Šta je ovo Putin prikazao na Paradi pobjede?! “Nezamisliva moć…”

0
40

Dana 9. maja 2025. godine, Rusija je obeležila 80. godišnjicu Dana pobede velikom vojnom paradom na Crvenom trgu u Moskvi, prikazujući jednu od najopsežnijih postavki kopnenih borbenih vozila u poslednjim godinama.

U ovoj ekskluzivnoj analizi vojnog portala Army Recognition, redakcija je pružila dubinski pregled borbenih vozila koja su prodefilovala kroz srce ruske prestonice — niz koji je kombinovao unapređene verzije nasleđenih platformi sa najsavremenijim inovacijama.

Ovaj analitički izveštaj je prevazilazio površne opise, nudeći detaljan uvid u naoružanje, uloge i strateške implikacije svakog prikazanog vozila, ističući kako je Rusija nastavila da razvija svoju doktrinu kopnenog ratovanja u odgovoru na savremene pretnje.

1. BTR-82A

BTR-82A je oklopno transportno vozilo konfiguracije 8×8 koje služi kao okosnica ruske mehanizovane pešadije. Opremljeno je automatskim topom 2A72 kalibra 30 mm i spregnutim mitraljezom PKTM kalibra 7,62 mm, i nudi pojačanu vatrenu moć u odnosu na svoje prethodnike. Vozilo poseduje unapređenu oklopnu zaštitu, snažniji motor i napredne komunikacione sisteme, što ga čini pogodnim za različite borbene scenarije.

Dizajnirano za transport trupa i vatrenu podršku, BTR-82A može da preveze do sedam vojnika pored posade. Njegova pokretljivost i amfibijske sposobnosti omogućavaju mu efikasno delovanje u raznovrsnim terenima, obezbeđujući fleksibilnost u ofanzivnim i defanzivnim operacijama. Integracija savremenih navigacionih i nišanskih sistema povećava njegovu operativnu efikasnost na bojištu.

2. ZA-SPN TITAN

ZA-SPN TITAN je specijalizovano oklopno vozilo namenjeno izviđačkim i komandnim ulogama. Poseduje modularnu oklopnu zaštitu i može biti opremljeno različitim sistemima naoružanja, uključujući daljinski upravljane borbene stanice. Njegova svestranost i pokretljivost čine ga dragocenim sredstvom za brzo raspoređivanje i specijalne operacije.

Dizajn vozila TITAN fokusiran je na preživljavanje posade i prilagodljivost različitim zahtevima misije. Njegov trup u obliku slova V pruža dodatnu zaštitu protiv mina i improvizovanih eksplozivnih naprava (IED). Modularna konfiguracija omogućava brzo preuređenje u skladu sa različitim operativnim ulogama, uključujući elektronsko ratovanje, medicinsku evakuaciju ili logističku podršku.

3. Tajfun-K53949 „Feniks“

Tajfun-K53949, poznat i kao „Feniks“, je vozilo otporno na mine i zasede (MRAP), dizajnirano da bezbedno transportuje trupe u neprijateljskim okruženjima. Ima trup u obliku slova V kako bi odbijalo eksplozije mina i improvizovanih eksplozivnih naprava (IED), i može biti opremljeno daljinski upravljanom borbenom stanicom za samoodbranu.

Sa kapacitetom da preveze do 10 ljudi, Feniks nudi visoku pokretljivost i zaštitu na različitim terenima. Njegov napredni sistem oslanjanja i snažan motor omogućavaju mu da se kreće kroz zahtevna okruženja, što ga čini pogodnim za izviđanje, patrole i obezbeđenje konvoja. Modularni dizajn vozila omogućava prilagođavanje zahtevima specifičnih misija.

4. Linza 4×4 oklopno vozilo
Linza je oklopno medicinsko evakuaciono vozilo sa konfiguracijom 4×4, razvijeno kako bi pružalo brz i siguran transport ranjenika sa bojišta. Nudi balističku i protivminsku zaštitu i opremljeno je medicinskom opremom za stabilizaciju pacijenata tokom transporta.

