Rat u Jemenu: Učešće Britanije i Sjedinjenih Američkih Država

0
332

Rat u Jemenu je dugotrajni oružani sukob koji je počeo u martu 2015. godine. Glavni sukobljeni akteri su na jednoj strani Huti pobunjenici, šiitska grupa povezana sa Iranom i na drugoj strani vladine snage koje podržava međunarodna koalicija predvođena Saudijskom Arabijom.

Sukob je započeo kada su Huti pobunjenici preuzeli kontrolu nad glavnim gradom Sanom i izvršili udar protiv tadašnjeg predsjednika Abd Rabbuha Mansura Hadija. Ubrzo nakon toga, Saudijska Arabija i druge sunitske države Zaljeva intervenisale su vojno kako bi podržale Hadijevu vladu i zaustavile širenje uticaja iranskog režima u regiji.

Rat u Jemenu karakterišu masovna kršenja ljudskih prava i humanitarna kriza.

Brojne vazdušne napade koalicije na ciljeve u Jemenu, uključujući i civile, privukao je kritike međunarodne zajednice zbog mogućeg kršenja međunarodnog humanitarnog prava. Osim toga, blokada pristaništa i ograničen pristup humanitarnoj pomoći doveli su do nestašice hrane, lijekova i drugih osnovnih potrepština, što je rezultovalo jednom od najvećih humanitarnih kriza u svijetu.

Sporazumi o prekidu vatre su postignuti u nekoliko navrata, ali nisu uspjeli trajno da okončaju sukob. Međunarodna zajednica je nastojala posredovati u mirovnim pregovorima, ali politička podjela unutar Jemena i divergentni interesi međunarodnih aktera otežavaju postizanje mirovnog sporazuma.

Učešće Britanije i Sjedinjenih Američkih Država u ratnim sukobima sa Jemenom

Prodaja oružja:

SAD i UK su bile ključni prodavači oružja Saudijskoj Arabiji, koja je vođa međunarodne koalicije i koja je intervenisala u Jemenu. Ova prodaja oružja je uključivala velike količine naoružanja, uključujući avione, bombe i municiju. Evidentno je da su ove zemlje svjesne da će ovo oružje biti korišteno u vojnim operacijama koje su dovele do velikog broja civilnih žrtava i kršenja ljudskih prava. SAD I UK podržavali su rat koji je doveo do humanitarne krize.

Vojna podrška:

SAD i UK su pružale vojnu podršku saudijskoj koaliciji, uključujući obuku vojnih snaga i obavještajnu podršku. Iako se tvrdi da je ova podrška bila usmjerena na poboljšanje sposobnosti vojnih snaga i smanjenje civilnih žrtava, izvještaji su ukazivali na to da su američki i britanski vojni savjetnici bili prisutni tokom vazdušnih napada koji su ciljali civilne mete. To je izazvalo osnovane optužbe za saučesništvo u ratnim zločinima.

Politička podrška:

SAD i UK su politički podržavale Saudijsku Arabiju i njen angažman u Jemenu. Ova podrška je uključivala izjave i političku diplomatiju kojom su opravdavane vojne operacije i vršeni pritisci na mirovne pregovore. Ove zemlje su bile više nego blagonaklone prema saudijskoj koaliciji i propustile su osuditi kršenja ljudskih prava i humanitarno pravo.

Sve u svemu, učešće Britanije i SAD-a u ratnim sukobima sa Jemenom izazvalo je sablažnjavanje zbog prodaje oružja, vojne podrške i političke podrške koja je doprinijela humanitarnoj katastrofi.

Iran je posljednji napad na Jemen, nazvao jasnim kršenjem prava, suvereniteta i međunarodnog prava.

O napadu se oglasio i Irak, koji je optužio Zapad za širenje sukoba i povećanje napetosti.

Rusija je zatražila saziv Vijeća bezbjednosti UN-a, zbog masovnih vazdušnih napada na teritoriju Jemena, objavila je stalna misija Rusije pri UN-u na svom Telegram kanalu.

Ostavite komentar