Susret Putina i Trampa bi mogao da promijeni svijet

0
73

Činjenica da su predsjednik Rusije Vladimir Putin i novoizabrani predsjednik SAD Donald Tramp spremni da razgovaraju veoma je značajna za cijeli svijet jer je politika dosadašnje američke administracije prema Rusiji bila divljačka, bez vođenja računa o realnosti, kaže za Sputnjik bivši šef diplomatije SRЈ Vladislav Јovanović.

Riječ je o politici jednog neproračunatog rizika koji bi mogao dovesti do najgorih mogućih komplikacija, ističe Јovanović.

S druge strane, Trampova politika kontakata, razgovora i prevazilaženja sadašnjih zaoštrenih odnosa i ratnih situacija mirnim putem sigurno je obećavajuća, kako za SAD i Rusiju, tako i za cijeli svijet, dodaje Јovanović.

– Međutim, taj proces neće glatko teći jer će biti mnogih koji će ga “minirati” sa strane i pokušaće da ga komplikuju i onemoguće takav pravac razvoja, naročito sa američke strane. Tako da će Donald Tramp iako je impozantno pobijedio i dalje imati jednu neugodnu situaciju jer će sjediti na vrhu jednog uznemirenog vulkana. A taj uznemireni vulkan su još nesređeni odnosi u Americi i velika neizvjesnost da li će poražene snage u SAD prihvatiti poraz, kao što su formalno najavili, ili će nastaviti da prave diverzije protiv predsjednika. To je jedna od opasnosti na koje se mora računati, ali to ne smije da opstruira proces obnove ličnih kontakata, dijaloga i nadamo se kasnijih pregovora i mirovnih sporazuma koje čovječanstvo očekuje sa velikim potrebama i optimizmom – ističe Јovanović.

Prethodno je Zapad sa Amerikom na čelu uspio da blokira međunarodne odnose i doveo do situacije da Rusija, brojčano i teritorijalno najvažnija zemlja Evropi bude isključena iz svih formi političkog života i izložena ekonomskom ratu bez presedana, podsjeća Јovanović.

A to je bilo potpuno neprirodno i neefikasno i za interese Zapada, prije svega EU, ali i to je učinjeno pod dirigentskom palicom Amerike koja je mislila da će eliminacijom Rusije kao velike sile moći da ostvari povoljniju poziciju prema Kini, na koju bi se kasnije usmjerila, dodaje Јovanović.

Tramp kao sljedbenik političke doktrine Niksona i Kisindžera želi da spriječi zbližavanje Rusije i Kine.

– Ta politika je doživjela krah i sad je došao novi predsjednik koji je to odmah uočio i koji zdravorazumski gleda na situaciju i interese Amerike. Tramp ne može da ignoriše činjenicu da je Rusija najvažnija nuklearna, a možda i vojna sila. SAD ne mogu ignorisati tu činjenicu i zato bi trebalo da što pre odnose sa Rusijom privedu normalnom stanju. Tako da je Tramp i u prethodnim izjavama koje je davao tokom kampanje o neposrednom kontaktu sa Putinom samo potvrdio da ne prihvata stvoreno stanje kao nezrelo, neprirodno i protivno interesima Amerike i da će sve raditi na normalizaciji stanja sa Rusijom. Što će reći da vrati odnose na relaciji istok-zapad u prethodno stanje koliko god je to moguće – kaže Јovanović.

A to se može posmatrati i sa šireg aspekta jer Tramp posmatrajući Rusiju vidi i Kinu, a vrlo mu je važno kao sljedbeniku političke doktrine njegovih uzora Niksona i Kisindžera da nikada ne dozvoli da se Rusija i Kina nađu u savezu, dodaje Јovanović.

Pošto je prethodna vlast učinila sve da se to desi, Tramp će nastojati da privlačenjem Rusije za saradnju sa Zapadom i normalizacijom odnosa u Evropi utiče i na veće osamostaljenje Rusije od sadašnjeg tesnog savezništva sa Kinom, smatra Јovanović.

– To je otprilike njegova orijentacija i to će mu biti glavna inspiracija u daljim odnosima sa Rusijom. A praktična posljedica toga će biti da se sadašnji ratovi u Ukrajini i na Bliskom istoku gdje ratni bubnjevi udaraju iz sve snage stišaju veoma brzo i zamijene se političkim razgovorima. Kako će to izgledati i kad će se to dogoditi ostaje da se vidi, ali činjenica jeste da je Trampov dolazak na vlast pozitivan činilac po sebi i da će biti ozdravljujući i za generalne odnose u svijetu, prije svega u Evropi gdje se jedan zdravi i prosperitetni mir ne može graditi bez integracije Rusije u evropski prostor. Јer bez Rusije se ne može graditi nikakav prosperitet same Evrope – smatra Јovanović.

– Ostaje da se vidi šta će dalje biti, ali sami po sebi prvi kontakti između Trampa i Putina su dobri i trebalo bismo biti optimisti po pitanju daljeg razvoja tih odnosa, ukoliko se ne desi nešto neočekivano – dodaje Јovanović.

Prije svega zbog rovite situacije u samoj Americi gdje protivnici Trampa neće sjediti skrštenih ruku i niti će mu dozvoliti da na miru sprovede svoj program regeneracije međunarodnih odnosa i jačanja mirovnih procesa, zaključio je Јovanović.

Predsjednik Rusije Vladimir Putin i novoizabrani predsjednik Sjedinjenih Američkih Država Donald Tramp izrazili su spremnost za razgovore kako bi, za početak, zaustavili rat u Ukrajini.

Putin je čestitao Trampu pobjedu na predsjedničkim izborima u SAD, rekavši da je spreman za kontakte s njim, a nešto kasnije je i Tramp izrazio želju da razgovara sa Putinom.

Ostavite komentar