Zasnovano na šasiji Tajfun-K, Linza kombinuje pokretljivost sa zaštitom, osiguravajući bezbednu evakuaciju pod vatrom. Njena unutrašnjost je konfigurisana da primi nosila i medicinsko osoblje, omogućavajući hitnu negu za povređene.

5. Spartak 4×4 oklopno vozilo
Spartak je lako oklopno vozilo dizajnirano za izviđanje, patrole i komandne misije. Pruža zaštitu od vatre iz lakog oružja i gelera i može biti opremljeno različitim sistemima naoružanja. Njegova pokretljivost i prilagodljivost čine ga pogodnim za različite operativne uloge.

Razvijen sa modularnošću na umu, Spartak se može konfigurisati za različite zadatke, uključujući komunikacijski relej, nadzor ili lake jurišne misije. Njegova kompaktna veličina i okretnost omogućavaju mu efikasno delovanje u urbanim sredinama i teškim terenima. Dizajn vozila stavlja akcenat na lako održavanje i brzu spremnost za raspoređivanje.

6. Tigr-M
Tigr-M je višenamensko terensko vozilo za mobilnost pešadije, koje se koristi za izviđanje, patrole i transport trupa. Poseduje unapređenu oklopnu zaštitu i može biti opremljeno raznim vrstama oružja, uključujući mitraljeze i bacače granata.

Sa kapacitetom da prevozi do 10 potpuno opremljenih vojnika, Tigr-M nudi visoku pokretljivost i zaštitu na različitim terenima. Njegov robustan sistem oslanjanja i snažan motor omogućavaju mu da se kreće kroz zahtevna okruženja, što ga čini pogodnim za širok spektar vojnih operacija. Modularni dizajn vozila omogućava prilagođavanje zahtevima konkretnih misija.

7. BMP-1AM „Basurmanin“
BMP-1AM „Basurmanin“ je unapređena verzija borbenog vozila pešadije BMP-1. Ima poboljšanu oklopnu zaštitu, novi sistem za upravljanje vatrom i automatski top kalibra 30 mm, što povećava njegovu borbenu efikasnost i preživljavanje na savremenom bojištu.

Modernizacija uključuje integraciju naprednih komunikacionih i navigacionih sistema, čime se poboljšavaju situaciona svest i koordinacija na bojištu. BMP-1AM zadržava svoje amfibijske sposobnosti, omogućavajući mu da deluje u raznovrsnim okruženjima. Ova unapređenja produžavaju vek trajanja platforme i pružaju ekonomično rešenje za mehanizovane pešadijske jedinice.

8. BMP-2M „Berežok“
BMP-2M „Berežok“ je modernizovana varijanta borbenog vozila pešadije BMP-2. Opremljeno je borbenim modulom „Berežok“, koji uključuje automatski top kalibra 30 mm, vođene protivtenkovske rakete „Kornet“ i napredne sisteme za upravljanje vatrom, što značajno povećava njegovu vatrenu moć i sposobnost borbe protiv ciljeva.

Unapređenja poboljšavaju smrtonosnost vozila protiv oklopnih i mekih ciljeva, dok unapređena optika i nišanski sistemi povećavaju preciznost i situacionu svest. BMP-2M zadržava svoje amfibijske sposobnosti i pokretljivost, obezbeđujući operativnu fleksibilnost u različitim terenima. Ova unapređenja produžavaju relevantnost platforme u savremenim borbenim scenarijima.

9. BMP-3 sa dodatnim oklopom
BMP-3 je gusenično borbeno vozilo pešadije poznato po svojoj vatrenoj moći i pokretljivosti. Varijanta prikazana na paradi imala je dodatne oklopne ploče na prednjem delu i bokovima, kao i kavezasti (mrežasti) oklop oko kupole, čime se povećava zaštita od protivtenkovskog naoružanja i improvizovanih eksplozivnih naprava.

Naoružan topom kalibra 100 mm koji je sposoban da ispaljuje vođene rakete, automatskim topom kalibra 30 mm i mitraljezom kalibra 7,62 mm, BMP-3 nudi značajnu vatrenu moć. Dodatni oklop poboljšava preživljavanje posade u okruženjima sa visokom pretnjom, dok amfibijske sposobnosti i napredni sistemi za upravljanje vatrom obezbeđuju svestranost u različitim borbenim situacijama.

