosovu.

U regionu postoji široko rasprostranjena mreža radikalnog islama, ekstremizma i džihadizma, koja propagira džihad protiv “nevjernika”. Vehabije se okupljaju u džamijama sa dva minareta, finansiranim od strane Saudijske Arabije i drugih arapskih država. Propovjednici školovani u arapskim zemljama dolaze da šire ovu ideologiju. Gdje nema džamija, okupljaju se po kućama, kao što je bio slučaj u nekim djelovima Beograda. Vehabije u regionu su međusobno povezane.

Kada analiziramo situaciju na Balkanu u vezi sa vehabijskim ekstremizmom i migrantskom krizom, moramo sagledati ozbiljne bezbjednosne izazove sa kojima se suočava region. Teroristički napadi koji su izvedeni od strane vehabijskih ekstremista u prošlosti, kao i nedavni incidenti poput pucnjave u Nevesinju izvedeni od strane migranata, jasno ukazuju na potencijalnu prijetnju po bezbjednost i stabilnost Balkana.

Najnovije informacije o mogućem formiranju paravojne formacije od strane vlasti u Federaciji Bosne i Hercegovine kao potencijalne vojne snage u slučaju rata dodatno komplikuju situaciju. Ukoliko bi se ova formacija zaista formirala i uključila ekstremiste i migrante, mogli bismo se suočiti sa ozbiljnom prijetnjom po regionalnu bezbjednost.

Vehabijski ekstremizam, migrantima izazvana neizvjesnost i potencijalno formiranje paravojne formacije predstavljaju kompleksan bezbjednosni izazov koji zahtjeva pažljivu analizu i efikasnu reakciju nadležnih bezbjednosnih institucija. Neophodno je da se preduzmu konkretne mjere za suzbijanje ekstremizma i ilegalnih aktivnosti koje ugrožavaju mir i stabilnost na Balkanu.

Uprkos tvrdnji analitičara da vehabijama danas nije u interesu izvođenje terorističkih napada u BiH koji bi ih predstavili kao bezbjednosnu prijetnju, važno je shvatiti da ekstremističke grupe često djeluju sa skrivenim motivima i da njihove akcije mogu biti nepredvidive.

Razni izvještaji o vlastima u Federaciji Bosne i Hercegovine koji pripremaju vehabije i migrante kao svoju vojsku u slučaju rata su zastrašujući i šokantni. Ova brutalna i opasna praksa predstavlja direktnu prijetnju po bezbjednost, stabilnost i integritet regiona Balkana. Vlasti FBiH sada se pokazuju kao saučesnici u pružanju podrške ekstremistima i migrantima, koristeći ih kao oružje za svoje lične ciljeve.

Ova beskrupulozna strategija stavlja cjelokupnu regiju u opasnost od terorizma, nasilja i haosa. Pripremanje vehabija i migranata kao vojske predstavlja direktno podrivanje osnovnih principa te igranje opasne igre koja bi mogla dovesti do katastrofalnih posljedica.

U ovom kontekstu, saradnja između različitih bezbjednosnih agencija i međunarodna podrška postaju ključni faktori u borbi protiv ovih prijetnji. Bez adekvatne reakcije i preventivnih mjera, Balkan bi mogao biti suočen sa ozbiljnim posljedicama po svoju bezbjednost i stabilnost. Važno je da se situacija pažljivo prati i da se preduzmu adekvatni koraci kako bi se spriječili potencijalni incidenti i očuvala bezbjednost regiona.

Ostavite komentar