10. Kurganec-25
Kurganec-25 je gusenična oklopna platforma nove generacije, razvijena kao zamena za starija borbena vozila pešadije. Poseduje modularni oklop, naprednu elektroniku i može biti konfigurisana za različite uloge, uključujući transport trupa i vatrenu podršku. Dizajn vozila stavlja naglasak na zaštitu posade i preživljavanje na bojištu.

Opremljeno je daljinski upravljanom kupolom sa automatskim topom kalibra 30 mm i protivtenkovskim vođenim raketama, što mu daje značajnu vatrenu moć. Njegove amfibijske sposobnosti i napredni sistem oslanjanja obezbeđuju operativnu fleksibilnost u raznovrsnim terenima. Modularni dizajn vozila omogućava buduće nadogradnje i prilagođavanja u skladu sa razvojem borbenih zahteva.

11. BMD-4M sa dodatnim oklopom
BMD-4M je borbeno vozilo pešadije koje koristi ruska vazdušno-desantna vojska. Varijanta prikazana na paradi imala je dodatne oklopne ploče sa svake strane i kavezasti oklop oko kupole, čime se poboljšava zaštita uz očuvanje sposobnosti da se desantuje iz vazduha.

Naoružano topom kalibra 100 mm sposobnim za ispaljivanje vođenih raketa, automatskim topom kalibra 30 mm i mitraljezom kalibra 7,62 mm, BMD-4M pruža značajnu vatrenu moć. Njegova mala masa i napredni sistem oslanjanja omogućavaju brzo raspoređivanje i visoku pokretljivost u raznovrsnim terenima. Dodatni oklop poboljšava preživljavanje posade u okruženjima sa visokom pretnjom.

12. BTR-MDM „Rakuška“ sa bočnim oklopnim pločama
BTR-MDM „Rakuška“ je oklopni transporter namenjen vazdušno-desantnim jedinicama. Varijanta prikazana na paradi imala je tri reda oklopnih ploča sa svake strane, što je obezbeđivalo dodatnu zaštitu trupama tokom transporta i operacija u neprijateljskim uslovima.

Bazirano na šasiji BMD-4M, BTR-MDM nudi visoku pokretljivost i amfibijske sposobnosti, što mu omogućava efikasno delovanje u raznovrsnim terenima. Njegova prostrana unutrašnjost može da primi do 13 potpuno opremljenih vojnika, što ga čini pogodnim za brze desante i misije podrške. Dodatni oklop povećava preživljavanje posade bez ugrožavanja njegove sposobnosti desantovanja iz vazduha.

13. T-72B3M
T-72B3M je najnaprednija modernizacija nasleđene tenkovske platforme T-72, kojom se ona dovodi na savremeni borbeni standard. Opremljen je glatkocevnim topom 2A46M-5 kalibra 125 mm sa automatskim punjačem, sposobnim za ispaljivanje APFSDS, HE-FRAG i protivtenkovskih vođenih projektila. Tenk je takođe opremljen novim višekanalnim termalnim nišanom Sosna-U, unapređenim sistemom za upravljanje vatrom i motorom snage do 1.130 konjskih snaga radi bolje pokretljivosti.

T-72B3M poseduje pakete reaktivnog oklopa i rešetkasti oklop za poboljšanu zaštitu od RPG-a i protivtenkovskih raketa, uz unapređenu situacionu svest i komunikacionu opremu. Ova varijanta produžava životni vek platforme T-72 i omogućava joj da i dalje efikasno deluje u združenim borbenim operacijama zajedno sa modernijim tenkovima poput T-90M.

14. T-80BVM
T-80BVM je duboko unapređena verzija tenkova iz serije T-80, sa naprednim reaktivnim oklopom Relikt (ERA), glatkocevnim topom kalibra 125 mm i novim sistemom za upravljanje vatrom. Za razliku od tenkova T-72 i T-90, T-80BVM zadržava gasnoturbinni motor, koji mu omogućava izuzetno ubrzanje i performanse u hladnim klimatskim uslovima, što ga čini naročito pogodnim za operacije u severnim delovima Rusije.

Njegov unapređeni borbeni sistem uključuje termalne nišane, stabilizovanu platformu za top i sposobnost ispaljivanja vođenih projektila kroz cev topa. T-80BVM je opremljen bočnim i zadnjim rešetkastim oklopom, kao i zaštitom od napada odozgo, čime se dodatno povećava njegova sposobnost preživljavanja u savremenim uslovima borbe. Njegova visoka pokretljivost i vatrena moć čine ga efikasnim nosiocem brzih oklopnih ofanziva.

15. T-90M „Proriv“
T-90M „Proriv“ je najnapredniji i borbom proveren glavni borbeni tenk koji se trenutno nalazi u službi ruske vojske. Poseduje novu varenu kupolu opremljenu topom 2A46M-5 kalibra 125 mm, sposobnim za lansiranje protivtenkovskih vođenih projektila, kao i sistem upravljanja vatrom „Kalina“ koji omogućava poboljšano otkrivanje i gađanje ciljeva. Tenk uključuje panoramske nišane, termalne kamere i daljinski upravljani mitraljez kalibra 7,62 mm.

T-90M ima višeslojni složeni oklop sa reaktivnom zaštitom Relikt i potpuno digitalizovani sistem borbenog upravljanja koji unapređuje koordinaciju sa drugim jedinicama. Dodatna zaštita uključuje rešetkasti oklop, zaštitu od mina ispod trupa i sisteme za zaštitu od nuklearno-biološko-hemijskog oružja. Sa snažnim motorom V-92S2F od 1.130 KS, T-90M postiže ravnotežu između brzine, vatrene moći i zaštite, čineći ga ključnim osloncem modernih ruskih oklopnih snaga.

16. 2S19M „Msta-S“
2S19M „Msta-S“ je samohodna haubica kalibra 152 mm, projektovana da obezbedi indirektnu vatrenu podršku kopnenim trupama. Ima rotirajuću kupolu, automatski sistem punjenja i napredne sisteme za upravljanje vatrom, što omogućava brzo i precizno izvršavanje vatrenih zadataka. Šasija vozila bazirana je na tenku T-80, što mu daje dobru pokretljivost i zaštitu na bojištu.

Sa dometom gađanja do 29 kilometara sa standardnom municijom i do 36 kilometara sa raketno potpomognutim projektilima, Msta-S može da gađa ciljeve na velikim udaljenostima. Njena svestranost omogućava joj da obavlja različite zadatke, uključujući protivbaterijsku vatru, neutralisanje neprijateljskih položaja i podršku ofanzivnim operacijama.

17. 2S44 „Giacint-K“
2S44 „Giacint-K“ je moderna samohodna artiljerijska haubica razvijena kako bi unapredila artiljerijske kapacitete ruske vojske. Zasniva se na šasiji sa pogonom na svim točkovima BAZ-6910-027 „Voščina“ u konfiguraciji 8×8 i koristi top 2A36 „Giacint-B“ kalibra 152 mm, pružajući balans između mobilnosti i vatrene moći. Ova konfiguracija omogućava brzo raspoređivanje i pomeranje na bojištu.

Dizajnirana za vatrene zadatke na velikim udaljenostima, „Giacint-K“ može da pruži efikasnu vatrenu podršku protiv neprijateljskih utvrđenja, oklopnih vozila i koncentracija žive sile. Njena točkaška šasija nudi veći operativni domet i brzinu u poređenju sa guseničnim platformama, što je čini pogodnom za savremene, brze borbene scenarije.

18. 2S43 „Malva“
2S43 „Malva“ je samohodna haubica kalibra 152 mm montirana na točkašku šasiju 8×8, koja kombinuje vatrenu moć tradicionalne artiljerije sa poboljšanom pokretljivošću. Naoružana je topom 2A64, sposobnim da ispaljuje različite tipove municije, uključujući visokoeksplozivne i precizno navođene projektile, sa efektivnim dometom do 24,5 kilometara.

Dizajn „Malve“ stavlja akcenat na brzo raspoređivanje i taktiku „pucaj i beži“, omogućavajući joj da izvrši vatreni zadatak i brzo promeni položaj kako bi izbegla protivbaterijsku vatru. Njena točkaška platforma smanjuje logistička opterećenja i zahteve za održavanje, čineći je ekonomičnim rešenjem za savremene artiljerijske snage.

19. „Tornado-S“
„Tornado-S“ je modernizovani višecijevni raketni sistem (MLRS) kalibra 300 mm, razvijen kao zamena za starije sovjetske sisteme poput BM-30 „Smerč“. Sposoban je da ispaljuje različite vrste raketa, uključujući vođenu municiju, sa dometima do 120 kilometara, obezbeđujući sposobnost dubokog udara na neprijateljske ciljeve.

Opremljen naprednim navigacionim i sistemima za upravljanje vatrom, „Tornado-S“ može da izvodi precizne udare, smanjujući kolateralnu štetu i povećavajući efikasnost. Njegova pokretljivost i mogućnost brzog raspoređivanja čine ga dragocenim resursom za isporuku masovne vatrene moći u ofanzivnim i defanzivnim operacijama.

20. TOS-2
TOS-2 je teški bacač plamena nove generacije, projektovan za ispaljivanje termobaričnih projektila protiv neprijateljskih utvrđenja, ljudstva i lakooklopljenih vozila. Montiran na točkašku šasiju konfiguracije 6×6, nudi poboljšanu mobilnost i logističku efikasnost u poređenju sa svojim guseničnim prethodnicima.

Sa dometom do 20 kilometara, TOS-2 može da gađa ciljeve sa bezbedne udaljenosti, koristeći rakete kalibra 220 mm koje stvaraju razornu preeksplozivnu i nadpritiskom zasnovanu silu. Integracija savremenih navigacionih i nišanskih sistema poboljšava preciznost, dok smanjen broj posade i automatizovani sistem punjenja unapređuju operativnu efikasnost.

21. Iskander-M
Iskander-M je mobilni balistički raketni sistem kratkog dometa, dizajniran za precizne udare na ciljeve od visokog značaja. Može da nosi različite tipove bojevih glava, uključujući konvencionalne, termobarične i nuklearne, sa dometom do 500 kilometara, što mu omogućava da gađa strateške ciljeve duboko unutar neprijateljske teritorije.

Sistemova mobilnost i mogućnost brze dislokacije čine ga teškim za otkrivanje i presretanje, čime se povećava njegova sposobnost preživljavanja. Njegovi napredni sistemi za navođenje osiguravaju visoku preciznost, što ga čini moćnim oružjem odvraćanja i sredstvom za izvođenje udara velikog intenziteta u savremenom ratovanju.

22. S-400 „Trijumf“
S-400 „Trijumf“ je sistem protivvazdušne odbrane dugog dometa, dizajniran da štiti od aviona, bespilotnih letelica, krstarećih i balističkih raketa. Može da gađa ciljeve na daljinama do 400 kilometara i visinama do 30 kilometara, pružajući sveobuhvatnu zaštitu iz vazduha.

Opremljen različitim vrstama projektila i naprednim radarima, S-400 može istovremeno da prati i gađa više ciljeva, čime se pozicionira kao ključni element integrisane mreže PVO sistema Ruske Federacije. Njegovo raspoređivanje značajno povećava zaštitu strateški važnih objekata i oružanih snaga od pretnji iz vazduha.

23. Kamionski lanser dronova Orlan
Kamionski lanser dronova Orlan je mobilna platforma dizajnirana za lansiranje bespilotnih letelica Orlan-10, koje se koriste u misijama izviđanja i elektronskog ratovanja. Postavljen na vojni kamion, sistem omogućava brzo lansiranje i povlačenje dronova u različitim operativnim okruženjima.

Dronovi Orlan-10 pružaju obaveštajnu podršku u realnom vremenu, nadzor i akviziciju ciljeva, povećavajući situacionu svest i podržavajući artiljerijske i raketne jedinice. Kamionska platforma povećava operativnu fleksibilnost i skraćuje vreme potrebno za lansiranje i povratak bespilotnih letelica.

24. Kamionski lanser dronova Lancet
Kamionski lanser dronova tipa Lancet je mobilni sistem dizajniran za lansiranje bespilotnih letelica koje funkcionišu kao precizno navođene samoubilačke municije, sposobne da sa visokom preciznošću pogađaju ciljeve. Postavljen na vojni kamion, lanser omogućava brzo raspoređivanje i povećava operativni domet.

Dronovi Lancet mogu da lete iznad bojišta, identifikuju ciljeve i izvrše udar u stilu kamikaze, što ih čini efikasnim protiv neprijateljskog ljudstva, vozila i utvrđenja. Kamionski lanser unapređuje fleksibilnost i odziv sistema za napad dronovima i omogućava brzo izvođenje preciznih udara bez dugotrajne pripreme.

25. Kamionski lanser dronova Geran-2
Kamionski lanser dronova Geran-2 je mobilna platforma dizajnirana za lansiranje bespilotnih letelica Geran-2, za koje se veruje da su ruski proizvedene verzije iranskih dronova Šahed-136. Ove letelice se koriste za precizne udare na velikim udaljenostima, usmerene protiv strateški važnih ciljeva.

Postavljen na kamion KamAZ-6350 konfiguracije 8×8, lanser omogućava brzo raspoređivanje i veću pokretljivost na bojištu. Geran-2 dronovi su već korišćeni u različitim sukobima, demonstrirajući svoju efikasnost u ometanju neprijateljskih operacija i napadima na ključnu infrastrukturu. Njihova jednostavnost, izdržljivost i dobar odnos cena-efikasnost čine ih značajnim sredstvom za asimetrično ratovanje.

26. RS-24 Jars
RS-24 Jars je mobilni interkontinentalni balistički raketni sistem (ICBM) opremljen bojevim glavama sa nezavisnim ciljnim blokovima (MIRV). Ima domet do 12.000 kilometara i može da nosi više nuklearnih bojevih glava, čime se pojačava strateška sposobnost odvraćanja Ruske Federacije.

Postavljen na mobilni lanser-transporter (TEL), sistem Jars ima visoku pokretljivost i mogućnost skrivanja, što ga čini teškim za otkrivanje i uništavanje. Njegovo raspoređivanje ukazuje na odlučnost Rusije da očuva kredibilan i moderan nuklearni trijumvirat. Napredni sistemi navođenja i zaštite čine ga jednim od najpouzdanijih elemenata ruske nuklearne doktrine.

27. K-17 Bumerang
K-17 Bumerang je borbeno vozilo pešadije sa konfiguracijom točkova 8×8, razvijeno kao zamena za starije sovjetske platforme. Ima modularni dizajn koji omogućava više konfiguracija, uključujući prevoz trupa, komandne i sanitetske varijante.

Opremljen je daljinski upravljanom kupolom sa automatskim topom kalibra 30 mm i protivtenkovskim vođenim raketama, što mu daje značajnu vatrenu moć i zaštitu. Njegove amfibijske sposobnosti i napredni sistemi oklopa povećavaju njegovu operativnu fleksibilnost u različitim borbenim okruženjima. Bumerang spaja visoku pokretljivost, modularnost i modernu tehnologiju u savremenom paketu.

28. BREM-1M
BREM-1M je oklopno vozilo za izvlačenje (ARV) bazirano na šasiji glavnog borbenog tenka T-90. Namenjeno je za izvlačenje oštećenih, zaglavljenih ili onesposobljenih borbenih vozila na bojištu. BREM-1M je opremljen kranom, vitlom, buldožerskom daskom i vučnom opremom, što mu omogućava obavljanje teških zadataka popravke i izvlačenja pod neprijateljskom vatrom.

Pored svoje primarne uloge izvlačenja, BREM-1M obezbeđuje osnovnu zaštitu za posadu pomoću složenog oklopa i naoružanja za samoodbranu, obično mitraljeza NSVT kalibra 12,7 mm. Njegova mobilnost odgovara borbenim jedinicama koje podržava, omogućavajući mu da se kreće uz prve borbene linije i povećava održivost tenkovskih i mehanizovanih formacija u operacijama visokog intenziteta.

Ostavite komentar